sac-yikamanin-en-etkili-yontem

Saç Yıkamanın En Etkili Yöntemleri Nelerdir ?

Saçınızı yıkamak genellikle basit, rutin bir kişisel bakım şekli olarak görülür. Ancak görünüşte basit olan bu görevin saç sağlığınızı nasıl etkilediği hakkında ne kadar çok araştırma yapılırsa, saçınızı nasıl yıkamanız gerektiği, hangi ürünleri kullanacağınız ve bunu ne sıklıkla yapmanız gerektiği konusunda daha fazla kafa karışıklığı var gibi görünüyor.

Ne yazık ki, burada kolay bir cevap yok çünkü hepsi saç tipinize ve şekillendirme alışkanlıklarınıza bağlı. İşte saçınızı kendi saç bakımı ihtiyaçlarınıza göre yıkamanın en iyi yollarının bir dökümü.

Ne sıklıkla yıkamalısın?

Saçınızı fazla yıkamanız konusunda sizi uyaran bir stilist olabilir. Bunun iyi bir nedeni vardır – saçınızı şampuanlamak kiri ve yağı temizler, ancak aynı zamanda kütikülünün doğal nemini de çıkarır.

Saç kremi ile takip etmek kesinlikle nemi yenilemenin bir yoludur, ancak başlangıçta aşırı nem kaybını önleyebilirseniz, bu ideal olacaktır.

Yağlı saç derisi

Ancak herkes saçlarını yıkamadan 24 saatten fazla dayanamaz. Bu size tanıdık geliyorsa, o zaman yağlı bir deriniz olabilir.

Doğal olarak yağlı saçları olan kişiler, günlük şampuan seanslarından kaynaklanan aşırı nem kaybı konusunda endişelenmek zorunda değildir çünkü saç derisindeki sebum (yağ) her zaman telafi edecektir.

Terli egzersiz

Başka bir istisna , kafa derinizin ve saçınızın ter içinde kaldığı zorlu bir antrenmandan sonra olabilir . Kuru bir şampuan geçici bir rahatlama sağlayabilir, ancak yağlı saçlara yatkınsanız daha sık yıkamalısınız.

Yağlı veya düz saç

Yani, ne sıklıkta olmalıdır saçınızı yıkayın ? Yağlı veya düz saçlarınız varsa her gün yıkamalısınız. Normal ve kuru saç tipleri ile dalgalı saçlar şampuan seansları arasında 2-3 gün sürebilir. Saçınızı boyarsanız veya kimyasal olarak tedavi ederseniz, elinizden geldiğince uzun süre devam etmeyi de düşünebilirsiniz.

Doğal saç

Doğal saçların en az miktarda yıkanması gerekir çünkü daha kuru olma eğilimindedir. Ayda birkaç kez saçınızı yıkamaktan kurtulabilirsiniz. Daha uzun saçların daha seyrek yıkanması gerekebilir çünkü sebumun uçlara inmesi zaman alabilir.

Yaş

Dikkate alınacak başka bir şey de yaşınız Yağ (yağ) bezleri yaşlandıkça daha az sebum üretir, bu nedenle eskisi kadar sık ​​şampuanlamanız gerekmeyebilir.

Saçını fazla yıkayabilir misin?

Yine de saçınızı fazla yıkadığınızı nasıl anlarsınız? Gün ortasında saçlarınız yumuşak ve yağlı hissediyor, ancak yağlı değilse, buklelerinizi doğru miktarda yıkamanız muhtemeldir.

Diğer taraftan, saçınız kuru, kaba ve kıvırcık geliyorsa, yıkama sayısını azaltmanız gerekebilir.

Şampuan seanslarını atlamanın yağ bezlerini daha az aktif hale getireceğine dair bir yanlış anlama da var. Eğer varsa yağlı saçları , bu tekniğin kabul olabilir. Bununla birlikte, saçınızı daha seyrek yıkamanın saç derinizin yağ bezlerini sıfırlayacağına dair hiçbir kanıt yoktur.

Ne kullanmalı

Dermatologlar tarafından önerilen en yaygın saç yıkama araçları temel bir şampuan ve saç kremidir. Şampuan kir, yağ ve ürün birikmesinden kurtulur.

Uçlarınızın kurumasını önlemek için şampuanı sadece saç derinize yoğunlaştırmalısınız. Kremi saçınızın orta ve uç kısımlarındaki nemi yenilemeye yardımcı olur.

Saç tipinize uygun bir şampuan ve saç kremi bulmanız da önemlidir. Daha kuru tipleri daha kalın, daha nemlendirici ürünler kullanabilirken, yağlı saçlar hafif versiyonlardan yararlanır.

Boyalı saçlarınız varsa, her yıkamada renk kaybını azaltmak için renk koruyucu ürünler kullanmalısınız.

Aşağıdaki formülleri bir güzellik veya eczanede bulabilirsiniz:

  • kuru
  • normal
  • güzel, bebek
  • yağlı
  • netleştirici, derinlemesine temizlik (haftalık kullanılır)
  • boyalı
  • zarar görmüş
  • ilaçlı (kepek için)
  • ikisi bir arada (şampuan ve kremi kombinasyonları)

Elde bulundurmaya değer bir diğer ürün ise kuru şampuandır . Düz saçlara daha fazla hacim kazandırırken derisindeki yağdan kurtularak etki gösterir. Yağlı ve normal tipleri için farklı kuru şampuan çeşitleri vardır.

Kuru şampuanın arkasındaki fikir, stilinizi yıkamalar arasında korumaya yardımcı olmaktır. Saçınızı daha seyrek yıkadığınızı bile fark edebilirsiniz.

https://www.salontercihim.com/