kepek-bulasici-mi

Kepek Bulaşıcı mı? Nedenleri Nelerdir ?

Kepek, ağırlaştırıcı ve genellikle utanç verici bir kafa derisi durumudur. Ayrıca şaşırtıcı derecede yaygın.

Giysilerinizde birkaç şüpheli beyaz pul fark etmeye başlıyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın! Kök nedenleri, potansiyel yan etkileri ve nasıl kontrol edileceği de dahil olmak üzere, burada cevaplanan kepek hakkında en acil sorularınızdan bazılarını alın.

genel bakış

Kepek kafa derisi üzerinde beyaz pullarla karakterize sinir bozucu bir durumdur. Kaşıntı dışında, pullar kafa derisinden gevşeyebilir ve saçınızı ve giysilerinizi kaplayabilir. Tipik olarak ciddi bir tıbbi durum olarak kabul edilmese de, kepek önemli endişe ve hayal kırıklıklarına neden olabilir.

İyi haber şu ki, kepek çok tedavi edilebilir ve önemli uzun vadeli sorunlara neden olmaz.

Kepekimin nedeni nedir?

Bazen şampuanlama eksikliği kafa derisinde yağlı birikmeye ve kepek pullarına neden olabilir. Bununla birlikte, kepeklerin doğrudan hijyenle doğrudan bağlantılı olduğu bir efsane. Saçınızı düzenli olarak yıkasanız bile, bu sinir bozucu pulları geliştirebilirsiniz.

Birçok insan kepeklidir, ancak sık sık koyu renkli kıyafetler giyerseniz veya saçlarınız koyu renkteyse daha belirgin olabilir.

Yan etkiler hakkında ne kadar endişelenmem gerekiyor?

Kepek kendisi yan etkilere neden olmamakla birlikte, bazı kepek kontrol ürünleri olabilir. Kömür katranı içeren şampuanlara dikkat edin, çünkü saçınızı renklendirebilirler. Beyaz, gri ve sarı saçlı insanlar bu tür yan etkilere karşı en savunmasız olma eğilimindedir.

Ek olarak, kömür katranı cildinizi güneş ışığına daha duyarlı hale getirebilir – maruz kalmayı sınırlandırarak veya açık havada şapka giyerek kafa derisinin güneş yanıklarını önleyebilirsiniz.

Kepek bulaşıcı mıdır?

Hayır, kepek bulaşıcı değildir! Her türlü salgın hakkında endişelenmek için bir neden olmaktan daha rahatsız edici. Kimseye kepek veremezsiniz ve arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize sahip olan pulları yakalamazsınız.

Saçımı kaybedecek miyim?

kepek

Saç dökülmesine neden olmaz. Saç dökülmesi ve aynı anda mümkün olmakla birlikte, iki durum arasında bir neden ve sonuç yoktur.

Bazen şiddetli seboreik dermatit vakalarında saç dökülmesi görülür . Tipik iltihapsız kepeklerden farklı olarak, seboreik dermatit (daha şiddetli ), yüz, kafa derisi ve hatta bazen tüm vücudu etkileyen önemli olabilir. Kepeklere ek olarak, daha kalın dökülme, kızarıklık ve yağlı sarı plaklar ortaya çıkabilir.

Kepeği nasıl tedavi edebilirim?

İlaçlı kepek şampuanları kaşıntılı, pul pul bir kafa derisi için en yaygın tedavi seçenekleridir. Aşağıdakiler potansiyel olarak yardımcı olabilir:İLAN

Bir doktordan birkaç dakika içinde istediğiniz zaman yanıt alın

Tıbbi sorularınız mı var? Çevrimiçi veya telefonla deneyimli, yönetim kurulu sertifikalı bir doktorla bağlantı kurun. Çocuk doktorları ve diğer uzmanlar da 7/24 mevcuttur.

  • Baş ve Omuzlar (pirition çinko içerir)
  • Nötrogena T-Gel (kömür katranı)
  • Nötrogena T-Sal (salisilik asit)
  • Nizoral (ketokonazol)
  • Selsun Mavisi (selenyum sülfür)

Hangi şampuanı kullanırsanız kullanın, ürünün çalışmasına zaman vermek için kafa derisinde en az beş ila 10 dakika bıraktığınızdan emin olun.

Bazı insanlar ayrıca çay ağacı yağı veya bu esansiyel yağı içeren şampuanlar ile ilgili bazı iyileştirmeler görürler . Dezavantajı, çay ağacı yağının bazı kullanıcılarda alerji semptomlarına neden olabilmesi, böylece kafa derisindeki cilt problemlerinin kötüleşmesidir.

Doktora gitmem gerekiyor mu?

Hafif vakaları doktor ziyareti gerektirmez. Tedaviye ve yaşam tarzı ilaçlarına rağmen hala problemler yaşıyorsanız, yardım için bir dermatoloğu çağırmanın zamanı gelmiş olabilir. Egzama , sedef hastalığı veya mantar enfeksiyonu gibi diğer durumlar gibi görünebilir , ancak çok farklı tedavi gerektirir.

Kepekleri iyi için nasıl önleyebilirim?

Kepek yaptıktan sonra, gelecekte tekrar alacağınızdır. Kepek için bir tedavi yoktur, ancak önleyici şampuanların düzenli kullanımı onu körfezde tutmaya yardımcı olabilir. Pulları geldikçe tedavi etmenin yanı sıra, ilk etapta görünmemelerini sağlamak için bazı önleyici tedbirler alabilirsiniz.

https://www.salontercihim.com/