siyah-noktalardan-nasil-kurtulunur

Sivilce Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulunur

Bir sivilce aldığınızda, muhtemelen çabuk iyileşmesini istersiniz. Ancak bazen sivilce lekeleri sivilce gittikten sonra bile cildinizde koyu bir iz bırakır. Bu sinir bozucu, ancak nadir değil.

Cildinizdeki bu karanlık noktalardan kurtulmak, ilk başta onlara neyin neden olduğunu anlamakla başlar.

Cildinizde bir sivilce ortaya çıktığında, teknik olarak bir iltihaplanma şeklidir. Ve cildiniz iyileştikçe ve yeni cilt hücreleri oluştuğunda, cildinizin pürüzsüz yüzeyini düzeltmeye yardımcı olmak için gönderilen hücrelerin çok fazla melanin içermesi mümkündür.

Melanin cildinize rengini veren şeydir ve bazı hücreler diğerlerinden daha fazla melanine sahipse, sonuç cildin daha koyu bir yamasıdır. Bu, iltihap sonrası hiperpigmentasyon olarak adlandırılır .

Bir lekeyi seçmek veya sıkmak gibi cildinizin iltihaplanmasını sağlayan her şey, iltihap sonrası hiperpigmentasyon şansınızı artırabilir.

sivilce

Doğal olarak daha koyu ten tonlarına sahip insanlar bu duruma daha yatkındır. Sivilce sonrası karanlık noktaların nasıl tedavi edileceği ve gelecekte nasıl önleneceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Karanlık lekeler ve yara izleri

Koyu lekeleri sivilceden tedavi etmek, sivilce izlerini tedavi etmekten farklıdır. Yara izleri, dokunun hasar görmesini veya büyümüş olmasını gerektirir. Yara izlerinin tamamen çıkarılması zordur ve zamanla solmaya devam ederken, genellikle görünür kalırlar.

Akneden gelen koyu lekeler, cildinizin yüzeyine karşı düzdür. Cilt hücrelerinize, gözeneklerinize veya foliküllerinize uzun vadeli bir hasar göstermezler.

Biraz zaman alabilir, ancak karanlık noktalar zamanla daha açık hale gelir ve sonunda tamamen kaybolur. 3 aydan 2 yıla kadar her yerde gözden kaybolabilirler.

Bu, karanlık noktalarınızın solması umuduyla sonsuza kadar beklemek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Birçok ev ilacı, tezgah üstü (OTC) ürünler ve hatta onlardan daha çabuk kurtulmak için deneyebileceğiniz dermatoloji tedavileri vardır.

Evde yapılan ilaçlar

Enflamatuar sonrası hiperpigmentasyonu tedavi etmek istiyorsanız, ev ilaçları ile başlayabilirsiniz. Ne yazık ki, bu ev ilaçlarının çoğunun onları destekleyecek sadece anekdot kanıtları vardır. Çoğunlukla, onları denemede çok az zarar var.

C vitamini

Limon suyu, cildi ve hatta cilt tonunu aydınlatabilecek C vitamini bakımından zengindir. C vitamini gösterildi melanin oluşumunu azaltan etkili bir depigmentasyon ajanı olmak.

Aloe Vera

Çevrimiçi bakarsanız, akne üzerindeki koyu lekeleri iyileştirmek için aloe vera kullanmanın birçok hayranını bulacaksınız. Aloe’nin, özellikle cildinize gelince, olağanüstü bir iyileştirici ajan olduğu doğrudur.

sivilce

bir hayvan çalışması aloe’nin sürekli kullanımının hücrelerdeki melanin seviyelerini stabilize edebileceğini, ancak bu etkinin sınırlarını bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu buldu.

Üzüm çekirdeği özütü

Üzüm çekirdeği ekstresi, koyu lekeleri hafifletmeye yardımcı olabilecek başka bir doğal üründür.

Bu amaçla üzüm çekirdeği ekstresinin topikal kullanımı hakkında herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Ama bir ders çalışma ağızdan alınan 6 aylık üzüm çekirdeği ekstresinin, iltihap sonrası hiperpigmentasyona benzer olan cilt durumu melazması olan insanlar için yararlı olduğunu gösterir.

Güneş koruması

Göre , herhangi bir karanlık noktanın tedavisi, dikkatli bir güneş koruma rutini ile başlamalıdır. Güneşli veya nemli olsun, her gün en az 30 SPF’li güneş kremi giymek, cildinize daha fazla zarar gelmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ürün çeşitleri

Ev ilaçları işe yaramıyorsa deneyebileceğiniz karanlık noktalar için bol miktarda OTC tedavisi de vardır. Bu tür ürünler için aktif bileşenler çok çeşitlidir, ancak bazılarının diğerlerinden daha etkili olduğu gösterilmiştir.

Bu bileşenler, eski cildi soyup yeni büyümeyi teşvik ederken, karanlık noktalarda melanin sentezini durdurur. Ancak bazı ürünler cildinizden çok fazla pigment çıkarma riski taşır ve bu da hipopigmentasyona neden olur .

Sivilce nedeniyle oluşan koyu lekelerden kurtulmak için OTC ürünlerini denemeden önce dermatoloğunuzla konuşun.

Doktorunuzun onayını aldıktan sonra, aşağıdaki bileşenlerin bir karışımını içeren ürünleri arayın:

  • retinoidler (A vitamini)
  • E vitamini (tokoferol)
  • hidrokinon
  • mandelik asit gibi alfa hidroksi asitler (AHA)
  • kojik asit
  • azelaik asit

Güzellik merkezi tedavileri

OTC tedavilerinden bir sonraki adım olarak, sadece bir dermatologun ofisinde alabileceğiniz tedavilere bakmak isteyebilirsiniz. Enflamatuar hiperpigmentasyon sağlığınız için bir tehlike oluşturmadığından, karanlık lekeler için tedaviler tipik olarak sağlık sigortası kapsamında değildir.

Bu tedaviyi düşündüğünüzde, maliyetlerin hepsinin olmasa da çoğunun kendi cebinizden geleceğini unutmayın.

Kimyasal peeling

Kimyasal kabuklar hasarlı cilt hücrelerini çıkarmak ve altında daha genç görünen cildi ortaya çıkarmak için yapılır. Maliyet değişebilir, veya daha fazla bir ödemeyi bekleyebilirsiniz .

Kimyasal kabuklar, yüzünüze güçlü bir farklı topikal asit çözeltisi uygulamayı içerir. Daha sonra kabuk çıkarılır ve cilt hücreleri katmanları birlikte alınır.

Mikrodermabrazyon

 Cildinizin belirli bölgelerindeki küçük parçacıkları patlatan bir cihaz kullanır veya cildinizin üzerine elmas uçlu bir cihaz sürülür.

Mikrodermabrazyon, kusurları gidermeyi ve cildinizi pürüzsüz ve eşit tonda görünmesini sağlamayı amaçlayan bir sonraki seviye peeling tedavisidir.

Genellikle sivilcelerin neden olduğu karanlık noktaları hedeflemek için kullanılır. Bu tedavi daha düşük riskli ve minimal invaziv olarak kabul edilir.

sivilce

Lazer yüzey yenileme

Lazer cilt yenileme , cildinizin daha derin katmanlarında yeni hücrelerin büyümesini teşvik ederken, ölü cildi vücudunuzdan çıkarmak için farklı lazer tipleri kullanır. Lazerler, skar dokusunu kırmanın ve aknenin neden olduğu karanlık noktaları düzeltmenin bir yolu olabilir.

https://www.salontercihim.com/