sac-bakim-rutin-nedir

Saç Bakım Rutin Nedir, Nasıl Kurulur ?

Bir saç bakım rutininin içine girmek, tıpkı bir cilt bakımına başlamak gibidir. Sizin için uygun olanı bulduğunuzda, nadiren başıboş olacaksınız.

Ancak bu rutini bulma süreci, özellikle aynı saç tipine sahip insanlar için çok sayıda seçenek olduğunda biraz göz korkutucu görünebilir.

İşte sizin için doğru olan saç bakımı ritüelini bulmak için bilmeniz gereken her şeyin bir dökümü.

Bireysel rutininiz sonuçta birkaç faktöre bağlıdır

Saçınızın hissinden tercih ettiğiniz stillere kadar, bu elementlerin hepsi seçtiğiniz rutini değiştirecektir.

Doğal saç dokusu veya tipi

Saç tipleri ince, kalın veya kaba olma eğilimindedir ve dört kategoriden birine girer:

 • Düz
 • dalgalı
 • Kıvırcık

Her birinin kendi üst ve alt tarafları vardır. Örneğin, düz saçlar genellikle yağlı görünür ve hissedilirkıvırcık saçlardan daha hızlıGüvenilir Kaynak hızlı yağ nedeniyle saç şaft aşağı yol yapıyor.

Saç

Saçınızın ağartılmış, boyanmış veya kimyasal olarak işlenmiş olması

Saçlarınız boya, çamaşır suyu veya kimyasallarla temas ederse, rutininiz hakkında fazladan düşünmeniz gerekebilir.

Boyalı saçlı insanların erken renk solmasını ve kuruluğunu önlemek için her gün yıkamamaları önerilir .

Ağartılmış saçlar, saç kremi veya saç maskeleri şeklinde bazı ekstra beslenme gerektirebilir .

Saçınızı günlük olarak nasıl giymek istiyorsunuz?

Saçını düzeltmeyi sever misin? Kıvrılsın mı? Tamamen doğal mı bıraktınız?

Göz önünde bulundurmanız gereken başka bir şey, özellikle de zararlı ısı araçlarını kullanmaktan hoşlanıyorsanız .

Ele almak istediğiniz belirli endişeleriniz olup olmadığı

Kıvrım, pul pul saç derisi veya kuru, hasarlı teller olsun, saçınızın en az bir yönünü sorunlu bulmak normaldir .

Sorunun ne olduğunu bilmek, görevin yarısıdır. Gerisi en iyi çözümü bulmayı içerir.

Ancak, her rutin birkaç temel bileşeni paylaşır

Saç tipiniz ve endişeleriniz saç bakım rutininizi bazı şekillerde değiştirse de, her insanın yararlanabileceği birkaç temel adım vardır.

Cleanse

Temizlik gibi şeyleri kaldırmak arasında bir denge ölü cilt ve ürün kalıntısın doğal yağlarının saçlarını soymadan.

İyi bir yıkama olmadan, sebum birikir ve istenmeyen yağlılık bırakır.

Kaldırılmadıysa ölü cilt de öyle. Cilt kendini yeniler 28 günde bir ve eğer saç temiz değilse bu fark edilebilir.

Ve eğer hevesli bir yüzücüyseniz, klorları kilitlerinize bırakmak istemezsiniz . Ne kadar uzun oturursa, doğal elementlerinin saçlarını soymak ve hasara neden olmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyar.

Durum

Saç kremlerinin sayısız faydaları vardır. Ana nemlendirici, ancak diğerleri detangling, parlaklık ve kabarmayı azaltmayı içerir.

Bir saç kremi ana bileşenine bir katyonik yüzey aktif madde.

Saçlar ıslandığında, bu şampuanın çıkardığı nemi yenilemek için telleri kaplayarak yapışır.

Nemlendirin ve kapatın

Saça daha fazla nemlendirme eklemek için, nemlendirme ve mühürleme olarak bilinen iki aşamalı bir işleme başlamak isteyebilirsiniz.

Bu özellikle kuru olma eğiliminde olan sapıkça veya sıcacık saçlar için yararlı olabilir.

Amaç, nemlendirici bir ürün ve sızdırmazlık yağı kullanarak, kuruluğa kilitlenmemek için nemi sızdırmaz hale getirmektir.

detangle

Dolaşıklık , kırılmayı durdurmak ve hayatınızı çok daha kolay hale getirmek için gereklidir.

Ancak saçları yanlışlıkla çekmekten kaçınmak için geniş diş tarağı gibi doğru aleti kullanmanız gerekir.

Saç tipinize bağlı olarak, her gün veya çok daha az sıklıkta dolaşmanız gerekebilir.

Stil ve koruma

Volumizerler ve jeller gibi bir dizi araç ve püf noktası sayesinde saçlarınızı pratikte istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Ancak ısıtmalı aletlerin hayranıysanız, bu telleri bir ısı koruma spreyi ile korumanız gerekir.

Spot-tedavi

Saçları noktadan tedavi etmek, sadece sizi rahatsız eden ve onu düzeltmek için bir şeyler yapan belirli bir bölgeyi seçmek anlamına gelir.

Örneğin, saçınızın ne kadar kıvırcık olduğundan bıkmışsınız, bu yüzden bir protein tedavisi deneyin .

Veya kafa derinizin ekstra kuru hissettiğini fark ettiniz, bu nedenle o bölge için tasarlanmış süper besleyici bir ürün uygularsınız.

Her adımda kullanılan ürünler ve araçlar büyük ölçüde farklılık gösterir   

Çoğu kişi dini olarak yukarıdaki adımlara sadık kalsa da, uymanız gereken belirli bir ürün veya araç yoktur.

Bunun yerine, sizin için uygun olanları bulmayı deneyin.

Temizlik ve bakım

 • Canlandıran şampuan. Derin çalışan bir şampuan, açıklayıcı formüller saçtaki birikmeyi gidermek için çalışır. Doğal yağları çıkarabildikleri için kullanımı ayda bir kez kısıtlayın.
 • “Günlük” şampuan. Düzenli yıkama için kullanıldığında, bu şampuanın adından da anlaşılacağı gibi günlük olarak uygulanması gerekmeyebilir , ancak saçlarınız iyi bir temizliğe ihtiyaç duyduğunu hissettiğinde.
 • “Günlük” veya durulama kremi. En çok kullandığınız saç kremi birkaç dakika sonra durulanan bir saç kremi olabilir. Kök uygulaması yağlı görünümlü bir kafa derisine neden olabileceğinden, orta ve uçlara en iyi şekilde uygulanır.
 • Durulanmayan saç kremi. Bu tür saç kremi ile aynı şekilde uygularsınız, ancak durulama yapmazsınız. Bu, artan bir beslenme seviyesine izin verir.
 • Derin saç kremi. Daha fazla nemlendirme için derin bir saç kremi deneyin. Kuruluğa eğilimli saçlar için harika olan bu saç kremleri daha uzun süre bırakılmak üzere tasarlanmıştır.
Saç

Nemlendirme ve sızdırmazlık

 • Saç losyonu. Saçlar temizlendikten ve yumuşatıldıktan sonra krem ​​bazlı bir losyon kırılma ve kuruluğa karşı daha fazla koruma sağlayabilir. Aynı zamanda hafif, sert olmayan bir tutuş sağlar.
 • Sıvı yağ. Petrol söz konusu olduğunda, biraz uzun bir yol kat ediyor. Saçınızın doğal yağlarını artırarak nemi tutar ve lifleri güçlendirir.

Dolaşık Açıcı

 • Tarak. Islak saçlar fırçalandığında daha kolay kırılabilir , ancak bu dokulu veya sıkı kıvrılmış saç tipleri için geçerli değildir. Geniş diş tarağı daha az zarar verici bir alternatif olabilir.
 • Fırça. Farklı tipte fırçalar mevcuttur. Bazıları kılları saçlarında çok sert buluyor, bu yüzden plastik bir versiyon tercih edin. Saçınızı çok fazla fırçalamamaya çalışın. Günde bir kez genellikle yeterlidir.
 • Püskürtün. Fırçalama veya tarama sırasında gözyaşlarının iyileştiğini görürseniz, önceden bir dolaşık açma spreyi uygulayın.
 • Serum. Bu düğümleri yönetmenin daha zengin bir yolu olan bir dolaşıklık serumu saçı daha da yumuşatabilir ve daha yumuşak hale getirebilir, böylece taraklar sorunsuz bir şekilde ilerleyebilir.

Şekillendirme ve koruma

 • Mousse. Kulağa süper retro geliyor, ancak modern köpük saça doku ve hacim kazandırıyor ve bukleleri bile artırabilir. Dahası, yapışkan veya beceriksiz bir his bırakmaz.
 • Balmumu. Daha kalın bir ürün olan saç mumu, parlaklığı arttırırken daha fazla tutuş sağlar. Ayrıca, iplikçikleri sert hissettirmemelidir.
 • Pomade. Uzun ömürlü, süper parlak bir görünüm için pomad’ı tercih edin. Bu şekillendirici ürün nemli saçlarda kullanılmalıdır, çünkü kurumaz ve size şık bir son dokunuş bırakır.
 • Jel. Şekillendirici jel, kullandığınız ürüne bağlı olarak saça hafif bir tutuştan süper güçlü olana kadar her şeyi verebilir. Bununla birlikte, tüm jeller gözle görülür bir doku ve parlaklık sağlar.
 • Kuru şampuan. Saçlarınız oldukça hızlı bir şekilde yağlılaşır, ancak her gün yıkamak istemezseniz, biraz kuru şampuan istenmeyen yağlardan kurtulabilir. Ancak kafa derisi üzerinde birikme eğilimi gösterir , bu yüzden çok fazla kullanmamaya çalışın.
 • Dolgunlaþtýrýcý. Saç görünümlü gevşek? Volumizerler, hafif hissettirirken saçınızın daha kalın görünmesini sağlamak için saçları kafadan uzaklaştırır.
 • Dokulaştırıcı. Bu kategori tuz spreylerinden kıvrım tanımlayıcılarına kadar her şeyi kapsayabilir ve saça doku eklemek ve stilleri korumak için tasarlanmıştır.
 • Serumu veya spreyi parlatın. Bu ürünler saçın yüzeyinde oturur ve bu pürüzsüz, parlak bir görünüm sağlar. Uçlardan ortaya doğru uygulayın.
 • Saç spreyi. Günümüzün saç spreyleri çeşitli tutma güçlerine sahiptir ve hatta kabarma gibi endişeleri bile hedefleyebilir. Geçen yılların aksine, saçları süper sert bırakmazlar.
 • Isı koruma spreyi. Saç kurutma makinesi, düzleştirici veya saç maşası kullanıyor olun, bu telleri korumanız gerekir. Bu spreyler aşırı sıcağa maruz kalmayı önlemek için bir bariyer oluşturur .

Tedaviler

 • Saçlı deri tedavisi. Eksfoliye edici bir kafa derisi tedavisi folikülleri çözebilir, dolaşımı uyarabilirbüyüme için ve kaşıntı gibi sakin sorunlar. Ayda bir veya iki kez kullanın.
 • Protein tedavisi. Kıvırcık veya kırık saçlar fazladan bir protein dozuna ihtiyaç duyabilir. Bu aylık tedaviler kütiküldeki boşlukları doldurur, telleri güçlendirir ve yumuşatır.
 • Hedeflenen maske. Genellikle besleyici maddelerle aşılanan saç maskeleri, saçları derinden yenilemek ve kuruluğu, bölünmüş uçları veya kabarmayı gidermek için birkaç dakika bekletilir.

https://www.salontercihim.com/