siyah-nokta-lardan-kurtulmak

Siyah Nokta' lardan Kurtulmanın 7 Yolu

Ne yapabilirsin

Siyah nokta, aknenin en yaygın biçimlerinden biridir. Yağlı cildi olan insanlar siyah noktalara karşı daha savunmasız olsa da, herkes bunları alabilir. Gözenekler, ölü deri hücreleri ve yağ bezlerinizden fazla yağ (sebum) kombinasyonu ile tıkandığında oluşur.

Kapalı gözenekler oluşturan beyaz noktaların aksine , siyah noktaların açık yüzeyleri vardır. Bu, koyu renkli bir oksidasyon oluşturur.

Siyah fişi sıkıştırmaya veya itmeye çalışmak cazip gelebilir, ancak bu gereksiz yara izi ve cildinizde başka hasarlara neden olabilir.

Aşağıda özetlenen ipuçlarını ve püf noktalarını kullanarak büyük olasılıkla daha iyi sonuçlar elde edersiniz . Siyah noktalarınızdan nasıl kurtulacağınızı ve gelecekteki kişilerin oluşmasını nasıl engelleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Siyah Nokta

1. salisilik asit ile temizleyin

Benzoil peroksit yerine salisilik asit içeren OTC ürünlerini arayın. Salisilik asit, siyah nokta ve beyaz kafalar için tercih edilen bileşendir çünkü gözenekleri tıkayan materyalleri parçalamaktadır: aşırı yağ ve ölü cilt hücreleri. Salisilik asit içeren günlük bir temizleyici seçerek, günlük kir, yağ ve makyajın yanı sıra bu elementleri çıkarabilirsiniz.

Yüzünüzü hala günde iki kez yıkamanıza rağmen, başlamak için günde sadece bir kez salisilik asit içeren bir temizleyici kullanmayı deneyin. Sadece geceleri kullanmayı ve ardından sabahları düzenli temizleyicinizi kullanmayı düşünebilirsiniz. Cildiniz ürüne alıştıkça, hem sabah hem de gece kullanmayı tercih edebilirsiniz. Birçok insan salisilik aside duyarlıdır ve birkaç günde bir defadan fazla kullanamayabilirsiniz. Buna tepki göstermeye devam ederseniz, kullanmayı bırakın.

2. AHA’lar ve BHA’lar ile nazikçe pul pul dökün

Geçmişte, peelingin akne üzerinde olumsuz bir etki yarattığını duymuş olabilirsiniz. Bu süreç iltihaplı akne için geçerli olabilir, çünkü süreç daha fazla kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir.

Bununla birlikte, siyah noktalarda düzenli pul pul dökülme, tıkanmış gözeneklere yol açabilecek aşırı miktarda ölü deri hücresinin çıkarılmasına yardımcı olabilir. İşlem ayrıca mevcut siyah noktaları yavaşça kaldırabilir.

Sert fırçalar aramak yerine, alfa ve beta hidroksi asitlere (AHA’lar ve BHA’lar) odaklanmak isteyeceksiniz. Glikolik asit, AHA’nın en yaygın türüdür ve salisilik asit, belirgin bir BHA’dır.

Her ikisi de cildinizin üst tabakasını çıkararak çalışır. Teorik olarak, bu gözenekleri temizlerken ve cildinizi daha yumuşak hale getirirken kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin görünümünü iyileştirebilir. BHA’ların piyasada daha yaygın olduğunu ve bazı durumlarda da daha uygun fiyatlı olduklarını göreceksiniz!Aşağıdaki peeling ürünleri AHA veya BHA içerir:

Siyah Nokta

3. Bir cilt fırçası alın

Bir cilt fırçası, aşırı ölü cilt hücrelerini çıkararak AHA’lar ve BHA’lar gibi benzer eksfoliye edici faydalar sağlayabilir. Ancak anahtar, haftada sadece bir kez kullanmaktır, böylece tahrişe neden olmaz. Ayrıca cilt fırçanızı AHA veya BHA eksfoliye edicilerin alternatif günlerinde kullanmak isteyeceksiniz.

İhtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlı olarak, çeşitli cilt fırçaları mevcuttur. Clarisonic’ten elektrik tabanlı bir sistemi tercih edebilir veya daha uygun fiyatlı bir el fırçası kullanabilirsiniz . Günlük temizleyicinizle her iki fırça türü de kullanılabilir.

4. Topikal retinoidleri deneyin

Retinoidler, gözenekleri çıkarmaya yardımcı olarak inatçı akne vakaları için yararlı olabilir. Bu işlem ayrıca diğer OTC ürünlerini daha etkili hale getirebilir, çünkü foliküle daha iyi girebilirler.

ProActiv’in Adapalene Jel% 0.1 Akne Tedavisi veya Differin Jel’i deneyebilirsiniz . Her ikisi de daha önce sadece reçete ile mevcuttu.

5. Kil maskesi kullanın

Kil maskeleri genellikle yağlı ciltler için olmazsa olmazlardır. Gözeneklerinizden kir, yağ ve diğer elementleri alarak çalışırlar. Siyah noktalara gelince, kil maskeleri tıkanmış gözenekleri bile gevşetebilir ve çıkarabilir. L’Oréal’in Detoks ve Aydınlatmak Kil Maskesi , bakmaya değer bir üründür.

Michael Todd’un Kaolin Kil Detokslayıcı Yüz Maskesi gibi bazı kil maskeleri de kükürt içerir. Kükürt, siyah nokta oluşturan ölü cilt hücrelerini parçalamak için çalışan bir başka bileşendir.

Hangi maskeyi seçerseniz seçin, haftada bir veya iki kez peeling uygulamanıza ek olarak haftada bir kez kullanabilirsiniz.

6. Kömür maskesi kullanın

Kil maskeleri gibi, kömür maskeleri de yağı, ölü cilt hücrelerini ve diğer safsızlıkları çıkarmak için cildin derinliklerinde çalışır. Bileşen kömürünün bu faydaları başka bir çentik haline getirdiği düşünülmektedir.

Haftada bir kez kullanıldığında, aşağıdaki kömür maskeleri siyah noktalarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir:

  • Montagne Jeunesse’nin 7. Cennet 2’si 1 Arada Kömür Maskesi
  • ProActiv Cilt Arındırıcı Maske
  • Kökeni Aktif Kömür Maskesi
Siyah Nokta

7. Kimyasal bir kabuğu düşünün

Kimyasal peelingler geleneksel olarak azaltılmış yaşlılık lekeleri ve ince çizgiler gibi yaşlanma karşıtı faydalar için kullanılır. Kabuklar genellikle AHA içerir ve cildin üst tabakasını çıkararak çalışır.

Teoride, süreçten geçtikten sonra daha pürüzsüz, yenilenmiş bir cilt ortaya çıkarabilmelisiniz. Siyah noktaların birincil tedavisi olarak görülmese de, kimyasal kabuklar ölü deri hücrelerini çıkarabilir ve genişlemiş gözenekleri küçültebilir. Bu tedavi yöntemi, ayrıca yaşlanma karşıtı faydalar arıyorsanız da yararlı olabilir.

DermaDoctor’un Fiziksel Kimyası Yüz Mikrodermabrazyonu + Multiasit Kimyasal Soyma ve Murad’ın Hydro-Glow Aqua Soyma’ya bakmaya değer.

https://www.salontercihim.com/