cilt-bakimi-rutini

Cilt Bakımı Rutini Nasıl Oluşturulur

Harika cilt bakımı sadece bir DNA meselesi değildir – aslında günlük alışkanlıklarınızın aynada gördükleriniz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Ancak, hangi ürün incelemelerini okuduğunuza veya doktorlara danıştığınıza bağlı olarak, nemlendirmekten kendinizi UV ışınlarından nasıl koruyacağınıza kadar her konuda baş döndürücü bir fikir vardır. Nihayetinde, cildinizin bakımı sadece kişiseldir. İşte tüm gürültüyü sıralamak için aklınızda bulundurmanız gereken şeyler.

Cilt bakımı

Başlamadan Önce Cilt Bakımı İpuçları

Üç Ana Adımda Cilt bakımı

Cilt bakım rutininizi üç ana adımdan oluşur:

 • Temizlik – Yüzünüzü yıkamak. 
 • Tonlama – Cildi dengeler.
 • Nemlendirici – Cildi nemlendirir ve yumuşatır.

Herhangi bir cilt bakımı rutininin amacı, teninizi en iyi şekilde çalıştıracak şekilde ayarlamak ve ayrıca üzerinde çalışmak istediğiniz alanları gidermek veya hedeflemektir. San Francisco cilt bakım uzmanı Kristina Holey, “Güzellik rutinleri içinizdeki değişiklikleri fark etmek için bir fırsat” diyor. Cildinizin yaşla birlikte değişmesi gerektiğinden, ürünleriniz de değişecektir. Yine de, “mükemmellik yaratmakla ilgili değil” diye ekliyor. Bu üç adımın, cildinizi güçlendiren ve gününüze zarar veren günlük ritüeliniz olmasına izin verin.

Cilt bakımına dair Zaman Ver

Cilt bakım ürünlerinin arkasındaki bilim uzun bir yol kat etti, ancak yine de anında bir düzeltme diye bir şey yok – Schweiger Dermatoloji Grubu’ndan bir Manhattan dermatoloğu olan Dr. Rachel Nazarian, faydaları elde etmek için zamana ihtiyacınız olduğunu söylüyor. “Sonuçlar sadece tutarlı kullanımla görülür” diye açıklıyor. Genel olarak, bir ürünü farketmek için günde bir veya iki kez en az altı hafta boyunca kullanmayı hedefleyin.  

İpucu: Herhangi bir cilt bakım ürünü ile, en ince ila en kalın tutarlılık sırasına göre uygulayın . Örneğin, temizleyici, toner (kullanıyorsanız), serum ve sonra nemlendirici.

Cilt bakımı için Nemlendirici

Bir nemlendiricinin en temel işlevi cildi nemlendirmek ve yumuşatmaktır. “Esasen, nemlendiriciler cildin dış katmanlarından su kaybını önlemeye yardımcı oluyor,” diye açıklıyor Dr. Charles. “Doğal olarak bulunan koruyucu yağları ve seramidler gibi ciltteki diğer yapı taşlarını da tamamlayabilirler.” Bu, doktorların tüm cilt tipleri için yıl boyunca kullanılmasını önerdiği bir üründür. “Cilt doğal olarak yaşlandıkça nemi tutma yeteneğini kaybeder,” diye ısrar ediyor Dr. Nazarian, “ve yıkama gibi günlük aktiviteler doğal hidratörleri yüzeyden çıkarabilir.”

Nemlendirici Nasıl Seçilir

Mattioli, “Herkesin neme ihtiyacı var, ancak nemlendiricinizin dokusu cilt tipinize bağlı olarak değişecektir” diye belirtiyor. Bunu aldatın, Dr.Nazarian’ın izniyle.

Gündüz ve Gece Kremi Arasındaki Fark

Sabah uyguladığınız kremler, cildinizi evden çıktığınızda karşılaşacağınız çevresel saldırganlardan koruyacak şekilde donatılmıştır – birçoğunda kirlilik bazlı serbest radikalleri en aza indirmek için antioksidanlar ve sizi ultraviyole radyasyondan korumak için güneş koruyucu bulunur. Tipik olarak hafif bir kıvama sahiptirler. Gece kremleri ise hücresel döngüyü hızlandırmak ve karanlık noktalara karşı koymak için retinol gibi malzemelerle almış olabileceğiniz herhangi bir hasarı onarmaya odaklanır. Bu kremler ayrıca akşamları doğal olarak daralan nem seviyelerini, genellikle zengin, kalın bir doku oluşturan yumuşatıcılarla yeniler. 

Cilt bakımı

Cilt bakım için Göz Kremleri

Göz kremi olmadan hayatta kalabilir misin? Kesinlikle. Ancak, hiperpigmentasyon, kuruluk veya şişlik gibi belirli endişeleriniz varsa, birini denemek isteyebilirsiniz. Dr. Nazarian, “Göz çevresindeki cilt oldukça ince ve hassastır ve tahriş edici maddelere diğer alanlardan daha fazla tepki göstermesi daha olasıdır” diyor. “Bu nedenle, dermatologlar tipik olarak potansiyel hassasiyeti dikkate alan ve daha fazla tolere edilebilir aktif bileşen konsantrasyonlarına sahip bir göz kremi önerirler.”

Mattioli, undereye torbaları ve iltihaplanma için kafein, peptitler ve hiyalüronik asitin yatıştırıcı olabileceğini söylüyor. “Koyu halkalar, görünür damarlardan veya daha koyu ten tonlarında görülen gerçek renk değişikliğinden kaynaklanıyor olabilir” diyor. “C vitamini, kojik asit ve niasinamid gibi parlatıcı maddeleri arayın.”

Cilt bakım tipiniz önemlidir

Kuru, yağlı veya hassas bir cildiniz olduğundan şüphelenebilirsiniz, ancak cilt tipinizi gerçekten biliyor musunuz? Gerçek cilt bakım tipinizi bilmek, kozmetik koridorunda bir dahaki sefere yardımcı olabilir. Aslında, cilt tipiniz için yanlış ürünleri – hatta popüler internet korsanlarını – kullanmak akne, kuruluk veya diğer cilt problemlerini kötüleştirebilir.

Öğrenmek için okumaya devam edin:

 • kendi cilt bakım rutininizi nasıl oluşturabilirsiniz
 • sivilce veya yara izi gibi belirli cilt endişeleri nasıl tedavi edilir
 • hangi DIY cilt kesmek işe yaramış gibi görünseler bile sağlıklı değildir

Günlük cilt bakım rutini oluşturma

Cilt tipiniz ne olursa olsun, günlük cilt bakım rutini genel cilt sağlığınızı korumanıza ve akne, yara izi ve koyu lekeler gibi belirli endişeleri geliştirmenize yardımcı olabilir. Günlük cilt bakım rutininin sabahları bir kez ve uyumadan önce yapabileceğiniz dört temel adımı vardır.

1.Cilt bakım için Temizleme: 

Yıkadıktan sonra cildinizi sıkı bırakmayan bir temizleyici seçin. Kuru cildiniz varsa ve makyaj yapmıyorsanız yüzünüzü günde iki kereden fazla veya sadece bir kez temizleyin. Bu gıcırtılı temiz his için yıkamaktan kaçının çünkü cildinizin doğal yağları gitmiş demektir. Tüm cilt tipleri için iyi çalıştığı bilinen temizleyiciler arasında Cetaphil ve Banila Clean It Zero Sherbet Temizleyici bulunur .

2. Serumlar:

 Sabah güneş kremi altında C vitamini veya büyüme faktörleri veya peptitleri olan bir serum daha iyi olurdu. Geceleri, retinol veya reçeteli retinoidler en iyi sonucu verir. Makyaj Sanatçısının Seçimi, etkili bir C ve E vitamini serumu ve retinolüne sahiptir.

3. Nemlendirici:

 Yağlı cildin bile nemlendiriciye ihtiyacı vardır, ancak hafif, jel bazlı ve komedojenik olmayan veya CeraVe’nin yüz losyonu gibi gözeneklerinizi engellemeyen birini kullanın . Kuru cilt, MISSHA Süper Aqua Hücre Yenileme Salyangoz Kremi gibi daha krem ​​bazlı nemlendiricilerden yararlanabilir . Çoğu marka ürünlerini ambalajlarında jel veya krem ​​olarak etiketleyecektir.

4. Güneşten koruyucu

 Güneş koruyucunun etkinleşmesi biraz zaman aldığından, dışarıya çıkmadan 15 dakika önce en az 30 SPF’li güneş kremi uygulayın. Daha koyu ten tonları aslında daha fazla güneş korumasına ihtiyaç duyar, çünkü hiperpigmentasyonun düzeltilmesi daha zordur. EltaMD’nin geniş spektrumlu UVA / UVB koruması sunan ve Cilt Kanseri Vakfı tarafından önerilen güneş kremini deneyin .

Cilt tipinize ve hassasiyetinize uyan ürünleri seçin ve etiketleri okumayı unutmayın. Retinol veya reçeteli retinoidler gibi bazı ürünler yalnızca geceleri uygulanmalıdır.

Bütün cilt türleri için

 • Sulu kalın.
 • Yastık kılıflarını haftada en az bir kez değiştirin.
 • Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın veya sarın.
 • Her gün güneş koruyucu kullanın ve dışarı çıkmadan 15 dakika önce uygulayın.
cilt bakımı

Cildinizin nasıl tepki verdiğini görmek için basit ve basit bir rutin ile başlayın. Rahatladıktan sonra, cildinizin sağlığını artırmak için eksfoliyantlar, maskeler ve leke tedavileri gibi ekstra ürünler ekleyebilirsiniz.

Ve özellikle hassas cildiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, yeni ürünleri yama test etmeyi unutmayın. Bu, potansiyel alerjik reaksiyonları tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Yeni bir ürünü yama testi yapmak için:

 1. Bileğinizin içi veya iç kolunuz gibi gizli bir alanda cildinize az miktarda ürün uygulayın.
 2. Bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 48 saat bekleyin.
 3. Gecikmiş reaksiyonunuz olup olmadığını görmek için uygulamadan 96 saat sonra bölgeyi kontrol edin.

Alerjik reaksiyon tahriş, kızarıklık, küçük şişlikler veya kaşıntı içerebilir. Bu belirtileri fark ederseniz, test ettiğiniz alanı su ve hafif bir temizleyici ile yıkayın. Ardından ürünü iade edin ve cilt tipinize daha uygun başka bir tane deneyin.