yuz-bakimi-kremi-evde-nasil-yapilir

Yüz Bakımı Kremi Evde Nasıl Yapılır ?

Pahalı “Tasarımcı” Yüz Nemlendiricileri ve Cilt Kremlerinden Bıktınız mı?

Mağazalar ve kozmetik butikleri, aşırı yüz bakımı nemlendiricileri ve cilt ve yüz kremleri için fevkalade miktarda para talep ediyor. Kremlerin ve / veya losyonların saf hindistancevizi, shea veya diğer tereyağlarına nasıl sahip olduğunu veya A ve E gibi vitaminlerle takviye edildiğini belirterek bu tür öğelerin yüksek maliyetini haklı çıkarırlar.

Bununla birlikte, kendi yüz bakımı nemlendiricinizi ve / veya cilt kreminizi evde yapmak zor veya pahalı değildir. Bunu yapmak sadece size çok fazla para kazandırmaz, aynı zamanda yüzünüze ve cildinize ne koyduğunuzu daha iyi kontrol etmenizi sağlar.

Yüz Bakımı

Başlangıç ​​olarak, yüz bakımı nemlendiricinize ve / veya cilt kreminize eklediğiniz bileşenlerin tümü doğal olabilir ve koruyucu ve boya içermez. Güçlü kokulara alerjiniz varsa, yüzünüzün ve / veya cilt kreminizin tamamen kokusuz olduğundan emin olabilirsiniz. Alternatif olarak, belirli kokulardan hoşlanıyorsanız, bunları ev yapımı yüz nemlendiricinize istediğiniz zaman ekleyebilirsiniz. Kendi yüz ve cilt ürünlerinizi yapma konusunda daha fazla deneyim kazandıkça, bunları arı sütü, belirli vitaminler veya yüz bakımı kremi gibi özel ürünlerle kişiselleştirmek isteyebilirsiniz.

4 Temel Cilt Kremi Elemanı

Birçok yüz bakımı kreminin ve diğer losyonların içerik listesine bakarsanız, kaç tane malzemenin listelendiğini görünce şok olacaksınız! Çok fazla malzemenin listelenmesinin nedeni, birçoğunun kremayı renklendirmek ve / veya korumak için eklenmiş olmasıdır. Ek koku için veya kremin ayrılmasını önlemek için diğerleri eklenir. Yine de, her türlü yüz nemlendiricisinde veya yüz kreminde gerçekten sadece dört temel cilt kremi elemanı vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Taşıyıcı yağ (lar)
 • Balmumu
 • Fıstık ezmesi
 • Greyfurt Çekirdeği Ekstresi

Taşıyıcı Yağlar: İster tek başına isterse avokado, kayısı veya jojoba gibi farklı sebzelerden / kabuklu yemişlerden elde edilen karışım olsun, yağ cildi nemlendirmek ve beslemek için yıkanarak çıkarılan doğal yağları geri kazandırır. Yüz yıkama ve şampuanlarda bulunan SDS (sodyum dodesil sülfat) ve SLS (sodyum lauril sülfat) gibi deterjanlar, özellikle doğal yağlarının cildini kelimenin tam anlamıyla sıyırmada etkilidir, ince çizgilere ve kırışıklıklara yol açar.

Balmumu: Bu, bal peteğinin temelini oluşturan sert sarı veya beyaz bir maddedir. Yüz kreminde kullanılan balmumu, cildi rüzgar, güneş ve soğuk da dahil olmak üzere doğanın elementlerinden korur.

Fındık Ezmesi: Hindistan cevizi, shea veya kakao yağı, kremin hacminin ve dokusunun temelini ve çoğunluğunu sağlar. Çeşitli krem ​​üreticileri shea gibi belirli yağlar ile yemin eder. Fakat gerçek şu ki, hepsi bir tür doymuş yağdır ve aynı işlevi yerine getirir.

Greyfurt Çekirdeği Ekstresi: Bu doğal bir antibiyotiktir ve bakteriyel ve fungal büyümeyi geciktirmek ve ayrıca yağı ve yağı bozacak iç oksidanları nötralize etmek için eklenir.

Diğer yaygın cilt kremi bileşenleri şunlardır: vitaminler (örneğin retinol), mineraller, arı sütü, uçucu yağlar, antioksidanlar, meyve / fındık / çiçek özleri, parfümler, güneş kremleri, vb. Kremi arttırmak, hoş bir koku veya görünüm sağlamak için eklenirler. ya da sadece kremayı piyasada bulunan diğer kremlerden ayırmak için.Tam boyutta görmek için küçük resme tıklayın

Hangi Uçucu Yağları Kullanmalısınız?

Uçucu yağlar isteğe bağlı olsa da, genellikle yüz nemlendiricileri ve kremlerde lanse edilir. Piyasada birçok büyük uçucu yağ var. Bu yağların bazıları lekeleri onarır, bazıları cilt dokusunu eski haline getirir ve bazıları cilt gözeneklerini azaltır veya yağ üretimini dengeler. Diğer uçucu yağlar sadece çok güzel kokuyor.

Hangi yağların cildinizle en iyi şekilde çalışacağını belirlemek için, yerel doğal gıdalar mağazanızdaki kozmetik sayacına gitmeyi ve cildinize birkaç seyreltilmiş uçucu yağ örneği uygulamayı deneyin. ( Not: Asla seyreltilmemiş uçucu yağı doğrudan cildinize uygulamayın! Aksi takdirde cilt hasarı, yanık veya renk solmasına neden olabilir.)

Yağları örnekleyemiyorsanız, güzellik uzmanına hangilerinin cildinizde daha iyi çalışabileceğini sorun. Örneğin, yağlı cildiniz varsa, narenciye veya üzüm çekirdeği bazlı uçucu yağlar sizin için en iyi sonucu verebilir. Cildiniz kuruysa, avokado, susam veya yer fıstığı yağı sizin için daha iyi çalışır. Hem yağlı hem de kuru kombinasyon tipi bir cildiniz varsa, buğday tohumu yağı (vitamin ve minerallerle dolu) sizin için en iyisi olabilir.

Esansiyel bir yağın cilt tipinizle çalıştığını nasıl anlarsınız? İdeal olarak, yağ herhangi bir şişlik veya kızarıklığa neden olmadan ve ayrıca çok fazla gres veya kalıntı bırakmadan cildinize kolayca emilmelidir. Yağın aknenin cildinizde kırılmasına neden olmadığından emin olmalısınız; çoğu durumda, bir yağın komedojenik olup olmadığını belirlemek için bir iki gün sürer (akne neden olur).

Diğer uçucu yağlar, gül, lavanta, sardunya vb.Gibi kokular için eklenenleri içerebilir. Daha iyi kokması için cilt kreminize koku yağları ekleyememeniz için hiçbir neden yoktur. Dikkat etmeniz gereken tek şey, yanlış uçucu yağları bir araya getirerek kötü bir koku yaratmamanızdır. Aslında, küçük bir krem ​​numunesinde bir esansiyel yağı diğerine eklemek ve daha sonra bir sonrakini eklemeden önce yağların en az bir gün “dinlenmesine” izin vermek en iyisidir. Bu şekilde, yağlar birbirleriyle kötü tepki verirse sadece küçük bir kremayı mahvedersiniz. Hangi yağların birlikte eklenmeyeceğini de öğrenirsiniz.

Esansiyel Yağlarınızı Önceden Test Edin

Yerel doğal gıda mağazanızdaki kozmetik tezgahına gitmeyi ve cildinize birkaç seyreltilmiş uçucu yağ örneği uygulamayı deneyin. Sadece seyreltilmemiş uçucu yağı doğrudan cildinize uygulamadığınızdan emin olun! Aksi takdirde cilt hasarı, yanık veya renk değişikliği meydana gelebilir.

Temel Yüz Nemlendirici Tarif

Yüz nemlendirici bileşenleriniz toplandıktan ve birleştirildikten sonra, aşağıdaki temel tarifi kullanarak bunları birleştirmenin zamanı gelmiştir.

malzemeler

 • 2 1/2 ons avokado / kayısı / jojoba / badem / diğer taşıyıcı yağ
 • 2 1/2 ons shea / hindistan cevizi / mango / kakao yağı
 • 1/2 ons balmumu (sert talaş en iyisidir)
 • 3 1/2 ons damıtılmış su
 • 25 damla greyfurt çekirdeği ekstresi
 • 20 damla esans (tek veya karışık)
 • 1/2 ons arı sütü (isteğe bağlı)

Araç ve Gereçler

 • ikili ısıtıcı
 • el / elektrikli karıştırıcı
 • cam karıştırma kabı
 • kaşıklar
 • cam kavanozlar
Yüz Bakımı

Talimatlar

 1. Başlamadan önce, tüm mutfak aletlerinizi, özellikle mikseriniz olmak üzere haşlanan sıcak su ile iyice yıkayın. Mümkünse, eşyaları alkolle silin ve kullanmadan önce kuruyana kadar bekleyin. Sıcak suyla yıkama ve alkollü silme, mutfak aletlerinizi sterilize etmeye yardımcı olur ve bitmiş kreminizdeki mikroorganizmaların büyümesini önler. Eldeki tek antibiyotik ajanın greyfurt çekirdeği ekstresi olduğunu ve bu ekstraktın mutfak gereçleri ve / veya tabaklarında bulunan geniş bakteri ve / veya mantarlar tarafından kolayca ezilebileceğini unutmayın. Ekstra yıkama ve silme ayrıca yüz kreminize yabancı deterjanlar veya sabun kalıntılarının eklenmesini önlemeye yardımcı olur.
 2. Her şey temizlendikten sonra, bir tencereye su koyun ve su neredeyse kaynana kadar ısıtın. Ardından, cam kabı sıcak su kabına yerleştirin, suya dikkatlice girmesini sağlayın ve devrilmemesini sağlayın. Bu senin çift kazanın.
 3. Taşıyıcı yağınızı, fındık yağı (tereyağı) ve balmumunu cam kaba ilave etmeye başlayın, böylece birkaç dakikada bir karıştırdıkça birlikte eriyebilirler. Tüm malzemelerinizin eklenmesi, eritilmesi ve karıştırılması için yaklaşık 20 dakika bekleyin.
 4. Düzgün bir krema aldıktan sonra, cam kabı sıcak su kabından çıkarın ve yavaşça damıtılmış suya dökün. Mikser kullanılıyorsa, bu işlemin tamamlanması yaklaşık 10 dakika sürmelidir. Elle karıştırıyorsanız, 30 dakikaya kadar ihtiyacınız olabilir.
 5. Krem iyice soğuduktan sonra greyfurt çekirdeği ekstraktı, uçucu yağ / yağlar ve isteğe bağlı arı sütü ekleyin. Önerilenden daha fazla uçucu yağ eklemeyin, çünkü bu kremin sertleşmesi riskini artırır.
 6. Yukarıdaki tarif yaklaşık 8 ons krem ​​üretir. Bu krem ​​temiz cam kavanozlara toplanabilir ve yaklaşık dört ay buzdolabında saklanmalıdır. Dört ay içinde 8 ons krem ​​kullanmayı öngörmüyorsanız, dondurabilirsiniz.

Bu tarif neden arı sütü istiyor?

İşçi arı bezleri tarafından üretilen ve arı larvalarını beslemek için kullanılan arı sütü, yaşlanma karşıtı özellikler içerdiği iddia edilmektedir. Sonuç olarak, tarihsel olarak yüz nemlendiricilerine ve kozmetik ürünlerine eklenmiş ve ek olarak yutulmuştur.

Arı sütü, öncelikle arı larvalarını yumurtalık geliştirmeye ve kraliçe olmaya teşvik eden bir protein olan royalaktin dahil olmak üzere su ve proteinden oluşur. Bir kraliçe arı, bir işçi arından önemli ölçüde daha uzun yaşadığından, arı sütü yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğu fikrini ortaya çıkarmıştır. Arı sütünün antibiyotik, yara iyileşmesi ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğuna dair bazı ön kanıtlar da vardır. Genel olarak, muhtemelen yüz nemlendiricileri ve kremler için kötü bir isteğe bağlı katkı maddesi değildir.

Tasarruf Edin ve Cildinize Neler Koyduğunuzu Bilin

Kendi yüz nemlendiricinizi veya yüz kreminizi yapmak zor değildir. Temel bir yüz kremi yapmak için gerekli olan dört bileşen çevrimiçi olarak veya herhangi bir sağlıklı gıda mağazasında bulunabilir.

Kendi nemlendiricinizi veya kreminizi yaparak, sadece paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda cildinize gereksiz koruyucu veya toksin koymaktan da kaçınırsınız. Ayrıca, nemlendiriciniz veya kreminiz cilt tipinize göre belirlenebilir ve kokusu tercihinize göre ayarlanabilir.