yagli-ciltler-icin-ev-bakimi

Yağlı cilt 'ler için en iyi altı ev bakımı

Yağlı cilt, ciltteki yağ bezleri çok fazla sebum yaptığında ortaya çıkar. Sebum, cildi koruyan ve nemlendiren mumsu, yağlı bir maddedir.

Sebum cildi sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Bununla birlikte, çok fazla sebum yağlı cilde, gözeneklerin tıkanmasına ve akneye yol açabilir . Yağlı cildi yönetmek için genellikle düzenli cilt bakımını alışkanlık haline getiren bir kişi gerekir.

Bu yazıda, bir kişinin reçeteli ilaçlar olmadan yağlı cilt semptomlarını azaltabileceği altı yoldan bahsediyoruz.

Tedavi

1. Düzenli olarak yıkayın

yağlı cilt ile yardımcı olmak için banyo lavabo yüzünü yıkama adam

Düzenli yıkama, ciltteki yağ miktarını azaltabilir. Yağlı ciltleri yıkamak için aşağıdaki yöntemler önerilir:

 • Nazik bir sabun ve ılık su ile yıkayın.
 • Cildi tahriş edebilen veya kurutabilen, daha fazla sebum oluşturarak tepki vermesini sağlayan parfümlü sabunlar, nemlendiriciler veya sert kimyasallar kullanmaktan kaçının.
 • Lif kabağı ve kaba bezlerden kaçının, çünkü ek sürtünme cildi daha fazla yağ yapmaya teşvik edebilir.

Bu etkili değilse, bazı ilaçlı akne bakım ürünleri yardımcı olabilir. Bu ürünler yağlı ciltlerle başa çıkabilen asitler içerir, örneğin:

 • salisilik asit
 • glikolik asit
 • beta-hidroksi asit
 • benzoil peroksit

Bu asitler bazı cilt tiplerini tahriş edebilir. Yeni bir ürüne başlarken, vücudun nasıl tepki verdiğini görmek için önce cildin küçük bir bölgesinde kullanın.

Doğru yüz temizleyicilerini seçmek bazı insanlar için iyi sonuç verebilir. Bir 2015 çalışma bu yüzün bir alanda, sebum üretimi artmasına rağmen, sodyum lauret karboksilat ve alkil karboksilatlar ile yapılan hafif bir yüz temizleyici, orta yüz akne mücadele için etkili olduğu bulunmuştur.

Akne vulgaris değil, sadece yağlı cilde sahip birçok insan için, kokusuz gliserin sabunu ve sıcak su hile yapabilir.

2. Bir toner kullanın

Alkol içeren büzücü tonerler cildi kurutmaya meyillidir. Bununla birlikte, 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre , cadı fındığı gibi doğal büzücüler cilt yatıştırıcı özelliklere sahip olabilir.

Cadı fındığı, onu doğal bir sıkılaştırıcı ve antienflamatuar yapan yüksek tanen içeriğine sahiptir. Yağlı cilde sahip birçok kişi tek tonerleri olarak cadı fındığı kullanır.

Bazı insanlarda, doğal büzücü tonerler genişlemiş gözenekleri daha küçük gösterebilir ve gözenekleri tıkayabilecek küçük ürün veya makyaj parçalarını kaldırabilir.

Ancak, bu ürünler herkes için çalışmayabilir. Bazıları, sıkılaştırıcı tonerler kullanırken yüzlerinin karıncalandığını veya kaşındığını görebilir. Bu olursa, daha fazla sebum üretimine yol açabilecek tahriş belirtisi olabilir.

İnsanlar potansiyel tahrişi önlemek için yeni bir toneri küçük bir cilt parçası üzerinde test etmelidir.

3. yüzü kuru Pat

Yıkandıktan ve toner kullandıktan sonra yüzünü kuruturken, insanlar yumuşak bir havluyla cildini hafifçe kurutmalıdır.

Ancak bu dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Cildi bir havluyla aşağı çekmek veya kaba bir bez kullanmak tavsiye edilmez, çünkü cildi daha fazla sebum oluşturmaya teşvik edebilir.

4. Kurutma kağıtları ve ilaçlı pedler kullanın

Birçok şirket, yağı deriden çeken emici kağıtlar olan özel olarak tasarlanmış emici kağıtlar yapar.

Blotlama kağıtları ciltteki sebum üretimini tedavi etmez, ancak daha az parlak görünmesi için gün boyunca fazla yağı kaldırmak için kullanılabilir.

Bir kişi ayrıca salisilik asit veya glikolik asit gibi bilinen temizlik maddeleriyle ilaçlanmış bez pedlerini de deneyebilir. Bunlar, gözenekleri ve cildi temizlerken gün boyunca fazla yağı gidermeye yardımcı olabilir.

5. Yüz maskesi kullanın

Bazı yüz maskeleri yağlı cildin tedavisinde faydalı olabilir. Bunlar aşağıdakiler gibi bileşenler içerebilir:

 • Clay . Smektit veya bentonit gibi mineraller içeren maskeler, cildi tahriş etmeden yağları emebilir ve cildin parlaklığını ve sebum seviyelerini azaltabilir. Cildin kurumasını önlemek için sadece ara sıra kullanın ve daha sonra hafif bir nemlendirici uygulayın.
 • Tatlım . Bir 2011 çalışması doğal ham bal antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip olduğunu bildirmektedir. 10 dakikalık bal yüz maskesi cildi yumuşak tutarken akne ve yağlı cildi azaltabilir.
 • Yulaf ezmesi . Kolloidal yulaf ezmesi içeren maskeler, 2014 çalışmasında önerildiği gibi cildi temizlemeye yardımcı olabilir . Yulaf, tahriş olmuş cildi rahatlatabilecek nazik, temizleyici saponinler, antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler içerir.

6. nemlendiriciler uygulayın

kadın yağlı cildi nemlendirici uygulayarak

Yağlı cilde sahip birçok insan, cildinin daha yağlı görünmesinden korktuğu için nemlendiricilerden uzak dururken, doğru nemlendiricilerin kullanılması bu cilt tipine fayda sağlayabilir.

Çok yağlı cilde sahip insanlar için, yağsız bir nemlendirici cildin nemli ve korunaklı olmasını sağlar, yağlı hissetmeden.

Bir 2014 çalışma aloe vera akne ve yağlı cilt tedavisi için iyi bir nemlendirici olabileceğini düşündürmektedir.

Aloe veradaki bazı bileşiklerin cilt üzerinde doğal olarak yatıştırıcı bir etkisi olabilir. Çalışma, etkili bir nemlendirici olabilmesi için bir ürünün içinde en az yüzde 10 aloe içermesi gerektiğini kaydetti.

Bazı insanlar nemlendirme için saf aloe jeli kullanmayı seçerler, ancak cildi kurutup tahriş edebilecek gizli bileşenlerin, özellikle denatüre alkolün farkında olmaları gerekir.

önleme

Genetiğe bağlı yağlı cildin önlenmesi zor olabilir. Hormonlardaki değişikliklerin neden olduğu yağlı cildi bile kontrol etmek zordur.

Yağlı cildin en iyi önlenmesi, bireyin çalışan tutarlı bir cilt bakım rutini bulması ve buna bağlı kalmasıdır.

Yağlı cilt ortaya çıktığında, makyajla gizlemek cazip gelebilir. Bununla birlikte, bazı ürünler, özellikle yağ bazlı ürünler semptomları daha da kötüleştirebilir veya gözenekleri tıkayabilir.

Bazıları için su bazlı makyaj daha iyi bir seçenek olabilirken, diğerleri cildiniz için en iyi makyaj işe yaramaz.

Birçok insan ayrıca diyetlerinin cildinin hareket etmesini engelleyen şey olduğunu söylüyor. Sulu kalmaya, yağlı yiyeceklerden ve trans yağlardan kaçınmaya ve tüm gıdalarla dolu çok yönlü bir diyet yemeye yardımcı olabilir.

belirtiler

Close up of a womans oily skin

Yağlı cilt sıklıkla yüzü etkiler. Yağlı cilt belirtileri şunları içerir:

 • parlak veya yağlı bir görünüm
 • ciltte çok büyük veya belirgin gözenekler
 • kalın veya pürüzlü görünen cilt
 • ara sıra veya kalıcı sivilce
 • tıkanmış gözenekler ve siyah nokta

Yağlı cilde sahip insanlar, cildine uygun makyaj bulmakta zorluk çekebilir, çünkü makyaj sebum ile karışabilir ve farklı bir kıvam verir.

Yağlı cildin belirtileri ve şiddetleri insanlar arasında değişir. Genetik, cildin ne kadar yağlı hale gelmesinde rol oynayabilir.

Hormon değişiklikleri veya yüksek stres seviyeleri de vücut tarafından yağlı sebum üretimini artırabilir.

Görünüm

Yağlı ciltler için birçok ev ilacı iyi araştırılmamıştır, ancak bilimsel kanıtların etkili olabileceğini öne süren bazı şeyler vardır.

Nihai etkililik testi kişisel bir deneyimdir. Bir kişi onlar için çalışan bir rutin bulmalı ve buna bağlı kalmalıdır.

En iyi eylem yolu, bir dermatoloğa danışmak ve günlük aktiviteleri ve yağlı cilde neden olabilecek faktörleri not etmek için onlarla birlikte çalışmak olabilir.

Herhangi bir ürünü veya yöntemi, cildin reaksiyonlarını not etmek için önce küçük bir cilt yaması üzerinde test etmek önemlidir. Cilt belirli bir ürüne kötü tepki verirse, tekrar kullanılmamalıdır ve insanlar diğer seçenekler için bir dermatoloğa danışmalıdır.

Şiddetli akne ve yağlı cilt semptomları olan bir kişi, cildi korumanın ve ciddi komplikasyonları veya yara izlerini önlemenin en iyi yolu için bir dermatoloğa danışmalıdır.

https://www.salontercihim.com/