sebase-hiperplazi-yi-anlamak

Sebase Hiperplazi yi Anlamak Ve Kurtulmak

Sebase hiperplazi nedir?

Sebase hiperplazi, sebase bezler sıkışmış sebum ile büyüdüğünde ortaya çıkar. Bu ciltte, özellikle yüzünde parlak yumrular oluşturur. Yumrular zararsızdır, ancak bazı insanlar kozmetik nedenlerle tedavi etmeyi sever.

Yağ bezleri vücudunuzun her yerinde saç köklerine tutturulur. Sebum’u cildinizin yüzeyine bırakırlar. Sebum, cildinizde biraz yağlı bir tabaka oluşturan yağ ve hücre kalıntılarının bir karışımıdır. Cildinizi esnek ve nemli tutmaya yardımcı olur.

Sebase hiperplazi neye benziyor?

Sebase hiperplazi deride sarımsı veya ten rengi yumrulara neden olur. Bu yumrular parlaktır ve genellikle yüzünde, özellikle alın ve burunda. Ayrıca küçük, genellikle 2 ila 4 milimetre genişliğinde ve ağrısızdırlar.

İnsanlar bazen bazal hücreli karsinom için benzer görünen sebase hiperplaziyi karıştırırlar . Bazal hücreli karsinomdan gelen yumrular genellikle kırmızı veya pembe ve sebase hiperplaziden çok daha büyüktür. Doktorunuz sebase hiperplazi veya bazal hücreli karsinom olup olmadığını doğrulamak için yumru biyopsisi yapabilir.

Sebase Hiperplazi

Sebase hiperplazi ye ne sebep olur?

Sebase hiperplazi en çok orta yaşlı veya yaşlı insanlarda görülür. Açık tenli insanlar – özellikle çok fazla güneşe maruz kalan insanlar – bunu alma olasılığı daha yüksektir.

Muhtemelen genetik bir bileşen de vardır. Sebase hiperplazi sıklıkla aile öyküsü olan kişilere olur. Ek olarak, bazı kanser riskini artıran nadir bir genetik bozukluk olan Muir-Torre sendromlu insanlar genellikle sebase hiperplazi geliştirir.

Sebasöz hiperplazi neredeyse her zaman zararsız olsa da, Muir-Torre sendromu olan kişilerde bir tümörün işareti olabilir.

İmmünsüpresan ilaç siklosporini (Sandimmune) alan kişilerin de sebase hiperplazi gelişmesi daha olasıdır.

Nasıl kurtulurum?

Sebase hiperplazi, çarpmalar sizi rahatsız etmedikçe tedavi gerektirmez.

Kurtulmak için, etkilenen sebase bezlerin çıkarılması gerekir. Bezleri tamamen çıkarmak için birden fazla kez tedavi edilmeniz gerekebilir. Bezleri çıkarmak veya sebum birikimini kontrol etmek için birkaç seçenek vardır:

Sebase Hiperplazi
  • Elektro-koterizasyon : Elektrik yükü olan bir iğne yumruları ısıtır ve buharlaştırır. Bu, sonunda düşecek bir kabuk oluşturur. Ayrıca, etkilenen bölgede biraz renk değişikliğine neden olabilir.
  • Lazer tedavisi: Bir sağlık uzmanı, cildinizin üst katmanını düzeltmek ve sıkışmış sebumu çıkarmak için bir lazer kullanabilir.
  • Kriyoterapi : Bir sağlık uzmanı, yumruları dondurarak cildinizden kolayca düşmelerine neden olabilir. Bu seçenek ayrıca renk değişikliğine neden olabilir.
  • Retinol: Cilde uygulandığında, bu A vitamini formu yağ bezlerinin tıkanmasını azaltmaya veya önlemeye yardımcı olabilir. Tezgahın üzerinde düşük konsantrasyonlu retinol alabilirsiniz, ancak en şiddetli veya kapsamlı vakaları tedavi etmek için izotretinoin (Myorisan, Claravis, Absorica) adı verilen reçeteli bir ilaç olarak etkilidir. Retinolün çalışması için yaklaşık iki hafta uygulanması gerekir. Genellikle tedaviyi bıraktıktan yaklaşık bir ay sonra geri döner.
  • Antiandrojen ilaçlar: Daha yüksek testosteron seviyeleri, sebase hiperplazinin olası bir nedeni gibi görünmektedir.Antiandrojen reçeteli ilaçlar testosteronu düşürür ve sadece kadınlar için son çare tedavisidir.
  • Sıcak kompres: Yumrulara ılık suya batırılmış sıcak bir kompres veya bez uygulamak birikimin çözülmesine yardımcı olabilir. Bu, sebase hiperplaziden kurtulmayacak olsa da, çarpmaları daha küçük ve daha az fark edilebilir hale getirebilir.
Sebase Hiperplazi

Sebase hiperplazi yi önleyebilir miyim?

Sebase hiperplaziyi önlemenin bir yolu yoktur, ancak onu alma riskinizi azaltabilirsiniz. Yüzünüzü salisilik asit veya düşük seviyeli retinol içeren bir temizleyici ile yıkamak, yağ bezlerinin tıkanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Güneşe maruz kalma ile bağlantılıdır, bu nedenle güneşten mümkün olduğunca uzak durmak da önlemeye yardımcı olabilir. Güneşin içindeyken, SPF’si en az 30 olan bir güneş kremi kullanın ve kafa derinizi ve yüzünüzü korumak için bir şapka takın.

Görünüm nedir?

Zararsızdır, ancak neden olduğu şişlikler bazı insanları rahatsız edebilir. Yumruları çıkarmak istiyorsanız doktorunuzla veya bir dermatologla konuşun. Cilt tipiniz için doğru tedavi seçeneğini bulmanıza yardımcı olabilirler.

Sonuçları görmek için birkaç tur tedavi yapmanız gerekebileceğini ve tedavi durduğunda çarpmaların geri dönebileceğini unutmayın.

https://www.salontercihim.com/