tirnak-bakimi

Tırnak' larınızın güçlü ve sağlıklı olması için ipucu

Sağlıklı Tırnakların Belirtileri :

  • Tırnak plakaları pembemsi-beyaz renktedir
  • Kütiküller var (onları kesmeyin!)
  • Çiviler ve beyaz uçlar eşit uzunluktadır
  • Tırnak tabanında belirgin yarım ay şeklindeki beyaz bölüm (lunula olarak adlandırılır)

Sağlıksız Tırnakların İşaretleri:

  • Tırnakların soyulması veya ayrılması kuruluk veya vitamin eksikliğinin sonucu olabilir
  • Küçük beyaz lekeler genellikle tırnaklarınızı ısırdığınız veya çok sık boyadığınız anlamına gelir
  • Yatay oluklar stres, yüksek ateş veya parmağınızı sıkıştırabilir
  • Tırnakların etrafındaki kırmızı, şişmiş cilt tırnak etlerini çıkarmak veya ısırmaktan olabilir
  • Kaşık şeklindeki tırnaklar demir eksikliğinin veya aneminin bir işareti olabilir
Tırnak

Tırnak sağlığınız hakkında endişeleriniz varsa, bir dermatoloğa danışmak önemlidir. Tırnaklarınız süper görünür olduğundan, bir sorunun ortaya çıkıp çıkmadığını söylemek daha kolaydır – dermatolog ve tırnak bakım uzmanı Dr. Dana Stern , yardım alırsanız erken tedavi edebileceğiniz anlamına gelir . Şimdi güçlü, sağlıklı tırnakları nasıl elde edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır :

1. Ellerinizi çok temiz tutun.

Herhangi bir şey yapmadan önce tırnaklarınızın ve çevresindeki cildin tamamen kirden arındırılmış olduğundan emin olmak önemlidir. Sonra aseton içermeyen bir temizleyici ile son rengin tüm izlerini kaldırın (başka bir şey gereksiz yere tırnağınızı kurutur). Heal Your Skin’in yazarı Dr. Ava Shamban, diş fırçasına sabun uygulanmasını, ardından tırnaklarınızı ve cildinizi nazikçe ovmanızı önerir. Bu, sert, kuruyan kimyasallara veya pahalı ovmalara gerek kalmadan kiri temizler ve ölü cildi pul pul dökür.

2. Tırnaklarınıza nazik davranın.

Tırnaklarınız hassastır ve onları kabaca ovmak sizi enfeksiyona maruz bırakabilir. Başka bir hayır: Çivinin altında metal aletler kullanmak, çok fazla kazma, tırnak plağının deriden ayrılmasına neden olabilir (onikoliz denir). Dana Nail Yenileme Sistemi’nin de geliştiricisi olan Dr. Stern’e göre 50 yaşın üzerindeki insanlar için bu yaygın bir sorundur . Bu ayrıca düzensiz beyaz, kemerli bir tırnak ucuna yol açabilir, diye açıklıyor NYC dermatolog Dr.

3. Tırnaklarınızı düzenli olarak klipsleyin.

Dr.Prystowsky, düzenli düzeltmelerin tırnaklarınız için saçlarınız kadar önemli olduğunu söylüyor. Bu yüzden, tırnaklarınızın nasıl tepki verdiğini gördüğünüzde, onları her iki haftada bir kırpmak için zaman ayırın.

Tırnak

4. Uzunluğa göre tırnak sağlığına öncelik verin.

Uzun tırnaklar güzeldir, ancak takılma veya kırılma ile mücadele eden biriyseniz, Dr. Shamban tırnaklarınızı kısa tutmanızı önerir – en azından başlamak için. Yuvarlatılmış kenarı olan daha kısa bir stil, yönetimi daha kolay olur ve daha temiz görünür, böylece başka bir şeyden endişe etmeden bina gücüne odaklanabilirsiniz. Her çivi şekil olarak eşit olduğu ve dokuz komşusuna uyduğu sürece , eklenen uzunluğu kaçırmazsınız.

5. Tırnak çantanızı daima el altında bulundurun.

İşi veya spor salonu rutini çok fazla aşınma ve yıpranmaya neden olan biriyseniz, Dr.Prystowsky, yerinde meydana gelen pürüzlü kenarları düzeltmek için bir tırnak dosyasını kullanışlı tutmanızı önerir. Bunu yapmanın en iyi yolu? Daha pürüzsüz bir sonuç için tırnağınızın greniyle bir yönde çalışın.

Ve ortaya çıkıyor, çekmecenizde oturan zımpara tahtası tırnaklarınızın soyulmasına ve takılmasına neden olabilir. Bunun yerine, bir cam (kristal de denir) tırnak törpüsü deneyin . “Cam bir dosya çiviye eşit bir kenar oluşturacak ve en zayıf, kırılgan ve hasarlı tırnaklarda kullanılabilir,” diyor Dr. Stern.

6. Tırnak aletlerinize de dikkat etmeyi unutmayın.

Tırnak aletlerinizi kullanımlar arasında dezenfekte etmek , makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemek ve aynı nedenle bakteriler kadar önemlidir . Tırnaklarınızı mutlu ve enfeksiyondan uzak tutmak için Dr.Prystowsky, metal aletlerin sabun ve su ile yıkanmasını ve ardından sürtünme alkolüyle silinmesini önerir. Ve zımpara tahtaları gibi tek kullanımlık araçları düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın. Birkaç kuruş için yeni bir araçta döndürmek çok kolay olduğunda püskü bir aracı kullanmaya devam etmek için hiçbir neden yoktur.

Tırnak

7. Tırnak etlerinizi yemeyi bırakın.

Kütikülün hizmet etmek için çok önemli bir amacı vardır: Çivinin tabanındaki alanı kapatır. Bu nedenle kütikülü kestiğinizde veya çıkardığınızda , bu koruma mührünü kırar ve sizi bakterilere ve enfeksiyon olasılığına karşı savunmasız bırakır. Tırnak etlerini yalnız bırakma konusunda ne kadar iyi olursanız, tırnaklarınız size o kadar çok teşekkür eder. Kütiküllerinize dikkat etmek de korkulan şeytanları en aza indirmeye yardımcı olur (enfeksiyonlardan kaçınmak için onları yırtmamaya çalışın) diyor Dr. Stern.

https://www.salontercihim.com/