yagli-cildin-7-nedeni

Yağlı Cildin Oluşmasın da 7 Neden ?


Cildinizin biraz daha fazla parlaklık verdiğini fark ettiniz mi? Gerçek şu ki, herkesin derisinde yağ var. Gözeneklerinizin her birinin altında sebum adı verilen doğal yağlar üreten bir yağ bezi vardır. Bu, cildinizin nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bazı insanlarda, yağ bezleri çok fazla yağ üretebilir. Bu yağlı ciltler oluşturur.

Cildiniz sürekli parlak görünüyorsa yağlı bir cildiniz olduğunu biliyorsunuz ve günde birkaç kurutma kağıdından geçiyorsunuz. Yağlı ciltler, saatler içinde temizlenebilir.

Kopmalar da daha olasıdır çünkü sebum ölü cilt hücreleriyle karışır ve gözeneklerinize yapışır.

Yağlı cildin nedenleri arasında genetik, çevresel ve yaşam tarzı faktörleri bulunur. Yağlı ciltlerden kurtulmanız gerekmese de, cildinizi daha az yağlı hale getirmek için adımlar atabilirsiniz. Anahtar, bu yedi temel nedenden birini veya daha fazlasını tanımlamaktır.

Yağlı

1. Genetik

Yağlı cilt ailelerde koşma eğilimindedir. Ebeveynlerinizden birinin yağlı cildi varsa, muhtemelen aşırı aktif yağ bezlerine de sahip olursunuz.

2. Yaş

Yağlı ciltlerden mutlaka büyümemenize rağmen, cildiniz gerçekten yaşlandıkça daha az sebum üretecektir. Yaşlanan cilt , kollajen gibi proteini kaybeder ve yağ bezleri yavaşlar.

Bu yüzden yaşlanan cilde sahip birçok insanın da kuru cildi vardır . Bu aynı zamanda kolajen ve sebum eksikliği nedeniyle ince çizgilerin ve kırışıklıkların daha belirgin olduğu zamandır.

Yağlı cildin bir yararı, kurutucu muadilleriniz kadar çabuk yaşlanma belirtileri göstermemenizdir.

Şimdi yağlı cildiniz olabilir, ancak yaşlandıkça cildinizi değerlendirmeniz gerekir. 30 yaşlarındaki insanlar bile genç ve 20 yaşlarındaki cilt kompozisyonuna sahip olmayabilir.

Bir estetisyen, cilt bakım rutininizde herhangi bir değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğini görmek için cilt tipinizi birkaç yılda bir değerlendirmenize yardımcı olabilir.

3. Yaşadığınız yer ve yılın zamanı

Genetik ve yaş, yağlı cildin altında yatan nedenleri sürerken, yaşadığınız yer ve yılın zamanı da fark yaratabilir.

İnsanlar sıcak, nemli iklimlerde daha yağlı bir cilde sahip olma eğilimindedir. Yaz aylarında cildinizde sonbaharda veya kışta olduğundan daha fazla yağ olması daha olasıdır.

Yağlı cildiniz nedeniyle alıp uzaklaşamayabilirsiniz, ancak günlük rutininizi yüksek ısı ve nem günlerinde ayarlayabilirsiniz.

Fazla yağı gün boyunca rötuşlamak için eldeki kağıt lekelerini tutun. Mat bir nemlendirici veya fondöten de ekstra yağın emilmesine yardımcı olabilir.

4. Genişlemiş gözenekler

Bazen gözenekleriniz yaş, kilo dalgalanmaları ve önceki kesintiler nedeniyle gerilebilir. Daha büyük gözenekler daha fazla yağ üretme eğilimindedir.

Gözeneklerinizi küçültemezsiniz, ancak gün boyunca genişlemiş gözeneklerle yüzünüzün alanlarını lekelemek için ekstra özen gösterebilirsiniz.

5. Yanlış cilt bakım ürünleri Kullanarak

Yağlı cilt, cilt tipiniz için yanlış cilt bakım ürünleri kullanılarak da getirilebilir. Bazı insanlar yağlı ciltler için karma ciltleri karıştırırlar ve örneğin çok ağır kremler kullanabilirler.

Kış aylarında daha kuru bir cildiniz varsa, ilkbahar ve yaz için cilt bakım planınızı hafif nemlendiriciler ve jel bazlı temizleyicilerle değiştirmeniz gerekebilir.

Doğru cilt bakım ürünlerinin kullanılması, yüzünüzde kalan yağ miktarında büyük bir fark yaratabilir.İLAN

Bir dermatologdan yanıtları dakikalar içinde alın

Tıbbi sorularınız mı var? Çevrimiçi olarak veya telefonla deneyimli, sertifikalı bir dermatologla bağlantı kurun. Çocuk doktorları ve diğer uzmanlar da 7/24 mevcuttur.

6. Aşırı cilt bakımı rutin

Kapak tarafında, yüzünüzü yıkamak veya çok sık peeling yapmak cildinizi yağlı hale getirebilir. Bu bir oksimoron gibi görünebilir, çünkü yıkama ve peelingin amacı yağdan kurtulmaktır.

Ancak bunu çok sık yaparsanız, yağı çok fazla cildinizden ayırırsınız. Bu, yağ bezlerinizin, kayıpları telafi etmek için daha fazla yağ ürettikleri acil durum moduna girmesine neden olabilir.

Fazla yağı uzak tutmak için cildinizi günde iki kez yıkamanız yeterlidir.

Güneş koruyucu giymemek cildinizi kurutarak daha fazla sebum üretimine yol açabilir. Her gün güneş koruyucu kullandığınızdan emin olun. Güneş koruyuculu nemlendiriciler ve temeller daha az yağlı olma eğilimindedir, ancak gün boyunca tekrar başvurmanız gerekebilir.

Yağlı

7. Nemlendiricinizin atlanması

Nemlendiricinin cilde neden olduğu bir efsane . Aslında, salisilik asit veya benzoil peroksit gibi akne tedavileri kullanıyorsanız, cildinizin kurumasını önlemek için kesinlikle iyi bir nemlendiriciye ihtiyacınız vardır. Nemlendirici olmadan, herhangi bir cilt tipi kuruyacaktır.

Bu nedenle, nemlendiriciyi atlamak yerine, doğru tür nemlendirici bulmaktır. Hafif, su bazlı nemlendiriciler ciltler için iyi çalışır. Temizleme ve tonlama işleminden sonra bunu daima son adımınız yapın.

Ayrıca gözenekleri temiz tutmaya yardımcı olmak için “yağsız” ve “ komedojenik olmayan ” diyen ürünleri arayın .

https://www.salontercihim.com/