peeling-nedir

Peeling: Neden Nasıl Ne Zaman?

   Cildimizin sağlığı söz konusu olduğunda akan sular durur. Her kadın için cilt fazlasıyla önemsediğimiz bir alandır. 

Küçük çocukların cildinin neden bu kadar yumuşak olduğuna dair aklınıza sorular takılmadı mı hiç? Bunun en önemli nedenini ise cilt hücrelerinin sürekli olarak yenilenmesine bağlayabiliriz.

Yaş aldıkça cilt hücrelerinin yenilenme hızı yavaşlar. Hücrelerin yavaşlaması cildimizin donuk ve cansız görünmesine neden olur.

Cildimize düzenli peeling yaparak ölü derilerimizi ortadan kaldırırız. Cildimizin dokusunu ve tonunu iyileştirmek için adım atarız. Düzenli peeling yapmak daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmamızı sağlar.

En iyi peeling cilt tipimize en uygun olandır. Asıl önemli olan konu ise cilt tipimizi öğrenmektir. Cilt tipimizi iyi analiz etmediğimiz zaman cildimize zarar verebiliriz. Kuru, yağlı, karma ve hassas olmak üzere genel olarak 4 farklı cilt tipi vardır. 

   Bu içeriğimizde sizlere peeling nedir ve nasıl yapılır? peeling ne işe yarar gibi aklınıza takılan soruları en doğru şekilde bahsettik. Keyifli okumalar. 🙂

Neden Peeling Yapmalıyım?

  Cildimiz bazı nedenlerden dolayı pul pul döküldüğünde asla panik yapmıyoruz. Cildimizi iyileştirmek için birçok girişimde bulunacağız. Bu durumda kendimizi bir anda peeling yaparken bulacağız.

Aslında en doğru ve etkili yöntemlerden biridir peeling yapmak. Yeni hücrelerin aktifleşmesi için cildi ölü derilerden kurtarmamız gerekir.

Peeling yapmak aynı zamanda güneşten zarar gören ciltler içinde önemlidir. Akneli cildi temizler. Aynı zamanda gözeneklerdeki tıkanıklığı azaltır. 

Etkili ve Kesin Sonuç Veren Peeling Nasıl Yapılır?

   Etkili ve kesin sonuç veren bir peeling aslında 2 ana konuya ayrılır. Bunlar, kimyasal ve doğal peeling yöntemleridir.

Peki bu yöntemler nasıl uygulanır? etkili bir sonuç almak için ne sıklıkla yapılmalı? gelin hep beraber sorularımızın cevaplarına yanıtlar bulalım.

 1. Her şeyden önce cilt tipimize karar vermeliyiz. Cilt tipimiz ne olursa olsun haftada 2 defadan fazla peeling yapmak çokta sağlıklı değildir.
 1.  Peeling öncesinde cildimizi bir temizleme köpüğü veya sabun yardımıyla temizlemeliyiz. Sonrasında peeling işlemine başlayabiliriz.
 1.  Peeling esnasında fiziksel bir ovma işlemi yapıyorsak, çok fazla baskı uygulamamamız gerekir.
 1.  Bu sırada göz altınıza gelmemesine özen gösterin. Nazikçe ovaladıktan sonra cildimizde bir iki dakika bekletebiliriz.
 1.  Sonrasında ılık su yardımıyla ovalayarak temizleyebiliriz. Yüzümüzü kuruladıktan sonra cilt tipimize en uygun nemlendirici ile son dokunuşu yapabiliriz.

 İşlem bu kadar basit! Düzenli kullanımda etkili sonuçlar alacağımıza emin olabilirsiniz. 🙂

Peeling Nedir?

   Peeling cildin en dış yüzeyinde meydana gelen ve gözeneklerde tıkalı kalan ölü derilerin çıkarılması işlemidir. Yaş aldıkça cildimizin kendini yenileme süreci yavaşlar. Pürüzlü ve donuk bir cilde dönüşmeye başlar. Bu olumsuz durumu geciktirmek için düzenli olarak peeling uygularız. 

Peeling Yapmanın Faydaları Nelerdir?

 • Ölü deri hücrelerini gidererek cildimizin yaşlanmasını geciktirir. 
 • Tıkalı gözenekleri açar, cildin doğal yağlarını aktifleştirir. 
 • Leke oluşumunu engeller. Aynı zamanda mevcut lekelerin görünümünü azaltır. 
 • Cildimizdeki kırışıklıkları ve ince çizgilerin görünümünü en aza indirir. 
 • Ölü deri tabakasını kaldırarak nemlendirici ve serumların daha iyi emilmesine neden olur. 

Peeling’de Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler?

   Peeling her zaman için etkili bir cilt bakım rutinidir. Aşırı kullanımda ciltte pul pul dökülme, kızarıklık ve tahrişe sebep olabilir. İşte etkili peeling yapmamıza yardımcı olacak bazı yapılması ve yapılmaması gereken bazı büyüleyici sırlar.

Yapılması Gerekenler

 • Cildimizi her sabah kir ve tozdan temizlemek peeling sürecimizin etkili sonuç almasına çok yardımcı olur.
 • Sıcak su her zaman için gözeneklerimizin açılmasını sağlar. Etkili bir peeling esnasında gözeneklerimizi kapatmak için ılık ve soğuk su ile durulamalıyız.
 • Dairesel hareketlerle cildimizi nazikçe ovalamamız gerekir. Ovalama süreci mümkün olduğu kadar bir dakikayı aşmamalıdır.
 • Her zaman için cilt tipimize uygun peelingler kullanmalıyız. 
 • Peeling sonrası muhteşem bir nemlendirici ile son dokunuşu yapabiliriz. 
 • Peeling sonrası cildimizi güneş ışınlarından korumak için mutlaka güneş kremi kullanmalıyız. 

Yapılmaması Gerekenler

 • Peeling esnasında lütfen cildimize fazla baskı uygulamayalım. Cildimizin tahriş olmasını istemeyiz.
 • Aktif sivilceye ve akneye sahip olan ciltlerde fazla baskı uygulayarak peeling yapılmaması gerekir. 
 • Peeling esnasında fırça kullanıyorsanız keskin yapılı fırçaları tercih etmeyin. 
 • Ağda veya kimyasal işlem sonrası kesinlikle cildinize peeling yapmayın. 

Peeling Yapmak İçin En Doğru Zaman Nedir?

   Yüze peeling ne zaman yapılmalı? Buna tek cevap aslında şudur: SIK SIK DEĞİL! 

İnsanlar kesinlikle peeling işleminde fazlasıyla aşırıya kaçıyor. Neredeyse haftanın her günü peeling yapıyor. Evet başta iyi hissettiriyor fakat sonrasında iyi hissettirmesinin fazla olması çok doğru değil. Başlangıç için haftada bir kez peeling yapmak idealdir.

Sonrasında sadece yüz için haftada en fazla iki kez peeling yapılabilir. Bu süreçte cildimizin nasıl tepki vereceğini iyi gözlemlememiz gerekiyor. Kızarmış yada tahriş olmuş bir cilt kimse istemez. Unutmamamız gerekir ki, asıl amacımız cildimizin donuk görüntüsünden kurtulmak.  Işıltılı bir cilt yapısına sahip olmak. Bu sayede ölü derilerden kurtularak ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluruz. 

Cilt bakımına dair daha fazla bilgi için https://www.salontercihim.com/ adresini takip etmeyi unutmayın. 🙂