sac-dokulmesini-onleme

Saç Dökülmesini Önleme: 20 İpucu Nedir ?

Diyet

1. Akdeniz diyeti

2018’de yapılan bir araştırma , Akdeniz diyeti gibi çiğ sebzeler ve taze otlar içeren bir diyetin, androjenik alopesi ( kadın tipi kellik veya erkek tipi kellik ) riskini azaltabileceğini veya başlangıcını yavaşlatabileceğini ortaya koydu .

Katılımcılar haftada üç günden fazla maydanoz, fesleğen, salata yeşillikleri gibi bu gıdaların yüksek miktarlarını tükettiklerinde en iyi sonuçlar gözlemlenmiştir.

2. Protein

Saç kökleri çoğunlukla keratin adı verilen proteinden yapılır. Bir2017 çalışması saç dökülmesi olan 100 kişiden, katılımcının protein yapı taşları olarak görev yapan amino asitler de dahil olmak üzere çeşitli beslenme eksiklikleri olduğunu belirtti.

Araştırmacılar daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, protein açısından zengin bir diyet yemek saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı seçenekler arasında yumurta, fındık, fasulye ve bezelye, balık, az yağlı süt ürünleri, tavuk ve hindi bulunur.

3. A Vitamini

A vitamini , saç büyüme oranını arttırdığı gösterilen retinoidlerin bir kısmından oluşur . Bu vitamin ayrıca sebum üretimine yardımcı olabilir , kafa derisini daha sağlıklı tutar ve daha fazla saç tutabilir.

Tabağınızı, sadece birkaçını belirtmek için tatlı patates, tatlı biber ve ıspanak gibi A vitamini açısından zengin gıdalarla doldurun.

Takviyeler

4. Multivitamin

Bilim adamları , A, B, C, D, demir, selenyum ve çinko vitaminlerinin saç büyümesi ve tutma süreçleri için, özellikle hücre devri ile önemli olduğunu belirlediler. Çoğu bakkalda veya eczanede günlük multivitaminleri bulabilir veya doktorunuzdan size bir reçete yazmasını isteyebilirsiniz.

5. D Vitamini

Bir 2018 çalışması not edildi. D vitamini, karışmayan alopesi ile ilişkilidir. Eksikliklerin tedavisi yeniden büyümeye yardımcı olabilir. Günde 800 ila 1000 IU alma konusunda doktorunuzla konuşun .

6 . biyotin

Biyotin – H veya B7 vitamini – vücuttaki yağ asidi sentezinde rol oynar. Bu işlem saç yaşam döngüsü için önemlidir ve eksikliğiniz varsa saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Günde üç ila beş miligram almak hakkında doktorunuzla konuşun .

Saç

7. Testere palmetto

Amerikan cüce çam ağaçlarının meyvesinden elde edilen bu bitki, erkeklerin testosteron seviyelerini korumalarına yardımcı olabilir. 2004 tarihli bir dergi makalesi palmetto alan katılımcıların yüzde 60’ının saç büyümesinde iyileşme olduğunu ortaya koydu . Çalışmadaki dozaj günde 200 miligramdı.

8. Ginseng

Ginseng , kafa derisinde saç büyümesini teşvik edebilecek bazı fitokimyasallar içerir . Spesifik dozajları önermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu arada, ginseng takviyeleri almak hakkında doktorunuzla konuşun veya bu içeriği içeren topikal solüsyonları denemeyi düşünün.

Saç Bakımı

9. Düzenli yıkama

Günlük saç yıkama, saç derisini sağlıklı ve temiz tutarak saç dökülmesine karşı koruma sağlayabilir. Anahtar, hafif bir şampuan kullanmaktır. Harsher formülleri saçları kurutup kırılmasına neden olarak saç dökülmesine neden olabilir.

10. Hindistan cevizi yağı

Bir göre çalışmaların 2018 inceleme , araştırmacılar inanıyoruz hindistancevizi yağı tımar ve ultraviyole (UV) ışık pozlama saç hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi yağında laurik asit bulundusaçtaki proteinin bağlanmasına yardımcı olur. Kök ve iplikçikteki kırılmaya karşı koruyor. Hindistan cevizi yağının kafa derisine masaj yapılması daha iyi kan akışını teşvik edebilir ve yeniden büyümeye yardımcı olabilir.

11. Zeytinyağı

Zeytinyağı , saçları derinlemesine düzeltmek için kullanılabilir , kuruluktan ve kırılmadan korur. Zeytinyağı aynı zamanda Akdeniz diyetinin temel bileşenlerinden biridir ve genetik saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Doğrudan saça birkaç yemek kaşığı zeytinyağı sürmeyi ve yıkamadan önce 30 dakika bekletmeyi düşünün.

12. Nazik şekillendirme

Kökte çekebilecek ve potansiyel olarak aşırı dökülmeye neden olabilecek sıkı örgüler veya at kuyruğu atlayın . Başlarken, derinizi tahriş etmemek için saçınızın kurumasını bekleyin. Kıvırma veya düzeltme ütüler gibi ısı şekillendiricileri de saç şaftına zarar verebilir veya kırabilir.

13. Saç işleme

Perma veya saç rengi gibi kimyasal işlemler saç ve kafa derisine de zarar verebilir. Stilistinize organik saç boyaları ve amonyak, peroksit veya para-fenilendiamin (PPD) içermeyen alternatifler hakkında bilgi alın .

Tıbbi tedaviler

14. Lazer tedavisi

Düşük seviyeli l bir sers Mayıs saç yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur genetik saç dökülmesi ve kemoterapiye bağlı kaybı olan insanlar için. Bu seçeneğe kırmızı ışık tedavisi de denir ve epidermal kök hücreleri uyararak işe yarayabilir.

Ev lazer cihazlarını 200 ila 600 $ arasında bulabilirsiniz. Sonuçları görmek için birçok tedavi gerekebilir .

15. Trombositten zengin plazma

Saç derisine trombosit açısından zengin plazma (PRP) enjekte edilmesi, saç dökülmesinden zaten etkilenen bölgelerde büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olur. Trombositleri ayırmak için kan bir santrifüjden geçirilir ve daha sonra kafa derisine enjekte edilir.

Bir 2017 çalışmasında, 11 katılımcı dört seanstan sonra inceltme alanlarında yüzde 30 daha fazla büyüme gördü . Cleveland Clinic’e göre her seans 500 ila 1000 dolar arasında değişiyor ve sigorta kapsamında değil.

İlaçlar

16. Minoksidil

Aksi takdirde Rogaine olarak bilinen bu reçetesiz satılan (OTC) ilacın, Mayo Clinic’e göre, deneyen kadınların yaklaşık üçte ikisinde çalıştığı bilinmektedir .

Sıvı veya köpüğü derinize her gün uygulayın. Yan etkiler arasında uygulama yerinde kafa derisi tahrişi ve akne bulunur. Daha nadir yan etkiler arasında düzensiz kalp atışı ve bulanık görme bulunur.

Saç

17. Finasterid

Aksi takdirde Propecia olarak bilinen bu reçeteli hap, dökülmesini yavaşlatmaya ve hatta yeni büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olabilir. Mayo Clinic’e göre erkekler için onaylanmıştır ve 60 yaşın altındaki erkekler için daha iyi çalışır . Hamile olan veya gebe kalabilecek kadınlar bu ilaçtan kaçınmalıdır.

18. Fenilefrin

Topikal fenilefrin, folikül kaslarının kasılmasını uyararak şekillendirme nedeniyle dökülmesine yardımcı olabilir . Bu, örneğin fırçalama sırasında tüylerin çekilmesini zorlaştırır.

Ne yazık ki, bu tıbbi çözüme dikkat etmelisiniz. Bilim adamları AB ‐ 102 olarak adlandırılan belirli bir formül geliştirdiler , ancak henüz halka açıklanmadı.

19. Uçucu yağlar

Uçucu yağlar saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir. bir alopesi areatalı 86 kişiyi sedir ağacı yağı lavanta ve biberiye ile kafa derisine karıştıran iki gruba ayırdı. Yedi ay sonra bu grubun yüzde 43’ü durumlarında iyileşme gösterdi.

Dikkate alınması gereken diğer uçucu yağlar arasında lavanta, limon otu ve nane bulunur. Bu yağların herhangi birinin veya tamamının birkaç damlasını jojoba veya üzüm çekirdeği gibi birkaç yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırmayı deneyin ve yıkamadan önce kafa derisine 10 dakika boyunca uygulayın.

20. Soğan suyu

Alopesi areatalı insanlar, günde iki kez ham soğan suyunu uyguladıktan sonra yeniden büyüme görebilirler.

Bu tedavi ile ilgili araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, meyve suyu, 2014 yılında yapılan küçük bir çalışmada katılımcıların yaklaşık yüzde 87’sinde büyümeyi destekliyor gibi görünüyordu . O nasıl çalışır? Bilim adamları, büyünün soğanın kükürt içeriğinde yattığına inanıyorlar.

https://www.salontercihim.com/