kepek-ten-nasil-kurtulunur

Kepek' ten Nasıl Kurtulunur Ve Yapılması Gerekenler ?

Mevsim ne olursa olsun, pul pul kafa derisi sinir bozucu bir sorun olabilir. Kepek ten nasıl kurtulursun? Aşağıda, kafa kasanıza nasıl hitap edeceğinize dair bazı ipuçları ve püf noktaları – böylece sonunda tekrar siyah giymeye başlayabilirsiniz.

New York Dermatoloji Grubu’ndan Dr. Jessica Weiser, kendisini beyaz pullar olarak sunan kepeklerin hafif ve yaygın bir seboreik dermatit formu olduğunu açıklıyor. Kulakların, kaşların veya hatta yüzün kıvrımlarının arkasına alabilirsiniz. Kırmızı, pul pul, kaşıntılı veya tüm bu faktörlerin bir kombinasyonu olabilir. (Pullara benzeyen sedef hastalığından farklıdır – ancak yakın muayenede “gümüş-beyaz pullarla” “kalın pembe veya kırmızı plaklar” gibi görünecektir. Emin değilseniz bir dermatoloğa gidin.)

Kepek

Zeytinyağı ekmeğine benzer şekilde kepek, yağ ve maya karışımı tarafından oluşturulur. Mount Sinai Hastanesi Dermatoloji Bölümü kozmetik ve klinik araştırma direktörü Dr. Joshua Zeichner, vücudumuzda biraz maya var ve miktar genetik ve dış ve iç faktörlerin karışımına bağlı olarak değişiyor. “Deride daha fazla yağ olduğunda maya seviyeleri yükselir.”

Peki ondan nasıl kurtulursun? Yağı ve mayayı tedavi edersiniz. Okumaya devam etmek.

1. Diyetinizi Değiştirin

New York merkezli bir dermatolog olan Dr. Macrene Alexiades-Armenakas’a göre kötü beslenme kepeklere yol açabilir. “Yüksek karbonhidratlı gıdalar, mayanın beslendiği deride glikojen birikmesine neden olabilir.” Dr. Zeichner: “Çok az veri olmasına rağmen, akneyi destekleyen aynı gıdalar kepeği daha da kötüleştirebilir.” Şekerli yiyecekler ve süt ürünleri, ciltte daha fazla yağ üreten yağ bezlerini uyarır. Bu yüzden ne yazık ki, kepek eğilimli iseniz karbonhidratları ve şekerleri atmayı denemeniz gerekebilir .

2. daha sık saç yıkama başlayın

Patlamanızı son etli yaşınızdan daha uzun süre uzatabileceğiniz kuru şampuanın en yoğun çağında yaşıyoruz. Bu, kafa derisindeki beyazlık durumuna kısmen katkıda bulunur. Philip Kingsley Trichological Clinic’teki trikolog Elizabeth Cunnane-Phillips, “Doğal yağların kafa derinize daha uzun süre oturmasına izin vermeniz gereken bu kavram var, ancak bu soruna katkıda bulunabilir” diye açıklıyor. Dr. Weiser, “Nadir saç yıkama nedeniyle yağlar ve ölü cilt hücreleri daha da birikmektedir. Kepek veya seboreik dermatite eğilimli hastalar, birikmeyi azaltmak için haftada en az birkaç kez düzenli olarak saç yıkamalıdır. ”

Kepek

3. Saç Derisini Eksfoliye Edmeyi Deneyin

Evet, bu bir şey. Çok gibi cildinizi peeling kafa derisi peeling, nazikçe kuru cildin üst tabakası kaldırır. Kafa derisi eksfoliyatörleri tipik olarak ölü cildi az miktarda salisilik asit (daha yaygın olarak akne ürünlerinde bulunur) veya çözünen granüller ile temizler. Dr. Weiser, ikincisinin “kafa derisinde biriken ve dökülmeye yol açan ölü deri hücrelerini parçalamada çok yardımcı olduğunu” açıklıyor.

4. Ya da Kızgın Yağ Maskesi Deneyin

“Yağ bazlı tedaviler kafa derisinin bazı aşırı yağ üretimini dengelemeye yardımcı olabilir” diyor Dr. Weiser. “ Saç derisine yağ uygulamak, yağların çekilmesine ve çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Bu, benzer maddelerin birbirini çektiği klasik çekim yasasıdır. ” Hindistan cevizi yağından korkmayan tek ünlüleri mikrodalgada ısıtmayı ve yavaşça kafanıza uygulamayı deneyebilirsiniz . Yağı çok sıcak tutmamaya dikkat edin, çünkü bunu yapmak kafa derinizi yakma riskini artırır.

5. Elma Sirkesini Seyrek Kullanın

Internet, elma sirkesini birçok şey için bir ev ilacı ve birçok ürün için bir temel, aralarında bir toner , sıcak su merhem ve kepek için bir tedavi önermektedir. Dermatologlar buna biraz ayrılmıştır. Dr.Zeichner potansiyel olarak yardımcı olabileceğini söylüyor: “Elma sirkesi, ciltte daha az maya ve sakin iltihaplanma için anti-mikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.” Ancak Dr. Weiser basitçe “Kepek için elma sirkesi kullanımını genel olarak desteklemiyorum” diyor, çünkü daha etkili ilaçlar var. Salata sosu gibi saçlarınızı koklayarak denize girmeyin.

6. Özel Bir Şampuan Kullanın

Çinko veya kükürt içeren özel kepek şampuanları maya popülasyonlarını azaltabilir ve yardım sunabilir. Kokulu Selsun Mavisi’nin günleri geride kaldı. Şık olmadılar, ancak kokuları ve ambalajları artık onları itici hale getirmiyor.

İşte en iyi kepek şampuanlarından bazıları Basit bir kuruluk ve dökülme varsa, Dr. Weiser salisilik asitli şampuanların yeterli olması gerektiğini söylüyor. Kızarıklık ve tahrişiniz varsa, çinko pirition (Baş ve Omuzlarda aynı şeyler), ketokonazol ve selenyum sülfür olanları deneyin. Çay ağacı iltihaplanmaya yardımcı olur.

Kepek

7. Sadece Derisini Yıka

Ne yazık ki, kepek şampuanları saç derinize ek olarak saçınızı kurutabilir. Bunun olmamasını sağlamak için Dr. Weiser, özel şampuanınızı sadece kafa derisine uygulamanız gerektiğini söylüyor. “Bu şampuanlar ve tedaviler doğrudan kafa derisine (saça değil) uygulanmalı ve her uygulamada en az beş dakika boyunca nazikçe masaj yapılmalıdır.” Aktif bileşenlerin çalışmasına zaman vermek için beş dakikadan daha az bir süre yapmadığınızdan emin olun.

8. çizmeyin

Bu beyaz ayı sorunu , ama çizilmeyi düşünmemeye çalışın. Çok kaşıntılı biliyorum, ama çizik iltihabı ve tahrişi şiddetlendirebilir. Özellikle uzun, keskin tırnaklarınız varsa, çizilme enfeksiyonlara yol açan açık kafa derisi yaralarına neden olabilir. Dr. Weiser, “malzemelerin kafa derisine nüfuz etmesine izin verdiğini” söyleyerek sadece nazik bir masaj yapmanızı önerir.

9. Bu Adımların Çalışmasını Beklerken Kanıtı Gizle

Bir at kuyruğu veya kabarık saç modeli deneyin. Adele ve Heather Graham’ın ünlü kuaförü Nathaniel Hawkins de şunları ekliyor: “Kaşıntıya karşı dürtüye karşı koy. Saçlarınız düştüğünde ve hareket özgürlüğüne sahip olduğunda, pullar düşecektir. ”

https://www.salontercihim.com/