sac-uzatmak-icin-en-iyi-10-gida

Saç Uzatmak İçin En İyi 10 Gıda Takviyesi

Birçok insan, özellikle yaşlandıkça güçlü ve sağlıklı saçlar ister. ilginç bir şekilde,saç ayda yaklaşık 1,25 cm (15 inç) ve yılda 6 inç (15 cm) büyür. Ne kadar hızlı büyüdüğü yaş, sağlık, genetik ve diyet gibi faktörlere bağlıdır.

Yaş ve genetik gibi faktörleri değiştiremeseniz de, diyet üzerinde kontrol sahibi olduğunuz bir şeydir. Aslında, doğru besin maddelerinden yoksun bir diyet tüketmek dökülmesine neden olabilir.

Öte yandan, doğru besinler ile dengeli bir diyet yemek, özellikle zayıf beslenme nedeniyle dökülmesi yaşıyorsanız büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir.

İşte büyümesini teşvik etmek için yiyebileceğiniz 14 en iyi yiyecek.

1. Yumurtalar

Yumurtalar büyümesini teşvik edebilecek iki besin maddesi olan büyük bir protein ve biyotin kaynağıdır.

foliküller çoğunlukla proteinden yapıldığı için yeterli protein yemek saç büyümesi için önemlidir. Diyette protein eksikliğinin dökülmesini desteklediği gösterilmiştir.

Biyotin, keratin adı verilen bir saç proteininin üretimi için gereklidir, bu nedenle biyotin takviyeleri genellikle saç büyümesi için pazarlanır. Araştırma aynı zamanda daha fazla biyotin tüketen bir biyotin eksikliği (kişilerde saç büyümesini artırmaya yardımcı olabilir göstermiştir).

Bununla birlikte, dengeli bir diyet tüketirseniz, biyotin eksiklikleri nadirdir. Sağlıklı insanlara daha fazla biyotin tüketmekten yararlandıklarını gösteren çok az kanıt vardır.

Yumuralar ayrıca çinko, selenyum ve diğer saç sağlıklı besinler için mükemmel bir kaynaktır. Bu onları optimum saç sağlığı için tüketilecek en iyi gıdalardan biri yapar .

ÖZETYumurtalar saç sağlığı ve büyümesi için önemli olan büyük bir protein ve biyotin kaynağıdır. Bu besin maddelerinin herhangi birinde bir eksiklik saç dökülmesine bağlanmıştır.

2. Meyveler

Çilek , saç büyümesini teşvik edebilecek faydalı bileşikler ve vitaminler ile yüklenir.

Bu, güçlü antioksidan özelliklere sahip C vitamini içerir.

Antioksidanlar, saç köklerinin serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerin zararlarına karşı korunmasına yardımcı olabilir. Bu moleküller vücutta ve çevrede doğal olarak bulunur.

Örneğin, 1 bardak (144 gram) çilek günlük C vitamini ihtiyaçlarınızın% 141’ini etkileyici bir şekilde sağlar.

Ayrıca vücut, saçların kırılgan ve kırılmasını önlemek için saçları güçlendirmeye yardımcı olan bir protein olan kolajen üretmek için C vitamini kullanır.

Dahası, C vitamini vücudun demiri diyetten emmesine yardımcı olur. Düşük demir seviyeleri saç dökülmesine bağlı anemiye neden olabilir .

ÖZETÇilek, saç büyümesini teşvik edebilecek antioksidanlar ve vitaminler gibi bileşiklerle yüklenir. Örneğin, çilek saç büyümesini teşvik edebilecek iki faktör olan kollajen üretimine ve demir emilimine yardımcı olan C vitamini bakımından zengindir.

3. Ispanak

Ispanak, saç büyümesini teşvik edebilecek folat, demir ve A ve C vitaminleri gibi faydalı besinlerle dolu sağlıklı bir yeşil sebzedir.

A vitamini cilt bezlerinin sebum üretmesine yardımcı olur. Bu yağlı madde saçları sağlıklı tutmak için kafa derisini nemlendirmeye yardımcı olur .

Bir fincan (30 gram) ıspanak, günlük A vitamini ihtiyaçlarınızın% 54’üne kadarını sağlar .

Ispanak ayrıca saç büyümesi için gerekli olan büyük bir bitki bazlı demir kaynağıdır . Demir, kırmızı kan hücrelerinin metabolizmanızı hızlandırmak ve büyümeye ve onarmaya yardımcı olmak için vücutta oksijen taşımasına yardımcı olur.

Dahası, demir eksiklikleri saç dökülmesine.

ÖZETIspanak, saç büyümesini teşvik edebilecek folat, demir ve A ve C vitaminleri ile yüklenir. Bu besin maddelerindeki bir eksiklik saç dökülmesine neden olabilir.

4. Yağlı Balık

Somon , ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklarda saç büyümesini teşvik edebilecek besinler bulunur.

Saç büyümesine bağlı mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır.

120 kadında yapılan bir araştırmada, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve antioksidanlar içeren bir takviye almanın saç dökülmesini azalttığını ve saç yoğunluğunu arttırdığını bulmuştur.

Bir başka araştırma, balık yağı takviyesi almanın, saçları inceleyen kadınlarda saç kaybını ve büyümesini önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

Bununla birlikte, omega-3 yağ asitleri ve saç büyümesi üzerine sadece bir avuç çalışma var. Sağlık uzmanlarının herhangi bir tavsiyede bulunabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Yağlı balıklar, güçlü ve sağlıklı saçların teşvik edilmesine yardımcı olabilecek büyük bir protein, selenyum, D3 vitamini ve B vitamini, besin kaynağıdır.

ÖZETSomon, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar, büyümesini ve yoğunluğunu iyileştiren büyük omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Bununla birlikte, bu alanda sadece birkaç çalışma vardır, bu yüzden daha fazlasına ihtiyaç vardır.

5. Tatlı Patates

Tatlı patatesler beta-karoten için mükemmel bir kaynaktır. Vücut bu bileşiği iyi sağlığı bağlı A vitaminine dönüştürür.

Orta tatlı bir patates (yaklaşık 114 gram) günlük A vitamini ihtiyacınızın dört katından fazlasını sağlamak için yeterli beta-karoten içerir.

Araştırmalar, A vitamininin saçı sağlıklı tutmaya yardımcı olan sebum üretimini teşvik ettiğini göstermiştir.

Dahası, A vitamini büyümesini hızlandırabilir ve diğer foliküllerinin gerilemesini önlerken daha kalın saçların büyümesini teşvik edebilir .

ÖZETTatlı patatesler, sebum üretimine yardımcı olan A vitamini ile yüklenir. Ek olarak, büyüme oranını hızlandırmaya yardımcı olabilecek başka faktörler vardır.

Saç

6. Avokado

Avokado lezzetli, besleyici ve sağlıklı yağlar için mükemmel bir kaynaktır.

Ayrıca büyümesini teşvik edebilecek mükemmel bir E vitamini kaynağıdır. Bir orta avokado (yaklaşık 200 gram) günlük E vitamini ihtiyacınızın% 21’ini sağlar.

C vitamini gibi, E vitamini de serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olan bir antioksidandır.

Bir çalışmada, dökülme olan kişiler sekiz ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra% 34.5 daha fazla saç büyümesi yaşadı.

E vitamini ayrıca kafa derisi gibi cildin bölgelerini oksidatif stres ve hasardan korur. Kafa derisindeki hasarlı cilt, zayıf kalitesi ve daha az folikülü neden olabilir.

Dahası, avokadolar önemli bir yağ asitleri kaynağıdır. Bu yağlar vücut tarafından üretilemez, ancak hücrelerinizin temel yapı taşlarıdır. Esansiyel yağ asitlerindeki bir eksiklik saç dökülmesine.

ÖZETAvokado,büyümesini teşvik edebilecek bir antioksidan olan E vitamini bakımından zengindir. Ek olarak, saç büyümesi için çok önemli görünen önemli bir yağ asitleri kaynağıdır.

7. Kuruyemiş

Fındık lezzetli, kullanışlı ve büyümesini teşvik edebilecek çeşitli besinler içerir.

Örneğin, bir ons (28 gram) badem, günlük E vitamini ihtiyaçlarınızın% 37’sini etkileyici bir şekilde sağlar.

Dahası, çok çeşitli B vitaminleri, çinko ve esansiyel yağ asitleri sağlarlar. Bu besin maddelerinin herhangi birinde bir eksiklik saç dökülmesine .

Fındık ayrıca, azalmış iltihaplanma ve daha düşük kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere saç büyümesinin yanı sıra çok çeşitli diğer sağlık yararlarıyla da bağlantılıdır.

Bu, kuruyemişleri diyetinize mükemmel ve kolay bir katkı yapar.

Online badem satın alın .

ÖZETFındık, hepsi saç büyümesini teşvik edebilen ve diğer birçok sağlık yararıyla bağlantılı olan E vitamini, B vitaminleri, çinko ve esansiyel yağ asitleri gibi besinlerle doludur.

8. Tohumlar

Tohumlar nispeten az kalorili çok miktarda besin sağlar. Bu besinlerin birçoğu büyümesi de teşvik edebilir. Bunlar arasında E vitamini, çinko ve selenyum bulunur.

Bir ons (28 gram) ayçiçeği çekirdeği, çok çeşitli sağlıklı B vitaminleri ile günlük E vitamini ihtiyaçlarınızın yaklaşık% 50’sini sağlar.

Dahası, keten tohumu ve chia tohumları gibi bazı tohumlar da omega-3 yağ asitleri sağlar .

1 ons (28 gram) bir keten tohumu porsiyonu, 6.388 mg omega-3 yağ asidi sağlar. Bu, omega-3 yağ asitlerinin yarım fileto (178 gram) somonundan  daha fazladır .

Bununla birlikte, keten tohumu, vücut tarafından yağlı balıklarda bulunan omega-3’ler kadar verimli kullanılmayan bir tür omega-3 yağ asidi sağlar. Bununla birlikte, diyete harika bir ektir.

En geniş çeşitlilikteki besinleri elde etmek için tohum karışımı tüketmek en iyisidir.

Online ayçiçeği , keten ve chia tohumu için alışveriş yapın .

ÖZETFındık gibi, tohumlar da saç büyümesini teşvik edebilecek E vitamini ve diğer besinler açısından zengindir. Bazı tohumlar ayrıca saç büyümesine bağlı omega-3 içerir.

Saç

9. Tatlı Biber

Tatlı biber, büyümesi yardımcı olabilecek mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

Aslında, bir sarı biber bir portakalın yaklaşık 5.5 katı C vitamini sağlar .

C vitamini, saç tellerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek kollajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Ayrıca telleri oksidatif strese karşı koruyabilen güçlü bir antioksidandır.

Oksidatif stres, serbest radikaller vücudun antioksidan savunma sistemini ezdiğinde ortaya çıkar. Dökülmesi ve saçın grileşmesi ile bağlantılıdır .

Dahası, tatlı biberler de mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.

Bu vitamin, saçların sağlıklı kalmasına yardımcı olan sebum üretimini teşvik ederken büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

ÖZETTatlı biber, saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve büyümesine yardımcı olabilecek iki besin olan zengin bir A ve C vitamini kaynağıdır.

10. İstiridye

İstiridye, çinkonun en iyi gıda kaynaklarından biridir.

Çinko, saç büyümesini ve onarım döngüsünü desteklemeye yardımcı olan bir mineraldir.

Diyette çinko eksikliği, diyette besin eksikliğinden kaynaklanan yaygın ama geri dönüşümlü bir saç dökülmesi şekli olan telojen effluvium’u teşvik edebilir.

Çalışmalar, bir çinko takviyesi almanın çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesinin etkilerini tersine çevirebileceğini göstermiştir .

Bununla birlikte, çok fazla çinko almak saç dökülmesini de teşvik edebilir. Bu yüzden istiridye gibi gıdalardan çinko almak takviye almaktan daha iyi olabilir, çünkü gıdalar küçük ama sağlıklı dozlarda çinko sağlar.

https://www.salontercihim.com/