cilt-bakimi-saglikli-ciltler-icin-5-ipucu

Cilt bakımı: Sağlıklı Ciltler İçin 5 İpucu

İyi cilt bakımı – güneşten korunma ve nazik temizlik dahil – cildinizi sağlıklı ve parlak tutabilir.

Yoğun cilt bakımı için zamanınız yok mu? Temel bilgileri kullanarak hala kendinizi şımartabilirsiniz. İyi cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri doğal yaşlanmayı geciktirebilir ve çeşitli cilt problemlerini önleyebilir. Bu beş saçma ipucu ile başlayın.

1. Kendinizi güneşten koruyun

Cildinize iyi bakmanın en önemli yollarından biri güneşten korumaktır. Ömür boyu güneşe maruz kalma, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt sorunlarına neden olabilir ve cilt kanseri riskini artırabilir.

En eksiksiz güneş koruması için:

  • Güneş kremi kullanın. SPF’si en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Güneş kremini cömertçe uygulayın ve her iki saatte bir – veya yüzüyor veya terliyorsa daha sık tekrar uygulayın.
  • Gölge isteyin. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10.00 ile 16.00 arasında güneşten kaçının.
  • Koruyucu elbise giyin. Cildinizi sıkı dokunmuş uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar ve geniş kenarlı şapkalarla kaplayın. Ayrıca, giysilere belirli sayıda yıkama için ek bir ultraviyole koruma tabakası veren çamaşır katkı maddelerini veya ultraviyole ışınlarını engellemek için özel olarak tasarlanmış özel güneş koruyucu kıyafetleri de düşünün.

2. Sigara içmeyin

Sigara içmek cildinizin daha yaşlı görünmesini sağlar ve kırışıklıklara katkıda bulunur. Sigara içmek cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve cildi daha soluklaştırır. Bu aynı zamanda cilt sağlığı için önemli olan oksijen ve besin maddelerini de tüketir.

Sigara içmek ayrıca cildinize güç ve elastikiyet veren lifler olan kolajen ve elastine de zarar verir. Buna ek olarak, sigara içerken yaptığınız tekrarlayan yüz ifadeleri – teneffüs ederken dudaklarınızı takip etmek ve dumanı dışarıda tutmak için gözlerinizi kısmak gibi – kırışıklıklara katkıda bulunabilir.

Buna ek olarak, sigara içmek yassı hücreli cilt kanseri riskinizi artırır. Sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olması için doktorunuzdan ipuçları veya tedaviler isteyin.

cilt bakımı

3. Cildinizi nazikçe tedavi

Günlük temizlik ve tıraş cildinize zarar verebilir. Nazik tutmak için:

  • Banyo süresini sınırlayın. Sıcak su ve uzun duşlar veya banyolar cildinizdeki yağları temizler. Banyo veya duş zamanınızı sınırlandırın ve sıcak su yerine ılık su kullanın.
  • Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü sabunlar ve deterjanlar cildinizden yağı çıkarabilir. Bunun yerine hafif temizleyiciler seçin.
  • Dikkatlice tıraş edin. Cildinizi korumak ve yağlamak için, tıraştan önce tıraş kremi, losyon veya jel uygulayın. En yakın tıraş için temiz, keskin bir tıraş bıçağı kullanın. Saçın uzadığı yönde tıraş edin, ona karşı değil.
  • Kurulayın. Yıkadıktan veya banyo yaptıktan sonra, cildinizde bir miktar nem kalacak şekilde cildinizi bir havluyla hafifçe silin veya kurulayın.
  • Kuru cildi nemlendirir. Cildiniz kuruysa, cilt tipinize uyan bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için, SPF içeren bir nemlendirici düşünün.

4. Sağlıklı beslenme

Sağlıklı bir diyet en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız proteinler yiyin. Diyet ve akne arasındaki ilişki net değildir – ancak bazı araştırmalar balık yağı veya balık yağı takviyeleri bakımından zengin ve sağlıksız yağlar ve işlenmiş veya rafine edilmiş karbonhidratlar bakımından düşük bir diyetin daha genç görünen cildi teşvik edebileceğini göstermektedir. Bol miktarda su içmek cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur.

Cilt Bakımı ve Stres

Kontrolsüz stres cildinizi daha hassas hale getirebilir ve akne kırılmalarını ve diğer cilt problemlerini tetikleyebilir. Sağlıklı cildi – ve sağlıklı bir ruh halini – teşvik etmek için stresinizi yönetmek için adımlar atın. Yeterli uyku alın, makul sınırlar belirleyin, yapılacaklar listenizi geri ölçekleyin ve hoşunuza giden şeyleri yapmak için zaman ayırın. Sonuçlar beklediğinizden daha dramatik olabilir.