sac-evde-nasil-kesilir-anatomik-kesim

Saç Evde Nasıl Kesilir Anatomik Kesim

Artık hepiniz doğru ortamda, doğru araçlarla kurulduğunuza göre, kafanızdaki saç a bir bakmanın zamanı geldi çünkü bu, saçınızı kestirmek için etrafta çalışacağınız vücut parçası. Bu bölüme başlarken, biraz anatomiyi ele almamızın önemli olduğunu düşünüyorum, böylece ense dediğimde, kafanın hangi kısmından bahsettiğimi biliyorsunuz.

Saç keserken ana alanlar veya referans noktaları, tepe, iç, dış, saçak, ön, arka, yanlar, çevre, ense, taç ve oksipitaldir.

 • Tepe kafasının en geniş yeri olduğu ve aşağıdaki şemada gri gölgelenir.
 • İç kısım kafanın tepesi üzerinde bütün alan.
 • Dış kısım kafanın kafasının tepesinin altında bulunduğu olmasıdır.
 • Başın ön yüz ve başın arkasına ileri kulaklarından bulunduğu başın arkasına kulaklarından alan olarak kabul edilir.
 • Taraf başın tepe menüden bulunmaktadır.
 • Saçak iç küçük bir bölümü, kafanın ön kısmıdır. Çevre, tasarımın tamamıdır.
 • Oksipital kemik kafasının alt arka kısmında yer almaktadır. Başınızın arkasında çıkıntılı bir kemik hissedebilirsiniz. Bu senin oksipital kemiğin.
 • Ense kafasının merkezinde, oksipital kemik ve çapraz sırt gözlerden bulunan taç altında yer alır.
 • Taç Eğer güçlü bir büyüme modelini bulacaksınız bir yerdir. Bu bölümdeki saçı ya çok kısa kesmek ya da saçın sonunda yapışmasını önlemek için saçın geri kalanından daha uzun süre bırakmak önemlidir. Ayrıca saçın bu bölümünü keserken büyümeye karşı çalışmaya yardımcı olur.

Saç kesimini gösterirken bunun hakkında biraz daha açıklayacağım.

Artık kafanın parçalarını bildiğinize göre, hangi kesimin yapılacağını seçmekten bahsedelim.

Çalışmanız gereken özelliklere göre neyin en iyi görüneceğini belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var. Sizinle paylaşmak üzere olduğum bilgiler, profesyonel bir stilistin size “tavsiyesini” vermeden önce kullandığı bilgidir. Yüz şekilleri hakkında bilmeniz gereken ilk şey, oval bir yüz şeklinin estetik açıdan en hoş ya da ideal olduğunun düşünülmesidir. İnsanların küçük bir yüzdesinin aslında oval bir yüz şekline sahip olduğu bir gerçektir. Bu nedenle saç şeklini nasıl kestiği ile onu telafi etmek saç stilistinin görevidir. Oval dışındaki dört ana yüz şekli şunlardır:

Saç

YÜZ ŞEKİLLERİ

 1. Yuvarlak – Bu yüz şekli için kişinin ya patlama alanında ya da taç kısmında boyunun eklenmesi gerekir. Temel olarak, katmanları keserek veya şekillendirerek başın üstüne yükseklik eklediğiniz sürece, yüzün yuvarlaklığını dengeleyecektir.
 2. Kare Eklenen yükseklik de bu yüz şeklinin uzamasına yardımcı olacaktır. Yardımcı olan başka bir şey de saç kesiminde kıvrımlı çizgiler veya yuvarlaklık oluşturmaktır. Bunu elmacık kemiklerinin hemen altından başlayarak öne doğru açı vererek yapabilirsiniz. Kare yüz şeklinin açılarını azaltarak stile genişlik katacak katmanlar da oluşturabilirsiniz.
 3. Üçgen veya armut biçimli – Bu yüz şekli genellikle çene bölgesinde daha geniş ve şakaklarda ve üzerinde daha dardır. Bu yüz şekli, şakakta ve yukarısında ek genişlik ve çene hattında şıklık eklenmiş bir saç kesiminden faydalanacaktır.
 4. Uzun veya dikdörtgen – Bu yüz şekline daha hoş bir görünüm kazandırmak için başın yan taraflarındaki saçlara hacim eklemeniz gerekir Uzun bir yüzün görünümünü kısaltmak için patlama da ekleyebilirsiniz.

Artık kişinin yüz şeklini de dikkate aldığımıza göre, saç çizgisinin nasıl kesilmesi gerektiğini belirlemek için boyun ve omuzlara da bakmamız gerekiyor. Kişinin boynu kısa ise, boyu eklenmiş bir saç kesiminden faydalanabilir. Kişinin boynu uzun ise baş ve omuzlar arasındaki boşluğu doldurmak için saç kesimine genişlik eklenebilir.

Omuzlara gelince, kişinin omzu gerçekten genişse, yuvarlak veya kıvrımlı bir saç çizgisinden faydalanabilir. Dar omuzlara sahiplerse, düz bir saç çizgisi daha çekici olabilir. Son fakat en az değil, kişinin kafasında ne kadar saç olduğu ve hangi yön (ler) de büyüdüğü ile ilgili mevcut biyolojik özelliklere bakmalıyız.

Örneğin, kişinin uzaklaşan bir saç çizgisi var mı? Mı herhangi saçsız var ? Kişinin çok kısa kesilmesi veya yanlış yönde kesilmesi durumunda ayağa kalkacak korkuluk var mı? Tüm bu özellikleri not ettikten sonra ne yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Saç kesimini yaparken bu soruları biraz sonra cevaplayacağım.

İster inanın ister inanmayın, kesme işlemine gerçekten başlayacağınız noktaya geldiniz. Saç kesimi sırasında alınacak belirli bir eylem dizisi vardır. Saçın kesilmesiyle başlar.

https://www.salontercihim.com/