dovme-nedir

Dövme Nedir Prosedür Nasıl İşlemektedir ?

Dövme Nedir?

Dövme, kalıcı bir vücut sanatı türüdür. Cildin iğnelerle delinmesi ve cildin derin tabakasına mürekkep, boya ve pigment enjekte edilmesi ile bir tasarım yapılır. 

Dövmeler manuel olarak yapılıyordu – yani, dövme sanatçısı cildi bir iğne ile deliyor ve mürekkebi elle enjekte ediyordu. Bu süreç hala dünyanın bazı bölgelerinde kullanılsa da, profesyonel dövme sanatçıları makineleri kullanıyor. Bir dövme makinesi, cilde mürekkep biriktiğinden iğneleri yukarı ve aşağı doğru güçlendirir.

Dövme

Dövme İstersem Ya?

Bir dövme yaptırmayı düşünüyorsanız, dövmelerin kalıcı olduğunu anlamalısınız. Dövme kaldırma zor, pahalı ve dövmeyi tamamen kaldırmak olmayabilir.

Yaptırmadan önce, tüm aşılarınızı (özellikle hepatit B ve tetanoz çekimleri) yaptığınızdan emin olun . Kalp hastalığı, alerji, diyabet, egzama veya sedef hastalığı gibi cilt problemleri , zayıflamış bir bağışıklık sistemi veya kanama problemi gibi tıbbi bir sorununuz varsa , dövme yapmadan önce doktorunuzla konuşun. Ayrıca, keloidler (skar dokusunun aşırı büyümesi) alırsanız, muhtemelen bir dövme almamalısınız.

Dövmeler genel olarak kabul edilmiş olsa da, birine sahip olmak iş bulma ya da kariyerinizi geliştirme şansınıza zarar verebilir. Bir dövme alırsanız, kariyer koçları iş kıyafetleri ile örtülmesi kolay bir dövme almanızı önerir.

Başka Ne Bilmeliyim?

Dövmeyi yaptırmaya karar verirseniz kendinizi enfeksiyona karşı korumak çok önemlidir. Dövme stüdyosunun temiz ve güvenli olduğundan ve kullanılan tüm ekipmanın tek kullanımlık (iğne, mürekkep, eldiven durumunda) ve sterilize edildiğinden (diğer her şey) emin olun. Eyaletinizin dövme ile ilgili yasalarını öğrenmek, lisanslı dövme atölyeleri hakkında öneriler almak veya belirli bir stüdyo ile ilgili şikayetleri kontrol etmek için eyaletinizi, ilçenizi veya yerel sağlık biriminizi arayın.

Çoğu eyalet, reşit olmayanların (18 yaşından küçük insanlar) ebeveynlerinin izni olmadan dövmesini yaptırmasına izin vermez ve bazıları dövme sırasında bir ebeveynin bulunmasını gerektirir. Bazı eyaletlerde, reşit olmayan kişilerin dövme yaptırmasına izin verilmez.

Dövme

Profesyonel stüdyolar genellikle temizliğinden gurur duyarlar. İşte size sormanız gereken bazı şeyler:

 • Dövme stüdyosu tek kullanımlık iğneler kullanıyor mu ve otoklav (sterilizasyon için buhar, basınç ve ısı kullanan bir cihaz) kullanarak tüm ekipmanları sterilize ediyor mu? Mühürlü, steril kaplardan iğneler ve diğer ekipmanların çıkarıldığını görmelisiniz.
 • Her müşteriden sonra atılan bir defalık mürekkep kartuşları kullanıyorlar mı?
 • Dövme sanatçısı lisanslı bir uygulayıcı mı? Dövme sanatçısı size referanslar sunabilmelidir.
 • Dövme stüdyosu evrensel önlemleri alıyor mu? Bunlar, HIV , hepatit B ve diğer ciddi kan enfeksiyonlarının yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için kan ve diğer vücut sıvılarıyla uğraşırken izlenecek prosedürlerdir .

Stüdyo kirli görünüyorsa, sıra dışı bir şey görünüyorsa veya herhangi bir şekilde rahatsız hissediyorsanız, dövmenizi almak için daha iyi bir yer bulun.

Prosedür Nasıldır?

Normal bir dövme prosedüründen bekleyebileceğiniz şeyler:

 • Dövme sanatçısı ellerini antibakteriyel sabun ve suyla yıkamalı ve temiz, taze eldivenler (ve muhtemelen bir cerrahi maske) giymelidir.
 • Vücudunuzdaki dövmeli alan sabunla yıkanır ve gerekirse traş edilir. Sanatçı, tasarımı cildinize çizecek veya şablonlayacaktır.
 • Alan tekrar alkol veya antiseptik ile temizlenir. Petrol jeli gibi ince bir merhem tabakası uygulanır.
 • Steril iğneler takılı bir dövme makinesi kullanarak, dövme sanatçısı dövmenin taslağını çizmeye başlayacaktır. Sanatçı, tasarıma ve istenen etkiye bağlı olarak iğneleri değiştirebilir. Tüm iğneler tek kullanımlık veya sterilize edilmelidir.
 • Herhangi bir kan veya sıvı steril, tek kullanımlık gazlı bez veya bir bezle silinir.
 • Tamamlandığında, şimdi bitmiş bir dövmeyi sporu yapan bölge bir kez daha temizlenir ve bir bandaj uygulanır.

Yaptırmak acıyor mu?

Dövmeyi yaptırmak acıyor, ancak ağrı seviyesi değişebilir. Çizilme, yanma, batma veya karıncalanma gibi hissedebilir. Bazı insanlar keskin ağrılar hissederken, diğerleri duyguları donuk olarak tanımlayabilir. Hissettiğiniz ağrı miktarı, vücudunuzda dövmeyi nereden aldığınıza, kullanılan iğnelerin boyutuna ve sayısına ve sanatçının stiline (bazıları hızlı ve bazıları daha yavaş çalışır) dahil olmak üzere ağrı eşiğinize ve diğer faktörlere bağlı olacaktır. , bazıları diğerlerinden daha naziktir).

Dövme Bakımı

Stüdyonun dövmenize özen göstermesi için verdiği tüm talimatları izleyin. Düzgün iyileştiğinden emin olmak için:

 • Bölgede 24 saat boyunca bir bandaj tutun.
 • 24 saat sonra bandajı çıkarın ve dövmeyi havaya açık tutun.
 • Dövmeli bölgeye dokunmaktan kaçının ve oluşabilecek kabukları seçmeyin.
 • İyileştirici dövmeye yapışabilecek kıyafetlerden kaçının.
 • Dövmeyi sabun ve ılık su ile yıkayın (alkol veya peroksit kullanmayın). Dövmeyi kurutmak için yumuşak bir havlu kullanın – sadece kurulayın ve ovalamadığınızdan emin olun.
 • Dövmeye bir hafta boyunca günde 2 ila 3 kez antibiyotik merhem, kalın cilt kremi veya E vitamini yağı uygulayın. Petrol jeli kullanmayın.
 • Dövmenin suya batmasına izin vermeyin. Duş iyi ama dövme tamamen iyileşene kadar yüzme ve banyo kaçının.
 • Dövmenizi tamamen iyileşene kadar güneşten uzak tutun.

Dövmelerin iyileşmesi genellikle yaklaşık 2 hafta sürer. Tamamen iyileştikten sonra bile, minimum güneş koruma faktörü (SPF) 30 olan bir güneş koruyucu kullanın. Bu sadece cildinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda dövmenin solmasını önlemeye de yardımcı olabilir.

Dövme

Riskler Nelerdir?

Bir yaptırmaya karar verirseniz, her şey planlandığı gibi gidecektir. Bazı insanlar boyayı mürekkebine alerjik reaksiyonlar göstererek, dövmeyi yerleştirildikten günler, haftalar veya daha uzun süre sonra meydana gelebilecek kaşıntı, çarpma ve döküntülere neden olur. Dövmeler egzama, sedef hastalığı veya diğer cilt durumlarının alevlenmesine neden olabilir.

Kendinize bir dövmeyi yapmaya çalışırsanız, bir arkadaşınızın sizin için yapmasını veya kirli herhangi bir ortamda yapılmasını ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Cilt düzgün bir şekilde temizlenmezse veya mürekkep veya iğneler kirlenirse, bakteri, virüs veya mantarların neden olduğu cilt enfeksiyonları oluşabilir. İğneleri, mürekkebi veya diğer ekipmanları sterilizasyon olmadan paylaşmak HIV, hepatit B veya hepatit C alma şansınızı artırır .

Kanama, artan ağrı veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa hemen doktorunuzu arayın.

Silme

Birçok insan dövmelerini sever ve sonsuza dek saklar. Ama diğerleri yolda birkaç yıl boyunca o yılanı kollarında veya eski isimlerinin göğsünde istemediklerine karar verirler. Sonra ne?

Tedavisi için lazer tedavisi en iyi seçenektir. Lazer, dövmenin belirli pigmentlerine yönelik lazer enerjisi ile cildinizin üst katmanları boyunca kısa ışık boşlukları gönderir. Bu zapted pigmentler daha sonra vücudunuzun bağışıklık sisteminin temizleyici hücreleri tarafından çıkarılır.

Dövmeleri çıkarmanın diğer daha az yaygın yolları dermabrazyon, kimyasal kabuklar ve cerrahidir.

Dövmenin kaldırılması olarak adlandırılsa da, dövmenizi tamamen çıkarmak cilt tipinize, tasarımın ne kadar büyük ve karmaşık olduğuna ve kullanılan mürekkep türlerine ve renklerine bağlı olarak zor olabilir. Aylar boyunca birkaç tedavi alabilir ve sonuçlar garanti edilmez. Tedavi cildin koyulaşmasına veya açılmasına ve skarlaşmasına neden olabilir. Ayrıca pahalı olabilir. Sorularınızı yanıtlamak için dövmeyi çıkarmada uzmanlaşmış bir dermatoloğa danışmak en iyisidir.

https://www.salontercihim.com/