sac-kirilmasi-ni-onleme-yollari

Saç Kırılması 'nı Önleme Yolları Nelerdir ?

genel bakış

Saç kırılması nın birçok farklı nedeni vardır. Sağlıklı saçlar, tellerinizi bir arada tutan üst üste gelen ölçeklere sahip bir iç kütiküle bağlıdır. Bu pullar parçalandığında, saçlarınız kuru ve nihayetinde ayrılabilir ve hasara yol açabilir. Bu, kabarma ve kuruluk gibi diğer semptomlarla birlikte kırılmaya neden olur.

Saç kırılması nın en yaygın nedenlerinden bazıları ve bunlar hakkında neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

1. Diyet

Aslında, özellikle saç ve cilt sağlığı söz konusu olduğunda, eski ““ ne yersen osun ”diyen çok şey var. Bazı besinler saçınızın büyümesine ve hasar görmesini engeller. Günlük diyetinizde yeterince çinko, demir ve folik asit aldığınızdan emin olun. Yeterli protein ve antioksidanlar (bitkisel gıdalarda bulunur) da saçlarınızı zararsız tutabilir. 

2. Stres

Stres ve saç dökülmesi arasındaki bağlantıları gösteren çok sayıda kanıt vardır, ancak stresin saç kırılmasına yol açabileceği de bilinmektedir. Telojen effluvium, saç hasarına en çok bağlı olan stres türüdür . Bu tür stres foliküllerin uykuda kalmasını sağlar, bu nedenle büyüme döngüsünün ortasında saçlar kırılabilir. Eski saçların da düştüğünü fark edebilirsiniz. Stresinizi yönetmek daha sağlıklı saçlara neden olabilir.

3. Kuruluk

Olağandışı kuru saçlar, hasar ve kırılmanın öncüllerinden biridir. Ayrıca kuru hava, düşük nem ve çok fazla ısı gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Saçınızı yıkarken ılık ve sıcak olmayan su kullandığınızdan emin olun – ikincisi daha fazla kurumaya yol açar.

Uçlarınız kuru ise, şampuanı sadece kafa derinize konsantre etmeyi düşünün. Atlama kremi de hayır-hayır. Eğer zamanınız varsa, ıslak saçı taramadan önce durulanmayan bir saç kremi üzerine sürün. (Bir bonus olarak, da ısı koruması sağlar.) Kuruluğu ortadan kaldırmak için bu ek numaralara göz atın.

4. Isı hasarı

Saç kırılması saç kurutma makineniz, yassı demir veya saç maşanızdan en iyi sonuçları almak için yüksek ısıya ihtiyacınız vardır. Bununla birlikte, bu araçları yanlış veya çok fazla kullandığınızda, kütikülün aşırı sıcaklıklardan zarar görme riski vardır.

Genel ısı hasarını önlemenin bir yolu, ipliklerinize en az haftada bir kez tüm şekillendirme araçlarından bir mola vermektir. Şekillendirme aletlerinizdeki gerçek ısı hasarını azaltmak için seramik versiyonları seçin – bunlar daha eşit şekilde ısınır, böylece bunları aynı saç bölümlerinde tekrar tekrar kullanmaya devam etmeniz gerekmez. Isıyı uygulamadan önce saçlarınızı korumak da önemlidir. 

5. Aşırı işleme

Perma, gevşeme, profesyonel düzleştirme ve renklendirme, saçınızın ilk iki seanstan sonra daha sağlıklı görünmesini sağlayabilir. Ancak bu hizmetleri çok sık yaparsanız, kütikül parçalanabilir ve saç hasarına neden olabilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) mümkünse 8-10 hafta için oturumlar arasında zaman uzanan önerir. Bu arada, bu renk koruyucu maske gibi sonuçlarınızı uzatmak için bir saç maskesi deneyin .

6. Aşırı yıkama

Yağlı cildiniz varsa, saç derinizde aşırı sebum (doğal yağ) üretimine sahip olma olasılığınız daha yüksektir. Bu, saçlarınızı ihtiyacınız olandan daha sık yıkamanın cazibesine yol açabilir.

Yağlı saçlarınız varsa günlük yıkamalar iyi olsa da, saçlarınızı günde birkaç kez yıkamamalısınız. Nemours Vakfı’na göre, flipside aşırı kuru saçların sadece haftalık şampuanlamaya ihtiyacı olabilir . Ayrıca, kafa derisinde hafifçe şampuanladığınızdan ve saç kremi uçlarınızdan köklerinize sorunsuz bir şekilde uyguladığınızdan emin olun. Gün içinde ekstra yağ azaltma ihtiyacınız varsa Living Proof’un Perfect Hair Day Dry Şampuanını deneyin .İLANCildinizin ihtiyaçları için kişiselleştirilmiş cilt bakım ürünleri bulun

7. Yanlış havlu kurutma

Duştan çıktığınızda, cildinize ve saçınıza bir havlu sürmek doğal bir tepkidir. Bununla birlikte, bu sürtünme hareketi aslında en savunmasız olduğunda (ıslak olduktan sonra) saçınıza zarar verir. Saçlarınızdaki suyu ovalamak yerine, saçınızın etrafına emici bir havlu koyun. Fazla suyu emmek için geçici bir önlem olarak saçınızda bir havlu da bırakabilirsiniz .

8. Elastik saç bağları

Elastik saç bağları, egzersiz yaparken saçınızı yüzünüzden uzak tutmak için olmazsa olmazlardır. Ve yüzleşelim, kötü saç günlerinde veya aceleniz olduğunda kullanışlı olabilirler.

Saç bağları ile ilgili sorun, kafa derisini ve saç kütikülünü çekmesidir. At kuyruğunu her geri aldığınızda bazı saçların düştüğünü bile fark edebilirsiniz. Bunu, ara sıra saçınızı giyerek ya da saçınızı çok fazla çekmeyecek şekilde biraz gevşeterek düzeltebilirsiniz. Ayrıca sadece saçınıza zarar verebilecek lastik bantlar değil, gerçek saç bağları taktığınızdan emin olun .

Saç Kırılması

9. Yanlış fırçalama ve tarama

Saçlarınızı günde 100 vuruş fırçalamanın saçlarınız için iyi olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak AAD bunun sadece bir efsane olduğunu söylüyor. Bunun yerine sadece saçınızı şekillendirirken fırça ve tarak yapmanızı önerirler. Kırılmayı önlemek için geniş dişli taraklar kullandığınızdan emin olun. Ayrıca sadece saçlarınız kuruduğunda fırça kullanmalı ve plastik kıl kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine doğal kıllara sahip bir fırça deneyin .İLANBir dermatologdan yanıtları dakikalar içinde alın

Tıbbi sorularınız mı var? Çevrimiçi olarak veya telefonla deneyimli, sertifikalı bir dermatologla bağlantı kurun. Çocuk doktorları ve diğer uzmanlar da 7/24 mevcuttur.

10. saç düzeltir eksikliği

Saçınızı kesmek ona zarar verebilir. İronik olarak, saç kesimleri saçlarınızı sağlıklı ve bölünmüş uçlardan arındırmaya yardımcı olur. Saç dökülmesini cilt için pul pul dökülme gibi düşünebilirsiniz – her iki durumda da yenilerinin büyümesine yardımcı olmak için eski hücrelerin bazılarını çıkarmanız gerekir. Bölünmüş uçlarınız olduğunda, kütiküldeki bu bölünmeler saçınızın geri kalan uzunluğuna kadar hareket edebilir ve kırılmaya yol açabilir.

Stilistinizi en az sekiz haftada bir görün. Saçınızı büyütüyor olsanız bile, hasarlı uçların kırpılması daha fazla kırılmayı önleyebilir.

11. Hipotiroidizm

Tiroid beziniz yeterli tiroid hormonu üretmediğinde hipotiroidizm (düşük tiroid bozukluğu) ortaya çıkar. Tiroidin kendisi küçük olmasına rağmen, vücudunuzun işleyişinde büyük rol oynar. Bu metabolizmanızı, kalp atış hızınızı ve hatta saç büyümenizi içerir.

Düşük tiroidli insanlar, özellikle duşta veya fırçalamadan sonra aşırı saç hasarı ve kaybı fark edebilir. Düşük enerji, ani kilo alımı ve depresyon ile birlikte kuru, hasarlı saçlarınız varsa, tiroid kontrolü için sağlık uzmanınıza danışın. Hipotiroidizmin vücut üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

12. Yeme bozuklukları

Siz veya sevdiğiniz birinin yiyecekle sağlıksız bir ilişkisi varsa, saç hasarı olası bir semptomdur. Bu özellikle anoreksiya ve bulimiya nervoza gibi yetersiz beslenmeye neden olan yeme bozuklukları için geçerlidir. Bu gibi durumlarda, saç kökü yeni saç üretmek için ihtiyaç duydukları besin maddelerine sahip değildir ve işlem tamamen sona erdirilir. Büyüme döngüsünün ortasında kopan yeni tüyleri bile fark edebilirsiniz.

Yeme bozuklukları daha da ciddi sonuçlara yol açabilir ve tıbbi tedavi gerektirir. Yeme bozukluklarının üstesinden gelenlerin kişisel hikayelerini okumak, size veya sevdiklerinize tedavi aramaya ilham verebilir.

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Gelecekteki saç kırılması nı önlemek için, aşağıdaki yapılması gereken saç bakım ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  • Saçınızı günlük olarak yıkayın ve yumuşatın, ancak nazikçe.
  • Bir havuza gittikten sonra yüzücü şampuanı ve saç kremi kullanın.
  • Mümkünse saçınızın kurumasına izin verin. Stilden ödün vermeden havayla kurutulmuş saçlar için Redken’in No Blow Dry ürünlerine göz atın .
  • Saç derisini çekmemek için tüm örgü ve uzantıların hafif olduğundan emin olun.
  • Sizin için daha az zarar veren bakım gerektiren yeni bir saç stili düşünün.
  • Saçınızın ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini aldığından emin olmak için dengeli bir diyet yapın.
  • Moda için sıkı şapkalar kullanmaktan kaçının – bunları sadece güneşten korumak için saklayın.

https://www.salontercihim.com/