makyaj-nedir-hayatimizdaki-yeri

Makyaj Nedir, Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi

Makyaj nedir?

Ama makyaj tam olarak nedir ? Merriam-Webster’ın belirttiği gibi, bu renk eklemek veya yüzlerimizi güzelleştirmek için kullandığımız kozmetik bir cihazdır. Ayrıca makyajı vücudumuzun farklı bölümlerinde (bacaklar ve kollar gibi) geliştirmek veya konturlamak için kullanabiliriz. Piyasada şu anda mevcut yüzlerce makyaj markası var, her bir ürün belirli bir kullanıma sahip. Belirli cilt tiplerine uyacak şekilde renk paletleri kullanıma sunulmuştur. Aslında, belirli yaşlara hitap eden makyaj da var.

İnsanlar neden makyaj yapar?

Makyaj uzmanları, insanların makyaj yapmasının çeşitli nedenleri olduğunu söylüyor. Bazılarımız daha doğal bir görünüme giderken, diğerleri gökkuşağının her rengiyle oynamak ister. Sebepler ne olursa olsun, neden makyaja bağlı olduğumuzun dört genel nedeni vardır:

 1. Daha güzel özelliklerimizi geliştirirken kusurlarımızı gizleyebiliyoruz. Zaman içinde ve dış dünyanın sert öğelerine maruz kaldığımız kusurları gizlemek istiyoruz. Stres nedeniyle göz altında koyu halkalar da olabilir. Makyaj bu sözde kusurları gizler ve taze görünmemizi sağlar. İyi hissetmek veya başkalarının daha güçlü özelliklerimizi görmesini sağlamak için belirli bir özelliği geliştirmeyi bile seçebiliriz.
 2. Biz makyaj yapıyoruz. Övgü alarak ya da daha iyi göründüğümüzü bilerek iyi ve kendimizi güvende hissetmek istiyoruz. Bize özellikle çekici olmadığımız günlerde ihtiyaç duyduğumuz ekstra “oomph” u veriyor.
 3. Son derece güzel bir şey yaratma yeteneğiyle boş bir tuval üzerine resim yapan sanatçılar gibi hissediyoruz. Makyaj yapmak bir sanat formudur. Vakıf kurarken ve gözlerimi geliştirmek için farklı renk paletleriyle oynarken kendimi Monet gibi hissediyorum. Ayrıca bana belirli bir heyecan veriyor çünkü sonuç her seferinde farklı olabiliyor.
 4. Bu, bizim hissettiklerimizi ifade etmenin bir yoludur. Seksi ve boğucu hissetmek istersem, kırmızı tonları ve daha koyu renk tonlarını tercih ederim. Eğer zarif bir prenses gibi hissetmek istersem, pembe ve açık tonları tercih ederim. Eğer birlikte iyi görünmek istersem, cildime uygun tonlara gidiyorum. Sanırım hemen hemen her kadın bu konuda benimle aynı fikirde olabilir: makyaj günün geri kalanında yaşayacağımız ruh halini ayarlamanın bir yoludur.

Makyaj Tarihi ve bilgiler

Makyaj, kadınlar yüzlerini beyazlatmak için toz kullandıklarında ve dudaklarını koyulaştırmak için pudra kullandıklarında Elizabethan döneminden bile önce gider. Aslında, eski Mısırlıların dünyanın ilk kozmetik setini ilk kez kullandıkları bilinmektedir. Kadınlar gözlerini koyulaştırmak için yanmış kibritler kullandılar. O zamanlar, meyveler sadece yemek için değil. Bu meyveler dudaklarını boyamada oldukça önemliydi.

Bununla birlikte, o zamanlar kadınların o kadar boş olduğuna inanıyorlardı ki, çillerini hafifletmek ve tenlerini daha iyi hale getirmek için öküz kanını yutmak için erkek idrarını kullanmaya bile başvurdular mı? Bu yanlış inanışlar uzun zamandır tartışıldığı ve günümüzde makyajın yaratılması, şeylerin nasıl değiştiğini, günümüzde halka herhangi bir şey sunmadan önce bilimsel çalışmaların ve deneylerin kullanılmasını içerir.

Makyaj Çeşitleri

Daha önce de belirtildiği gibi, şimdi yüzlerce makyaj markamız var. Maybelline veya Revlon gibi daha uygun fiyatlı markalar için La Prairie ve Laura Mercier gibi daha pahalı markalara gidebiliriz. Dürüst olmak gerekirse, her iki dünyanın bir karışımına sahip olabiliriz. Hey, bir köşe eczanesinden aldığım markalar bile var ve onlardan çok memnun kaldım. Amaçlarına hizmet ettikleri ve bize iyi hizmet ettikleri sürece, bu satın almalar da iyidir.

baz

Bu, diğerlerinin farkına varmayabilir, ancak taban, makyaj yapmayı kolaylaştırır. Kullanacağınız ürünler için cildinizi ve gözeneklerinizi hazırlar. Sonuç, içeriden parlayan kusursuz bir cilttir.

 • Yağ çıkarma kağıdı – Bu, ürettiğimiz doğal gresin temizlenmesine yardımcı olur. Temelde cildimize bir kez uyguladığımız zaman kayma veya topaklanma eğilimi gösterdiğinden, gunk mevcut olduğunda makyaj uygulamak daha zordur.
 • Güneşten koruyucu – Bu, makyajsız bile bir zorunluluktur. Güneşin tehlikeli UV ışınları ile cildimize uygun bir kalkan sağlamadan dışarı çıkamayız.
 • Nemlendirici – İyi haber, bazı nemlendirici markalarının güneş koruyucu ile birlikte gelmesidir. Şu anda piyasadaki en iyi markalardan bazıları Neutrogena, La Mer, Aveeno ve Clinique. İhtiyacımız olan tek şey parmaklarımızın ucunda bir topaktır, böylece cildimiz çok yağlı olmaz.

Yüz Kapağı veya Fondöten

Tabanı koyduktan sonra, makyaj cildi kusursuz hale getirmekle başlar. Başka makyaj yapmadan önce bunu yapmalıyız. İşte bu kusursuz görünüme ulaşmak için kullanabileceğimiz şeylerden bazıları:

 • Astar – Bu losyon bazlı formül cildi makyaj için hazırlar. Cildimize uyguladığımız farklı bileşenleri bağladığı için yapıştırıcıya benzer. Daha da önemlisi, sıvı veya pudra makyajını daha eşit bir şekilde uygulamamızı sağlar.
 • Temel – Orta veya tam kapsama alanı sağlar. Pazar, kişisel cilt tipinize bağlı olarak seçim yapabileceğiniz çeşitli temellere sahiptir. Bu, makyaj işlemi sırasında üzerinde çalışabileceğimiz kanvayı yaratır.
 • Kapatıcı – Bu kusurları kapsayan nihai silahtır. Serbestçe uygulayabileceğimiz temelden farklı olarak, kapatıcılar yalnızca belirli alanlara, özellikle bu lekelerin olduğu yerlere yerleştirilmelidir.

Gözler ve Kaşlar

Vakfı uyguladıktan sonra norm, diğer yüz özelliklerinizi yapmadan önce göz makyajını uygulamaya başlamayı dikte eder. Yukarıdan aşağıya düzeltmeler yapmak daha kolaydır ve gözlerle başlamak en iyisidir. Pencerelerimizi ruhlarımıza geliştirmek için maskara, kaş kalemi, göz kalemi ve göz farı var. Bu araçların herhangi bir karışımını gözlerimiz için kullanabiliriz. Diğer tüm makyaj aletleri gibi, bunlar ruh halinize ve duruma göre çeşitli renklerde gelir. Aşağıdakilerin kullanımları şunlardır:

 • Maskara – Kirpiklere hacim ve uzunluk ekler.
 • Kaş Kalemi – Aksi monoton bir kaş setine şekil ve doku ekleyerek kaş oyunumuzu geliştirmemizi sağlar.
 • Eyeliner – Gözlere drama ekler. Tek yapmanız gereken kapaklara ve kirpik hatlarına uygulamaktır.
 • Göz Farı – İnsanların yüzünüzü – gözlerini gördüklerinde baktıkları ilk şeyi ifade etmenizi sağlayan bir renk kombinasyonu oluşturabilirsiniz.

Yüz Rengi

Lekeler yoldan çıktığında, şimdi konturlar ve renkler üzerinde çalışabiliriz. Yüz rengi için kullandığımız araçlardan bazıları:

 • Allık ve Bronzlaştırıcılar – İster ince bir allık ister bir renk patlaması istesek de, bu ikisi yüzümüzde el ele gider. Aydınlatma üzerinde oynayabilir ve elmacık kemiklerimizi ve yüz hatlarımızı sadece bir fırça süpürmesiyle geliştirebiliriz.
 • Konturlar ve Vurgular – Vurgular bize ekstra bir parlaklık verirken, konturlar yüzümüzün boyutunu artırır.

Dudaklar

Dudak renkleri, zaten güzel bir görünüme ekstra bir destek verir. Her şey gibi, mevcut ruh halimize bağlı olarak ince veya vampirlere gidebiliriz. Çabalarımızı kapatmamız gereken birkaç araç var:

 • Dudak Kalemi – Bu dudaklarımızı geliştirmenin ilk adımıdır. Kısmi olandan tam kapsamaya geçebiliriz. Gömlekler ruj veya dudak parlatıcısı takmadan önce temel görevi görür.
 • Ruj veya Dudak Parlatıcı – Her cilt tonu için mükemmel renk tamamlayıcıları vardır.  

Makyaj Trendleri

Tıpkı moda gibi, makyaj trendleri her yıl değişir. Örneğin, günümüzde her şey iyi tanımlanmış kaşlarla ilgilidir. Birkaç yıl önce, hepimiz ince ve aralıklı kaşlar için gitmeye çalışıyorduk. Artık değil.

İşte 2017’de trend olan şey:

 1. Dudaklar – Her şey mat yüzeyle ilgiliydi. Şimdi, dudak parlatıcısı günlük kullanım için mükemmeldir. Daha vesileyle, makyaj uzmanları dudaklara parıltı eklemeyi veya hombre görünümüne gitmeyi sever. Üst ve alt dudakların farklı tonları olabileceğini kim düşünebilirdi?
 2. Cilt – Gitti pişirme ve vuruş günleri. Şimdi, daha çok doğal ve sağlıklı görünmekle ilgili. Piyasada daha ince tonlar ve renk tonları olan temeller var, çünkü daha önemli olan cildimizin nefes almasına izin vermektir.
 3. Yanaklar – Allıklar artık göz bölgesini bile vurgulamak için kullanılabilir. Allık bombası dedikleri şey bu . Yanaklardan artık rengi cesurca alnın yanına doğru tarayabiliriz.
 4. Gözler – Göz makyajı söz konusu olduğunda, pembe yeni siyahtır. Bu, ince ama dramatik olan nötr bir renk olarak ele alınabilir. Renk gerektiren şık durumlar için, makyaj üreticileri artık diğer renklerden daha fazla metalik tonlara bakıyor. Eyelinerlere gelince, sıvı astarları hala öfke. Ancak, daha parlak, daha iyi olacak. Vinil kaplamayı düşünün.
 5. Spreyi ayarlama – Bu işlem rutinin tamamını kapatır. Ayar spreyleri, makyajı daha uzun süre tutacak şekilde tasarlanmıştır, böylece gün ilerledikçe artık lekeleri ve lekeleri görmeyiz. Bunlar o uzun günler için mükemmel, çünkü aynen başlangıçta yaptığımız gibi bozulmamış görünüp görünmediğimizi görmek için aynayı sürekli olarak kontrol etmemiz gerekmiyor.

Makyaj meraklılarının yemin ettiği başka isteğe bağlı trendler de var. Bunlar olmazsa olmazlar olarak düşünülmeyebilir, ancak her seferinde yüzlerce dolar ödemek zorunda kalmadan profesyonel bir görünüm istiyorsak, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı öğeler şunlardır:

 1. Airbrush makyajı – Airbrushlar günümüzde öfke. Artık bu araçlar sadece güzellik salonlarında mevcut değil. Birçoğu bunu cephaneliğine ekledi ve ev makyaj tezgahında kendi spreyi var. Fikir, spreyi takmak ve nozulu en az altı inç uzakta tutmaktır. Bu cilt üzerinde “yeni uygulanmış” izlenimi vermeli ve taze ve kusursuz görünmemizi sağlamalıdır. Çünkü sprey yüzün her santimini eşit olarak kaplayabilir.
 2. Mineral makyaj – Bazı makyaj uzmanları mineral makyaj ile yemin eder ve tamamen değişmiştir çünkü mineral makyaj sadece cildi daha sağlıklı hale getirmez, daha iyi kapsama alanı sağladığı bilinmektedir. Ancak, muhalifler de var. Bazı mineral makyaj markaları ince çizgilerle kümelenme eğilimindedir. Özellikle koyu tonlu kadınlar için mineral makyaj kullanmak daha zordur.

Makyaj Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Artık makyajın nasıl uygulanacağı ve trendlerin ne olduğu konusunda ipuçları aldığımıza göre, temel bakım ipuçlarını da tanımalıyız. Bunlar cildimize koyduğumuz şeyler; bu nedenle, sadece etkili değil, aynı zamanda güvenli olduklarından da emin olmalıyız.

Yapılmayacaklar ile başlamadan önce, profesyonellerin T’ye takip ettiği bazı makyaj ipuçlarını öğrenmeliyiz:

 1. Hem sıvı hem de toz temeline sahip olmayı tercih ederseniz, sıvı ile başlamanız gerekir. Sonunda gelen toz tozu yüzü matlaştırır ve cildimizi kadife gibi gösterir. Parmaklarımızı tam kapsama için kullanabiliriz, daha sonra bu son dokunuş için büyük bir fırça.
 2. Daha önce de belirtildiği gibi, göz makyajı ile başlamalı ve aşağı doğru çalışmalıyız. Bu şekilde düşen kalıntıları temizlemek daha kolaydır. Ayrıca rakun gözlerinden kaçınmak için yarım ay şeklindeki pamuk pedlerin elde edilmesine yardımcı olur. Tek yapmamız gereken toz uygularken bunu göz kapağının hemen altına koymak.
 3. Maskara kullanmaya karar verirsek, zikzak hareketini kullandığımızda daha uzun kirpiklerimiz olabilir. Yapmamız gereken tek şey üst kirpikleri, sonra alt kirpikleri fırçalarken elimizi yan yana sallamak.
 4. Sivilce ve koyu lekeler için, kapatıcıyı uygulamak için ince bir fırça kullanmak daha iyidir. Kıllar her çatlak içine girmeye çalışır, böylece bu cilt kusurları kaybolur.
 5. Kontur eklemek için yüzümüzün, boynumuzun kenarlarına ve çenemizin hemen altına bronzlaştırmamız gerekir.
 6. Allık için, yanaklarımızın elmasını tozlamalıyız. Fırçayı hafifçe yukarı doğru süpürürken gülümsemeye yardımcı olur.
 7. Ruj en iyi, merkezden dudaklarımızın dış kısımlarına çalıştığımızda uygulanır. Daha sonra, daha iyi kalma gücü için bir doku ile leke bırakabiliriz.

Makyajın nasıl uygulanacağını bilmenin yanı sıra, sorumlu makyaj kullanıcılarına da ihtiyacımız var. Uygun bakım şarttır. Şunu düşünün: Bu ürünleri vücudumuzun en hassas bölgelerinden biri olan yüzümüze uygularız; dolayısıyla aşağıdakileri bilmemiz gerekir:

    Son kullanma tarihlerini not etmeliyiz:

               3 ay: Maskara

               6 aydan 1 yıla kadar: Fondöten, kapatıcı, allık ve göz farı

               1 yıl: Ruj, nemlendirici

               2 yıl: dudak kalemi ve kalem

 1. Kozmetik koleksiyonumuzu kuru bir alanda ve güneş ışığından uzak tutmalıyız.
 2. Asla fırçaları paylaşmamalıyız.
 3. Koku değiştiyse makyajı atmalıyız.
 4. Fırçalar ve süngerler ayda en az iki kez temizlenmelidir. Bunu yaparken bebek sabunu veya yumuşak bir cilt temizleyicisi kullanabiliriz.
 5. Herhangi bir makyaj veya cilt bakım ürünündeki bileşen listesine her zaman bakmalıyız. FDA uzmanları bizi aşağıdakilerin kullanımına karşı uyarıyor:
 •    Parabenler – Bunlar meme kanseri ile bağlantılıdır.
 •    Herhangi bir biçimde retinol – Bunların güneş ışığına maruz kaldığında kanserojen hale geldiğine inanılmaktadır.
 •    Hidrokinon – Bu cilt beyazlatıcı bileşen güneşe maruz kaldığında koyu lezyonlara neden olabilir.
 1. Yatmadan önce makyajı çıkardığınızdan emin olmalıyız. Uzmanlar cildimize bebek mendili uygulamadan önce buharla yemin ediyorlar. Göz makyajına gelince, bu özel kullanım için tasarlanmış sökücüleri seçebiliriz çünkü yağ bazlı ürünler genellikle vizyonumuzu bulanıklaştırabilir. Son olarak, rutini su, yüz yıkama ve tonerle kapatarak kalıntıları temizlemeliyiz.

https://www.salontercihim.com/