tirnak-bakimi-nasil-yapilir

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır,Yapılmaması Gerekenler ?

Tırnaklar: Sağlıklı tırnaklar için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Tırnak Bakımı: tırnaklarınıza iyi bakıyor musunuz? İşte tırnaklarınızı en iyi şekilde tutmak için bilmeniz gerekenler.

Tırnaklarınıza yakından bakın. Güçlü ve sağlıklı görünüyorlar mı? Veya çıkıntılar, çukurlar veya alışılmadık renk veya şekle sahip alanlar görüyor musunuz? Uygun tırnak bakımı ile arzu edilenden çok daha az tırnak durumundan kaçınılabilir. Diğerleri, dikkat edilmesi gereken altta yatan bir durumu gösterebilir.

Tırnak Bakımı

Tırnaklar: Normal olan nedir, ne değildir

Tırnaklarınız – keratin adı verilen bir proteinin lamine katmanlarından oluşur – tırnak etinizin altındaki tırnağın tabanındaki alandan büyür. Sağlıklı tırnaklar, çukurlar veya oluklar olmadan pürüzsüzdür. Renk ve tutarlılık bakımından tek tiptirler ve leke veya renk değişikliği içermezler.

Bazen tırnaklarda, kütikülden tırnağın ucuna kadar uzanan zararsız dikey çıkıntılar oluşur. Dikey sırtlar yaşla birlikte daha belirgin hale gelme eğilimindedir. Tırnaklarda da yaralanma nedeniyle beyaz çizgiler veya lekeler oluşabilir, ancak bunlar sonunda tırnakla birlikte büyür.

Bununla birlikte, tüm tırnak koşulları normal değildir. Aşağıdakileri fark ederseniz doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın:

 • Tüm tırnağın renginin solması veya tırnağın altında koyu bir çizgi gibi tırnak rengindeki değişiklikler
 • Kıvrılmış tırnaklar gibi tırnak şeklindeki değişiklikler
 • Tırnakların incelmesi veya kalınlaşması
 • Çivinin çevresindeki deriden ayrılması
 • Tırnak çevresinde kanama
 • Tırnak çevresinde şişlik veya ağrı
 • Tırnakların uzamaması
Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı: Yapılması gerekenler

Tırnaklarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için:

 • Tırnaklarınızı kuru ve temiz tutun. Bu, bakterilerin tırnaklarınızın altında büyümesini engeller. Suyla tekrarlanan veya uzun süreli temas tırnakların bölünmesine katkıda bulunabilir. Bulaşıkları yıkarken, temizlerken veya sert kimyasallar kullanırken pamuk astarlı lastik eldiven giyin.
 • İyi tırnak hijyeni uygulayın. Keskin bir manikür makası veya makas kullanın. Tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin, ardından uçları hafif bir kıvrımla yuvarlayın.
 • Nemlendirici kullan. El losyonu kullandığınızda, losyonu tırnaklarınıza ve tırnaklarınıza sürün.
 • Koruyucu bir tabaka uygulayın. Tırnak sertleştirici sürmek tırnakların güçlenmesine yardımcı olabilir.
 • Doktorunuza biotin hakkında soru sorun. Bazı araştırmalar, besin takviyesi biyotinin zayıf veya kırılgan tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Tırnak bakımı: Yapılmaması gerekenler

Tırnak hasarını önlemek için şunları yapmayın:

 • Tırnaklarınızı ısırın veya tırnak etlerinizi toplayın. Bu alışkanlıklar tırnak yatağına zarar verebilir. Tırnağınızın yanında küçük bir kesik bile bakteri veya mantarların girmesine ve enfeksiyona neden olmasına izin verebilir.
 • Şeytan tırnaklarını çek. Şeytan tırnağıyla birlikte canlı dokuyu parçalayabilirsiniz. Bunun yerine, şeytan tırnaklarını dikkatlice kırpın.
 • Sert tırnak bakım ürünleri kullanın. Oje çıkarıcı kullanımınızı sınırlayın. Oje çıkarıcı kullanırken aseton içermeyen bir formül tercih edin.
 • Sorunları görmezden gelin. Kendi kendine geçmeyen veya diğer belirti ve semptomlarla ilişkili bir tırnak probleminiz varsa, değerlendirme için doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın.

Manikür ve pedikür hakkında bir not

Sağlıklı görünen tırnaklar için manikür veya pediküre güveniyorsanız, birkaç şeyi aklınızda bulundurun. Geçerli bir eyalet lisansını sergileyen salonlara bağlı kalın ve yalnızca eyalet kurulu tarafından lisanslanan teknisyenlerle çalışın. Tırnak etlerinizi çıkarmayın – bunlar cildi tırnak plağına yapıştırır, bu nedenle çıkarılması tırnak enfeksiyonuna yol açabilir. Ayrıca, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için tırnak teknisyeninizin prosedürünüz sırasında kullanılan tüm aletleri uygun şekilde sterilize ettiğinden emin olun.

Tırnak Bakımı

Ayak banyolarının nasıl temizlendiğini de sorabilirsiniz. İdeal olarak, müşteriler arasında bir ağartma çözeltisi kullanılır ve filtreler düzenli olarak temizlenir.

Tırnaklarınızı ihmal etmek kolaydır – ancak bazı temel adımlar atmak tırnaklarınızı sağlıklı ve güçlü tutabilir.

https://www.salontercihim.com/