tirnak-bakimi-nedir

Tırnak Bakımı Nedir Nasıl Yapılır ?

Temiz, sağlıklı görünümlü tırnak lara sahip olmak, iyi hijyen uygulamak ve kendinizi en iyi şekilde görünmek için bir zorunluluktur! Bununla birlikte, tırnaklar, kötü bir manikürden veya sadece günlük yaşam-aşınma ve yıpranmasından da kolayca zarar görebilir. Birkaç basit alışkanlık uygulayarak, hayatınızın diğer alanlarında ne kadar pratik olursanız olun tırnaklarınızın güçlü ve bakımlı olduğundan emin olabilirsiniz!

Tırnaklarınıza Eğilim:

Tırnak


Tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin. 
Bu batık tırnaklardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, tırnaklarınızı daha yumuşak hale getirmek için duş aldıktan veya banyo yaptıktan hemen sonra tırnaklarınızı kesmeye çalışın. Tırnaklarınızın köşelerini veya kenarlarını yumuşatmak istiyorsanız, bir tırnak törpüsü veya zımpara tahtası kullanın. 

 • Dosya tutarlı yönde çivi gevşemeyi engellemek için. İleri ve geri dosyalama zaman içinde tırnaklara ciddi zarar verir.
 • Tırnak bakım aletlerinizi aylık olarak yüzde 70 veya daha güçlü izopropil alkol ile dezenfekte edin.
 • Tırnak esnekliğini korumak ve tırnak bölünmelerini önlemek için tırnaklarınızı kırptıktan sonra nemlendirin.

Sert tırnak cilalarından kaçının. Formaldehit ve dibütil ftalat gibi bileşenler içerenler çiviyi zayıflatır. Ayrıca, tekrar tekrar kalın pigmentli renkler kullanmak tırnaklarınızın sararmasına veya zayıflamasına neden olabilir.

 • Kalın renkleri kullanmayı seviyorsanız, tırnaklarınıza bir mola vermek için periyodik olarak giyimler arasında “tamamen doğal” olmayı deneyin.

Nazik oje çıkarıcı, taban kat ve üst kat kullanın. Aseton içermeyen oje çıkarıcılar hafiftir ve tırnağınızın kurumasını önler. Tırnaklarınızı boyarken, taban katları tırnaklarınızın lekelenmesini önlemeye yardımcı olur. Üst katlar oje çentiklenme olasılığını azaltır ve oje çıkarmanız gereken sıklığı azaltır.

Tırnak

Tırnaklarınızı esnek ve güçlü tutmak için tırnaklarınızı yağla nemlendirin. Vücudunuzun diğer bölgeleri gibi tırnaklarınız da nemlendirilmekten yararlanabilir. Uyumadan önce, kuru, kırılgan veya pul pul dökülmelerini önlemek için tırnak yataklarınıza ve tırnak etlerine badem veya avokado yağı sürmeyi deneyin.

 • Badem veya avokado yağınız yoksa, dudak kremi kullanın.
 • Kütikül nemlendiricileri ayrıca eczanelerde ve güzellik mağazalarında satın alınabilir.

Diyetinize protein ve omega-3 yağ asitleri ekleyin 

Tırnaklarınızı oluşturan protein olan Keratin, balık, fındık ve fasulye gibi daha fazla yiyecek tüketiyorsanız daha iyi üretilebilir. Ayrıca, yerel bakkal veya sağlık gıda mağazanızda bulunan biyotin ve balık yağı gibi günlük takviyeleri almayı deneyebilirsiniz.

 • B vitamini de tırnaklarınızı güçlendirebilir, çinko beyaz lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir ve demir tırnak çıkıntılarının oluşumunu durdurmaya yardımcı olabilir.
 • A ve C vitaminleri tırnaklarınızı daha nemli ve parlak hale getirmeye yardımcı olabilir.
 • Önerilen günlük protein miktarı, vücut ağırlığınızın 1 kilogramı (2.2 lb) başına .8 gramdır (0.0018 lb). 
 • Günlük önerilen omega-3 yağ asitleri dozu yoktur. 
Tırnak

Tırnaklarınızı ıslak veya kirli ortamlarda tutmaktan kaçının. Bu gibi durumlar, tırnaklarınızın altındaki bakterilerin büyümesini teşvik eder, bu da yerinden çıkması zor olabilir. Ayrıca, nemle tekrarlanan uzun süreli temas, tırnakların bölünmesi olasılığını artırabilir.

 • Bulaşıkları, bahçeyi sık sık yıkar veya sert kimyasallarla temizlerseniz, hem cildinizi hem de tırnaklarınızı gereksiz strese karşı koruyabilecek kauçuk veya plastik eldivenler takmayı deneyin.

https://www.salontercihim.com/