gozenek-leri-nasil-kapatabilirsiniz

Gözenek'leri Nasıl Kapatabilirsiniz?

Gözenek cildiniz bunlarla kaplıdır. Bu küçük delikler her yerde, yüzünüzü, kollarınızı, bacaklarınızı ve vücudunuzun her yerini kaplar.

Gözenek önemli bir işlev görür. Ter ve yağın cildinizden kaçmasına izin verir, sizi serinletir ve toksinlerden kurtulurken cildinizi sağlıklı tutar. Gözenekler ayrıca saç köklerinin açıklıklarıdır. Gözenekler önemli olsa da, bazı insanlar görünümlerinden hoşlanmazlar – özellikle de burun ve alın gibi vücudun daha belirgin göründüğü alanlarda.

Gözenekl tamamen kapatmanın hiçbir yolu ve hiçbir nedeni yoktur. Ancak cildinizde daha az belirgin görünmelerini sağlamanın yolları vardır. Cildinizin en iyi şekilde görünmesi için gözeneklerinize dikkat etmenin güvenli ve etkili yollarını öğrenmek için okumaya devam edin. Yüzün sana teşekkür edecek.

Gözenek nasıl en aza indirilir

Gözeneklerinizin görünümünü en aza indirmenin birçok yolu vardır. Bu ipuçlarına göz atın!

1. temizleyiciler ile yıkayın

Genellikle yağlı olan veya gözenekleri tıkayan cilt, günlük temizleyici kullanmaktan fayda görebilir. bir2006 klinik çalışması  bir temizleyici kullanımının bazı akne semptomlarını en aza indirebileceğini ve gözeneklerinizi temiz tutabileceğini gösterdi.

Tezgahtan satın alabileceğiniz yumuşak bir temizleyici kullanarak başlayın. Normalden yağlı cilde sahip insanlar için yapıldığını belirten bir etiket arayın. İçindekiler glikolik asit içermelidir . Yüzünüzü temizleyiciyle fazla yıkamamaya dikkat ederek, yatmadan önce her gece yüzünüzü yıkayın. Bu, cildinizin kurumasına neden olabilir.

2. Topikal retinoidler kullanın

Retinoid bileşikli ürünler – A vitamini için süslü bir kelime – gösterildi küçülen gözeneklerde farklı derecelerde başarı elde etmek. Süpermarket ve eczanenizdeki ürünlerin içerik etiketlerini “tretinoin” listelenen kremleri arayarak okuyabilirsiniz.

Kullanırken dikkatli olun. Bu ürünler genellikle en iyi günde bir kez uygulanır. Retinoidleri çok sık kullanmak cildinizi tahriş edebilir, kızarıklık, kuruluk ve pul pulluğa neden olabilir, ayrıca güneş yanığı alma olasılığınızı artırır.

3. Buhar odasında oturun

Gözeneklerinizi kapatmak için bir buhar odasında oturmak mantıksız görünebilir. Sonuçta, buhar gözeneklerinizi açar ve vücudunuzu terletir. Ancak gözeneklerinizin genişlemiş görünmesi mümkündür, çünkü bunların içinde sıkışmış kir, yağ veya bakteri vardır.

Bir buhar odası bulun ve temiz bir havlu almadan ve yüzünüzü odanın dışında dikkatlice yıkamadan önce gözeneklerinizi açarak 5 ila 10 dakika geçirin. Daha sonra cildiniz daha sıkı görünebilir.

Ancak buhar odaları mikropların ve bakterilerin bir yatağı olabilir. Halka açık bir buhar odası kullandıktan sonra, temiz bir bez alın ve soğurken yüzünüze bir iki dakika boyunca ılık suya batırın. Bu, buhar açıldıktan sonra gözeneklerinizin kapanmasına yardımcı olacak ve yeni bakterilerin girmesini önleyecektir.

4. Uçucu bir yağ uygulayın

Uçucu yağları bir ev ilacı olarak kullanmak, bu günlerde tüm öfke, ancak gözeneklerin küçülmesi durumunda, bunu destekleyecek bazı kanıtlar olabilir.

Karanfil ve tarçın kabuğu yağı gibi anti-enflamatuar uçucu yağların bakterileri cildinizden uzaklaştırdığı gösterilmiştir. Ayrıca dengeli görünümlü bir cilt ve belki de daha küçük görünümlü gözenekler verebilir.

Aktif bileşen yağınızı yüzünüze uygulamadan önce badem yağı veya jojoba yağı gibi hafif bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Karışımı birkaç dakikadan fazla bekletmeyin ve daha sonra yüzünüzü kurutun.

5. Cildinizi pul pul dökmek

Peeling, gözenek daha büyük görünmesini sağlayan sıkışmış toksinleri giderebilir. Kayısı veya yatıştırıcı yeşil çay içeren nazik bir yüz ovma , muhtemelen en iyi seçimdir. Yüzünüzü temizleyerek cildinizin yüzeyindeki kir veya kirletici maddeler, birikmiş olabilecek ölü cilt hücreleri ile birlikte süpürülecektir. Bu genellikle yüzünüzün daha pürüzsüz, daha sağlam ve evet – daha az gözenekli görünmesini sağlar.

6. Kil maskesi kullanın

Enflamasyonu ve akne izlerinin görünümünü azaltmanın hızlı bir yolu kil maskesi kullanmaktır. 2012’deki bir klinik çalışmada, akne lezyonlarının görünümüyüzde 54 azaltıldı katılımcılar haftada sadece iki kez jojoba yağı ile karıştırılmış bir kil maskesi kullandıklarında.

Kil maskeleri, gözenek altındaki sebumu kurutup, kirliliklere yapışıp maske kururken dışarı çekerek gözenekleri en aza indirmeye çalışır. Yüz temizleme rutininizin bir parçası olarak haftada iki ila üç kez bir kil maskesi deneyin.

7. Kimyasal bir kabuk deneyin

Cildiniz çok fazla sebum ürettiği için gözenekleriniz genişlemiş görünüyorsa, kimyasal bir kabuk denemenin zamanı gelmiş olabilir. Kabuklarıhiyalüronik asit sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olabilir ve salisilik asitli kabuklar, eski, hasarlı hücrelerin yerini almak için yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Bu kabukları ölçülü olarak kullanın, çünkü zamanla cildinizi güneş yanıklarına karşı daha hassas hale getirebilirler.

Alt çizgi

Gözeneklerinizin daha küçük görünmesini iddia eden birçok ürün ve ev ilaçları vardır. Sizin için neyin işe yaradığını bulmanın anahtarı, gözeneklerinizin genişlemesine neyin neden olduğunu bulmaya bağlı olabilir. Yağlı cilt mi? Ter? Çevresel toksinler? Eksfoliye edilmesi gereken cilt? Belki de sadece genetik! Bazı tedaviler diğerlerinden daha iyi çalışır, bu nedenle sizin için neyin işe yaradığını bulana kadar biraz deneme yapın.

Gözeneklerinizin genişlemesine neden olan ne olursa olsun, gözeneklere sahip olmanın ve ter üretmenin vücudunuzun çalışması için hem tamamen doğal hem de gerekli olduğunu unutmayın. Bunlar, vücudunuzun olması gerektiği gibi çalıştığının işaretleridir. Gözenekleriniz hiper-görünür veya sadece istediğinizden daha büyük görünüyor gibi görünüyorlar, vücudunuzun bir parçasıdır ve vücudunuzun en büyük organı olan cildiniz için gereklidir.

https://www.salontercihim.com/