kuafor-nedir-calisma-alani-nasil-olmali

Kuaför Nedir, Çalışma Alanı Nasıl Olmalı ?


Kuaför, bir kişinin görünümünü iyileştirmek veya korumak için saç kesme, boyama ve şekillendirme konusunda uzmanlaşmış kişidir. Kuaförler aynı zamanda kuaför olarak da adlandırılır.

Kuaförlük, yüksek talep ve operasyon esnekliği nedeniyle birçok kişi için çekici olan saygın ve köklü bir kariyerdir. Bir salonun çalışanı veya bağımsız bir müteahhit olarak çalışabilir. Kuaförler erkek veya kadın olabilir ve cinsiyet klişesi değildir, ancak berberlerin hala çoğunlukla erkek olduğu düşünülmektedir. Çoğu kuaförün geniş bir beceri yelpazesi vardır, ancak bazıları aşağıdaki gibi süreçler ve tekniklerde uzmanlaşmıştır:

 • Saç Boyama ve Boyalar
 • Yapay Saç Ekleme ve Örgüleri
 • Kimyasal Rahatlatıcı ve Doğrultma
 • Perma
 • Saç Tıkaçları
 • Peruk Şekillendirici
 • Örgü

İşverenler ve akredite kurumlar tarafından tanınan, kuaför olarak çalışmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebileceğiniz ve temel beceriler geliştirebileceğiniz 5 günlük bir program sunsaydık, ilgilenir miydiniz?

Bu makalede:

 • Kuaför nedir?
 • Kuaför ne yapar?
 • Bir kuaförün çalışma yeri nasıldır?
 • Kuaför ne yapar?
Kuaför


Tipik olarak saçın görünüşü, şekillendirilmesi ve saç bakımı ile ilgili her şeyi ele alır. Bir kuaför önce müşteriyi dinleyecek ve istenen sonuçları net bir şekilde anladığından ve beklentisine sahip olduğundan emin olacaktır. Kuaförler, müşterinin istediği görünümü görselleştirmek için genellikle güzellik ve stil dergilerindeki fotoğraflara ve resimlere başvururlar. Müşterilere en yeni stili veya kesimi sunabilmek için eğitimlerine devam etmeleri gerekir.

Bir kişinin görünümünü iyileştirmek veya korumak için saç kesme, boyama ve şekillendirme konusunda uzmanlaşmış kişidir.

Birçok kuaför, en son stil ve kesimlerden haberdar olmak için saç yarışmalarına katılır. Bu yarışmalar renklendirme, şekillendirme ve kesme tekniklerini sergiliyor. Ödüllü bir kuaför bir salon için büyük bir tanıtım olacağı ve kuaför genellikle geniş bir müşteri kitlesi kazanacağı için, salonlar kuaförleri yarışmalara katılmaya teşvik eder.

Genellikle Ne İş Yaparlar ?

Genellikle kuaförler tarafından gerçekleştirilen en büyük görev gerçek saç kesimidir. Yeni bir görünüm arayan ya da sadece bir kesim gerektiren müşteriler, düzenli olarak bir kuaförün hizmetlerini arayacaklar. Kuaförlük, saç şekillendirme olarak da adlandırılır ve bireyin görünümünü iyileştirmek için saçın istenen şekilde şekillendirilmesi işlemidir. Bir kuaförün mesleğinde bilmesi gereken birçok stil vardır:

Kıvırcık stiller ve kıvırcık saçları kesmenin en güzel yolunu bilmek
Düz stiller ve poker düz saçlarının nasıl kesileceğini bilmek
Kısa stiller
Uzun stiller
Düğünler ve resmi etkinlikler için karmaşık up-do stilleri
Saça yapılan kimyasal işlemler saçın görünüşünü ve hissini değiştirebilir. Kuaförler, kıvırcık saça düz ve pürüzsüz hale getirmek için kimyasal bir gevşetici madde uygular. Kimyasal permalar, aksi halde düz saçlarda bukleler veya dalgalar gibi yarı kalıcı bir stile neden olur. Saçları renklendirmek ve vurgulamak, mükemmel rengi oluşturmak için genellikle sabır ve kimyasallar bilgisi gerektirir. Birden fazla ton için renklendirme, kuaför için oldukça karmaşık ve sıkıcı olabilir.

Bir kuaför aynı zamanda saç bakımı alanında bir uzman olarak hizmet eder ve genellikle bilgili oldukları ve müşterilerine tavsiye etmek istedikleri ürünleri satarlar. Bazı kuaförler kendi profesyonel saç bakım ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Kuaförler, güzellik ve stil rehberleri için danışman veya editör olarak hizmet verebilir .

Kuaför

Saç restorasyon hizmetleri ve ürünleri alanında daha az yaygın bir kuaförlük alanı vardır. Bir kuaför, saç tıkaçlarını kullanma lisansına sahip olabilir ve peruk ve suni saç şekillendirme sanatında uzman olabilir. Peruk şekillendirme de özel eğitim gerektirebilir.


İşverenler ve akredite kurumlar tarafından tanınan, kuaför olarak çalışmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebileceğiniz ve temel beceriler geliştirebileceğiniz 5 günlük bir program sunsaydık, ilgilenir miydiniz?

İşverenler ve akredite kurumlar tarafından tanınan, kuaför olarak çalışmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebileceğiniz ve temel beceriler geliştirebileceğiniz 5 günlük bir program sunsaydık, ilgilenir miydiniz?

Kuaför olmaya uygun musunuz?


Kuaförlerin farklı kişilikleri vardır . Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler, bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci, yani maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu sana benziyor mu? Kuaförün en iyi kariyer maçlarınızdan biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer testimizi yapın.

Bir kuaförün çalışma yeri nasıldır?Tipik salonlar ve saç kesme kurumları çoğu kuaförün bulunduğu yerdir. Bu kuruluşlar, alışveriş merkezlerinden lüks kaplıcalara kadar birçok alanda yer almaktadır. Bir kuaför salonun bir çalışanı olarak çalışabilir veya sandalye alanını bağımsız bir yüklenici olarak kiralayabilir. Kuaförler ayrıca evlerinin dışında, araçlarında çalışabilir ve hatta müşterinin evine seyahat edebilir ve orada hizmet verebilir. Seyahat eden bir kuaför, hastaneleri ziyaret edebilir ve sabit bir müşteri tabanı oluşturan destekli yaşam tesislerini ziyaret edebilir.

Eğlence endüstrisi, kuaförlük için ikinci en büyük pazardır. Filmler ve tiyatro gösterileri, oyuncuları karakterlere biçimlendirmek ve dönüştürmek için personelde kuaför kullanır . Müzik sanatçıları ve dansçılar gibi diğer eğlenceler de perde arkasında kuaför çalıştıracak. Bazı kuaförler sadece bir kişi tarafından çalıştırılır ve sadece saçla ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için onlarla birlikte seyahat eder.

Moda endüstrisi ayrıca, fotoğraf çekimleri ve moda şovları için modelin saçını şekillendirmek için kuaför kullanıyor . Fotoğraf çekimleri, kuaförü egzotik ülkeler ve zorlu iklimler dahil olmak üzere çeşitli başlangıç ​​noktalarına götürebilir. Moda endüstrisindeki kuaförler, çoğu zaman zaman sıkışıklıkları ve stresli durumlarla karşı karşıyadır.