sac-boyama-nasil-yapilir

Saç Boyama Nasıl Yapılır,Adım Adım Anlatım

1. Büyük Değişiklikler Yapmayın

Saç boyama işleminin bir numaralı kuralı, ciddi değişikliklerden kaçınmaktır. Saç renginizi üç tondan fazla değiştirmek istediğinizde, bir profesyonel görmek en iyisidir. Saçları hafifletmek bazen hafif bir taban gerektirir ve aşırı derecede karanlık gitmek, daha yüksek düzensiz renk şansına neden olabilir. Aşırı bir makyaj planlıyorsanız.

Boya işimi üç kez harap ettim, çok yüksek çekim yapıyordum. Biri koyu, lekeli siyahla sonuçlandı ve diğeri, aradığım sarışın renk tonundan çok daha turuncu görünüyordu. Öğrendiğim ders, renk aileme yapışarak daha doğal sonuçlar elde etmek için kendi kendine boyamaktı.

2. Doğru Gölgeyi Seçin

Mağazaya gitme ve sadece bir kutu saç rengi kapma hatasını yapma. Bunun yerine, acele etmeyin. Büyük kutu mağazalarında boya almaya meyilliyim çünkü en geniş renk ve marka yelpazesine sahipler.

Modelin saçını kutuda sevseniz bile, saçınızın onunla aynı görünme şansı çok azdır. Bireysel saç kalınlığı, cilt tonu ve mevcut renk, tahmin edilemeyen bir sonuç için sonuçlarınızı etkileyebilir. En iyi seçeneğiniz cilt tonunuza göre bir renk tonu seçmektir.

İşte cilt tonunu renkle eşleştirmek için hızlı bir astar:

 • Gözleriniz kahverengi, mavi veya mavi veya yeşil benekler ile elasa, serin bir cilt tonunuz var ve küllü kahverengi, bej sarışın, bordo kırmızı ve mavi renkli siyahlar gibi serin tonlu tonları da seçmelisiniz. . Serin cilt tonları genellikle gümüş takılarda en iyi görünür, bu nedenle doğal olarak gümüşe gravürlerseniz, bu sizsiniz.
 • Gözleriniz kahverengi, mavi veya kahverengi lekeli ela ise, cildiniz muhtemelen sıcak tonludur ve altın mücevherlerde en iyi görünüyorsunuz. Altın kahverengi, buğday tonlu sarışın, kumral kırmızı ve kırmızımsı tonlarda siyah gibi benzer şekilde altın tonlu saç renklerini seçin.

Birçok saç rengi markası tonda çeşitli tonlar sunar. Kutunun üstündeki renk kılavuzu genellikle tonun sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu size bildirir ve saç gölgenizde nasıl ortaya çıkması gerektiğine dair gerçekçi bir resim gösterir. Hala dikkatli iseniz, kalıcı değil, geçici bir renk deneyin – yaklaşık 28 şampuandan sonra yıkanmalıdır.

Saç Boyama

3. Saçınızı Hazırlayın

Saç boyama da renk kirli saçlarla en iyi şekilde çalışır, çünkü yeni yıkanmış kilitlerin sahip olduğu kaygan saç kremi yoktur. Son yıkamadan 24 ila 48 saat sonra boyama genellikle iyidir. Bu şekilde, renk teller üzerinde kalır ve daha öngörülebilir sonuçlar için daha iyi nüfuz eder.

Her zaman saçınızın her zamanki tarzınıza taraklanmasıyla başlayın. Bu şekilde, ilk katın altındaki saça geçmeden önce rengi üstte mükemmel hale getirebilirsiniz. Bu aynı zamanda eski bir gömleğe geçmek için mükemmel bir zamandır. Durulama zamanı geldiğinde başın (ve bir demet boyadan) çekilmesine gerek olmadığı için bir düğmeyi tercih ederim.

4. Toplama Araçları

Renginiz işlenirken zaman harcamak zorunda kalmamak için gerekli araçlarınızı hazır bulundurun. İhtiyacınız olan şeylerden bazıları:

 • Kutu saç rengi . Zamanınız kısaysa, Clairol’s Perfect 10 gibi seçenekler  daha güçlü formüllere sahiptir ve daha hızlı işleyebilir, ancak aynı zamanda saçları kurutmak için daha zararlı olabilir . En sevdiğim renk, Clairol’un Nice n ‘Easy Foam  (yeni başlayanlar için mükemmel çünkü dağıtılması kolay ve lekeleri kaçırması daha az) ve  aynı anda hem renkli hem de basit vurgular içeren L’Oreal Couleur Experte arasında iki yönlü bir kravat.  doğal bir görünüm için kutu. 
 • Plastik eldivenler . Bunlar talimatlara ekli saç rengi kutusunda gelmelidir.
 • Petrol Jeli . Cildinizin lekelenmesini önlemek için saç çizginiz boyunca ovalayın. Petrol jeli dışındaysanız, kalın losyon çalışır.
 • Tarak . Yerel mağazanızdan herhangi bir tür alın.
 • Kuaför Klip . Bunlar, kuaförünüzün saçınızı şekillendirirken tutmak için kullandığı uzun kliplerdir. Bir eczanenin, büyük kutu dükkanının veya güzellik malzemeleri dükkanının saç koridorunda yaklaşık 2 $ karşılığında altılık bir paket alabilirsiniz. Bir sonraki alana geçmeden önce renklerle doyurucu bölümlere odaklanmanızı sağlar.
 • Boya Fırçası . Bu, 2 ila 3 dolar arasında güzellik malzemeleri mağazalarından satın alabileceğiniz kısa bir boya fırçası gibidir. Boyayı biriyle kontrol etmek, ellerinizle uygulamaktan çok daha kolaydır.
 • Zamanlayıcı . Her türlü işi yapabilir.
 • Saç kremi . Saçınızı siyah, kahverengi veya kırmızı olarak ölüyorsanız, renklere karşı nazik bir saç kremi seçin – bunlar solmanın ilk tonlarıdır ve renk güvenli bir saç kremi onları korumaya yardımcı olabilir.

Ayrıca açık saç boyama rengi formülleri bile lekelenebileceğinden banyonuzdaki açık renkli sayaçları korumanız gerekebilir. Aletlerinizi hazır hale getirdikten sonra, iplik testini yapmanın zamanı geldi.

5. Strand Testi Yapın

Daha az önemli adımlardan biri gibi görünse de, iplik testini göz ardı etme hatasını yapmayın. Saç boyasının saçınıza nasıl göründüğünü tam olarak anlatır ve işlem sürelerini buna göre ayarlamanıza izin verir. Tipik olarak görünmeyen yarım inçlik bir saç kısmını alın – genellikle kulağımın arkasından biraz alırım – boyayı uygulayın ve kutuda belirtilen süreyi bekleyin. Sonra soğuk suda durulayın.

Saç Boyama

Telinizi kurutun ve değerlendirin: Rengi seviyor musunuz? Sonuçlar çok ince mi, ekstra işlem süresi gerektiriyor mu? Eğer öyleyse, bazı insanların saçları diğerlerinden daha hızlı renk aldığı için fazladan 5-10 dakika tutturmayı deneyin. Testten memnunsanız devam edin. Bundan nefret ederseniz, başınızın tamamını yapmadığınız için minnettar olun.

6. Rengi Uygulayın

Sadece köklerinize dokunuyorsanız, boya fırçanızı yükleyin ve oradan başlayın. Her tarafı renklendiriyorsanız, önce normal tarzınıza tarandığında görünen saça uygulayın ve sonra alt katmanlara geçin.

Boya fırçanız işte burada devreye giriyor. Boyayı köklere olabildiğince yakın fırçalayın ve ardından rengi başınızın üzerinde dururken saçınızın uzunluğuna doğru sürükleyin. İlk katmanın tamamı dolana kadar işleme devam edin. Ardından, üst bölümün ilk inçini ayırmak ve sonraki katmandaki işleme devam etmek için kuaför klibinizi kullanın.

Kafanız tamamen kaplandığında, zamanlayıcıyı renk talimatlarında belirtildiği gibi ayarlayın. Saçınızı ilk kez boyamaya başladığınızda başlamak, alt katmanlarınızın yeterli işlem süresi almadığı anlamına gelebilir.

Rengi uygulamak için en iyi tavsiyem acele etmemek. Saç boyası karıştırıldıktan sonra yaklaşık 90 dakika boyunca güçlüdür, bu yüzden süreci acele etmenize gerek yoktur. Sabırlı olmak, lekeler yerine düzgün, doygun bir renk ve düzensiz bir renk tonu ile sonuçlanır.

7. Isı Ekleyin

Bazı saçlar renkten diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Kalın saçlarınız varsa veya doğal saç renginizden daha açık renk alıyorsanız, ısı eklemek daha iyi sonuçlar için boya penetrasyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Muhtemelen banyonuzda salon kalitesinde bir kurutucunuz yoktur, ancak herhangi bir saç kurutma makinesi yapmalıdır.

Kurutma makinemde bir difüzör (çatallı yuvarlak bir ek) açtım ve ısıyı köklerime odakladım. Difüzör o kadar büyüktür ki memeyi köklerinize yönlendirmek kafanızda eşit ısı dağılımı anlamına gelir. Bunu genellikle son 5 veya 10 dakikalık işlem sırasında yaparım ve bana her zaman daha iyi sonuçlar verir.

8. Durulama ve Durum

Zamanlayıcı kapandığında, şampuan kullanmadan rengi durulayın. Lavabonun üzerinde yıkamak cazip gelebilir, ancak saçınıza renk bırakabilir, bu da oldukça zararlıdır.

Bunun yerine, kendinize bir iyilik yapın ve iyice yıkamanız için duşa atlayın. Su ekleyin ve sanki şampuan gibi saçlarınızı parmak uçlarınızla ovalayın. Ardından durulayın ve temiz olana kadar suyu izleyin. Son olarak, kaliteli bir saç kremi ile tamamlayın – genellikle saç rengi kutusunda bir tane var. Cildinizdeki boya damlalarını da kontrol edebilirsiniz. Biraz fark ederseniz, peeling kremi kullanın ve hemen gelmelidir.

9. Stil ve Değerlendirme

Son olarak,saç boyama da saçlarınızı her zamanki gibi şekillendirin ve sonuçları değerlendirin. Su saçınızın gerçekte olduğundan daha koyu görünmesini sağladığından, saçlarınız hala ıslakken herhangi bir karar vermeyin. Bunun yerine, saçlarınızı minimum ısı ile şekillendirmek için sıcak – sıcak değil – saç kurutma makinesi kullanın. Ardından, örneğin doğal bir pencerede rengi kontrol edin.

Umarım sonucu seversiniz. Ancak bunu yapmazsanız, düzeltmenin bazı yolları vardır:

 1. Bir Renk Sökücü kullanın . gibi ürünler saçtan boya çıkarabilir, ancak sadece daha koyu bir renk boyadıysanız çalışır. Saçınızı hafifletirseniz, muhtemelen hidrojen peroksit kullanılmış ve sonuç elde etmek için saçlarınız gerçekten ağartılmış olabilir. Renk giderici, sadece doğal pigmenti çıkarmak ve kayıp doğal pigmenti değiştirmek için çalışmadığından, diğer seçenekleri bulmanız gerekecektir. Renk gidericiler zarar verebilir, çünkü kötü renklerden kurtulmak için sert deterjanlar kullanırlar, bu nedenle derin bir bakım tedavisi kullandığınızdan emin olun.
 2. Arındırıcı Şampuan kullanın . Renk biraz fazla koyu ise, açıklayıcı bir şampuan kullanarak tonunu azaltabilirsiniz. Ürünleri saçtan çıkarmak için tasarlanmış, güçlü deterjanlar kullanır ve renginizi daha kabul edilebilir bir gölgeye dönüştürebilir. Kaliteli bir saç kremi ile takip edin ve sadece haftada bir kez açıklayıcı şampuan kullanın.
 3. Tonlama Şampuanı kullanın . Eğer ağrınız açık saçlarınızın çok pembemsi görünmesi ise, bir tonlama şampuanı kullanın. Mavi olduğu için, pirinci kesmek ve daha parlak, daha doğru bir sonuç oluşturmak için saçınızdaki sarıya karşı koyar. Şampuanı düzenli olarak kullanıyorum çünkü kırmızıya yaslanmış bir şişe sarışınım. Clairol Pırıltılı Işıklar , daha gerçekçi bir renk elde etmek ve bazen bir sarışın boya işine eşlik edebilecek kırmızımsı veya sarımsı renkten kurtulmak için bir zorunluluktur.
 4. Salon’a gidin . Rengi tamamen doldurduysanız (ve hepimiz oradaydık) salona gitmenin ve profesyonelce düzeltmenin zamanı geldi. Utanmayın – kuaförler bunu her zaman görür. Evde tekrar denemek ve renklendirmek cazip gelse de, saç boyası zarar verebilir ve yeniden boyama bir dahaki sefere daha iyi sonuçları garanti etmez. Bunun yerine, bir profesyonel görün ve seveceğinizi bildiğiniz bir renk elde edin.

https://www.salontercihim.com/