siyah-nokta-giderme

Siyah Noktalarla Vedalaşın

Hayatımızın sonuna kadar yüzümüzden bir parça gibi kalacağını düşündüğümüz siyah noktalarla vedalaşma zamanı gelmedi mi?

Biliyorum, her kadının kesin bir çözüm getiremediği belkide en can sıkıcı sorunu. 

Bu yazımızda siyah noktalardan sonsuza kadar nasıl kurtulabiliriz onu anlatıyorum. Belkide defalarca Google’a inatçı siyah nokta nasıl çıkarılır? diye defalarca arama yaptın.

Yüzdeki siyah noktalar nasıl temizlenir sorusunun cevabına en kolay yoldan, en kesin çözümler için okumaya devam etmelisin. 

Siyah Noktalardan Kurtulmanı Sağlayacak 6 Kesin ve Sonsuz Çözüm

    Özgüvenimizi yükselten en önemli konulardan biri cildimizin kusursuz ve mükemmel olmasıdır. Her gün dakikalarca makyaj yapmamıza bile gerek kalmadan yüzümüzün en mükemmel hali ile hayatımıza devam edebiliriz. Mükemmel ve kusursuz cildin tek sırrı siyah noktalardan kurtulmak olmalıdır. Hayatının sırrını öğrenmeye hazır mısın?

Öyleyse hemen başlayalım. Yüzümüzde tek bir siyah nokta bile kalmayacak! 

1. Cildini Derinlemesine Temizle ve Nemlendir:

   Siyah noktalardan kurtulmanın en önemli adımı cildi derinlemesine temizlemek ve nemlendirmektir.

Bu adımı uygulamak neden önemli hemen anlatıyorum. Her gün bizler farkında olmadan yüzümüze dokunuyoruz. Ellerimiz her dakika temiz olmadığı için elimize bulaşan bakterileri yüzümüze dokunduruyoruz. Bunu çoğu zaman bilinçsiz yapıyoruz. Bakteri ve dışarıda oluşan etmenler yüzümüzde birleşerek siyah nokta oluşumuna neden oluyor. Her gün sonunda özellikle akşamları yüzümüzü derinlemesine temizlediğimizde ve nemlendirdiğimizde bu sorunu kökten çözeceğimize emin olabilirsin.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta ise doğru ürünleri kullanmak olmalıdır. Peki, hangi bakım ürünleri hangi yüz tipine uygulanmalı? Kısaca hemen anlatıyorum. 

Yağlı ciltler her zaman siyah nokta oluşumuna daha çok eğilimlidir. Yağlı cilt sorunsalı diye bir efsane vardır. Bilmiyorum hiç duydun mu?

Dolayısıyla yağlı ciltlere sahip insanların ekstra dikkat etmesi gereken bir konudur siyah nokta.

Yağlı ve normal ciltlerin daha çok su bazlı bakım ürünleri kullanması gerek. Senin için en iyisini araştırarak bulduğum doğru cilt bakım ürününe doğru bir araştırma ile ulaşabilirsin. 

Kuru ciltler ise her dakika yüzlerini nemlendirmek zorunda kalmasın diye onlar için büyük bir titizlikle araştırma yaptım. Mükemmel ve kesin çözüm garantili cilt bakım ürününe araştırma ile ulaşabilirsin.  

2. Makyajını Derinlemesine Temizle:

   Hemen hemen her gün makyaj yapıyoruz. Makyaj kalıntılarından en kesin şekilde kurtulmamız gerekiyor. Bunun içinde iyi bir makyaj temizleme suyuna veya temizleme mendiline ihtiyacımız var. 

Not! Makyaj temizleme suyunun çift fazlı olmasına özen göster.

Böylece en ağır makyajlarda bile kesin sonuca kolayca ulaşabilirsin.

3. Güneş Kremini Hayatının Sonuna Kadar Kullanmayı İhmal Etme: 

   Her yerde güneş kremi kullanmanın önemini duyuyoruz. Neden herkes bu kadar önemsiyor peki? Dermatologlar tarafından yaz kış düzenli bir şekilde kullanmamız gerektiği söyleniyor. Yüksek korumalı güneş kremleri kullanarak koyu leke oluşumlarının önüne geçebiliriz. 

4. Maske ve Peeling Bakımlarını Düzenli Yap:

    Siyah noktaların önüne geçmek için düzenli aralıklarla maske ve peeling yapmamız gerekiyor. Bu aktiviteyi hak eden en güzel gün pazar günüdür. Her pazar cildini derinlemesine temizledikten sonra peeling yaparak siyah noktalarla vedalaşabilirsin. 

Sonrasında yine derinlemesine temizleyen ve nemlendiren bir maske ile son dokunuşu yapabilirsin. Benim tavsiyem %100 doğal olması şartı ile beyaz kil maskesi. 

5. Siyah Noktanı Asla Sıkma!

    Emin ol bunu yapabilirsin. Biliyorum çok zor. Fakat az sonra anlatacağım basit yöntemle siyah noktalarını bir daha asla sıkmayacaksın. Yüzüne buhar tutarak cildinin yumuşamasına izin ver. Böylece siyah noktalarına hiç bir baskı uygulamadan kendiliğinden çıkmalarını sağlayacaksın. 

6. Son Adım: Beslenmene Dikkat Et!

   Siyah nokta oluşumuna neden olan en önemli faktörlerden biri, sebum üretimine neden olan yiyecek ve içeceklerdir.

Fast food gibi aşırı şekerli, tuzlu ve yağlı yiyecek ve içeceklerin tüketimini acil bırakman gerek. 

Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi karbonhidrat, şeker ve yağın da fazlası sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Bol su, sebze ve sağlıklı yağların olduğu düzenli bir beslenme planı oluşturmalısın. 

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

   Siyah nokta, ciltte oluşan aşırı yağ üretiminin artması ile meydana gelir. Çevresel faktörler ve hormonal durumlardan oluşan bakteriler gözeneklerin içerisine dolar. Komedon ve beyaz noktaları oluşturur. Sonrasında ise siyah nokta ve sivilceye dönüşür. 

Siyah Nokta Oluşumuna Neden Olan 7 Önemli Olay: 

  • Çevresel faktörler(toz, hava gibi)
  • Aşırı nem ve ter
  • Stres
  • Yeme bozukluğu
  • Süt ve süt ürünlerini içeren hayvansal gıdalar
  • Cildin düzenli temizlenmemesi 
  • Kozmetik ürünler ve bu ürünlerin yanlış kullanılması

Siyah Nokta Nedir?

   Ergenlikten itibaren sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) üretiminin oluşmasından bu yana devam eden cilt sorunudur. Genelde yüzümüzün T bölgesi diye adlandırdığımız kısmında oluşur. Burun ve çene bölgesinde oluşan siyah noktalar genellikle yağlı ve akneye eğilimli ciltlerde daha çok meydana gelir. Yağ ve kirler gözeneklerimize birikir ve okside olur. Siyah noktalar yüzümüz dışında sırtta ve göğüste de oluşabilir.  

Evde Basit ve Kesin Çözümlü Siyah Nokta Maskesi Tarifi 

   Evde siyah nokta temizlemek için doğal yöntemlere de ihtiyacımız var. Beyaz kil, siyah noktalarla mücadele etmek için kullanılan en etkili silahtır. Evde siyah nokta maskesi için özellikle beyaz kil, cildi arındırır. Gözenekleri temizler ve tertemiz bir cilt sunar. 

Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler;

  • 2 tatlı kaşığı beyaz kil
  • 3 tatlı kaşığı gül suyu
  • 2 tatlı kaşığı yoğurt

Hazırlanışı; Amacımız macun kıvamı oluşturmak. Bütün malzemeleri birleştirelim ve yavaşça karıştıralım. Karışımı temiz bir fırça yardımı ile özellikle T bölgesine uygulayalım. 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayalım. Sonrasında nemlendirmeyi asla ihmal etme.  Daha fazla bilgi ve öneri için takipte kalın. Salon Tercihim