anatomik-sac-kesimi-nedir

Anatomik Saç Kesimi Nedir , Nasıl Yapılır ?

Artık doğru araçlarla doğru çevrede kurulmuş olduğunuza göre, anatomik saç kesimi yapmak için etrafta çalışacağınız vücudun bir parçası olduğu için kafaya bir göz atmanın zamanı geldi. Bu bölüme başlarken, biraz anatomiyi kapsamamızın önemli olduğunu düşünüyorum, böylece ense dediğimde kafanın hangi kısmına atıfta bulunduğumu biliyorsun.

Saç keserken ana alanlar veya referans noktaları, kret, iç, dış, saçak, ön, arka, yanlar, çevre, ense, taç ve oksipitaldir.

 • Tepe kafasının en geniş yeri olduğu ve aşağıdaki şemada gri gölgelenir.
 • İç kısım kafanın tepesi üzerinde bütün alan.
 • Dış kısım kafanın kafasının tepesinin altında bulunduğu olmasıdır.
 • Başın ön yüz ve başın arkasına ileri kulaklarından bulunduğu başın arkasına kulaklarından alan olarak kabul edilir.
 • Taraf başın tepe menüden bulunmaktadır.
 • Saçak iç küçük bir bölümü, kafanın ön kısmıdır. Çevre tasarımın tamamı dışındadır.
 • Oksipital kemik kafasının alt arka kısmında yer almaktadır. Başınızın arkasında çıkıntılı bir kemik hissedebilirsiniz. Bu senin oksipital kemiğin.
 • Ense kafasının merkezinde, oksipital kemik ve çapraz sırt gözlerden bulunan taç altında yer alır.
 • Taç Eğer güçlü bir büyüme modelini bulacaksınız bir yerdir. Bu bölümdeki saçları gerçekten kısa kesmek veya saçın sonuna kadar yapışmasını önlemek için saçın geri kalanından daha uzun süre bırakmak önemlidir. Ayrıca saçın bu bölümünü keserken büyümeye karşı çalışmaya yardımcı olur.

Artık kafanın bölümlerini bildiğinize göre, ne yapacağınızı anatomik kesmekten bahsedelim.

Çalışmak zorunda olduğunuz özelliklere göre neyin en iyi görüneceğini belirlerken göz önünde bulundurulması gereken çok şey var. Sizinle paylaşmak üzere olduğum bilgiler, profesyonel bir anatomik stilistin size “tavsiyesini” vermeden önce kullandığı bilgidir. Yüz şekilleri hakkında bilmeniz gereken ilk şey, oval bir yüz şeklinin en estetik açıdan hoş veya ideal olduğu düşünülmesidir. İnsanların küçük bir yüzdesinin aslında oval bir yüz şekline sahip olduğu bir gerçektir. Bu nedenle, saç stilistinin işi, saç şeklini nasıl kestiğini telafi etmek. Oval dışındaki dört ana yüz şekli şunlardır

YÜZ ŞEKİLLERİ

 1. Yuvarlak – Bu yüz şekli için kişinin patlama alanına veya tepeye yükseklik eklenmesi gerekir. Temel olarak, katmanları keserek veya şekillendirerek kafanın üstüne yükseklik eklediğiniz sürece, yüzün yuvarlaklığını dengeleyecektir.
 2. Kare – Eklenen yükseklik, bu yüz şeklini de uzatmaya yardımcı olacaktır. Yardımcı olan başka bir şey, saç kesimine kıvrımlı çizgiler veya yuvarlaklık oluşturmaktır. Bunu yanak kemiklerinin hemen altından başlayarak açılı olarak yapabilirsiniz. Ayrıca kare yüz şeklinin açılarını azaltarak stile genişlik katacak katmanlar da oluşturabilirsiniz.
 3. Üçgen veya armut biçimli – Bu yüz şekli genellikle çene bölgesinde daha geniş, tapınaklarda ve üstünde daha dardır. Bu yüz şekli, tapınakta ve üstünde genişlik ve çene çizgisinde şıklık içeren bir saç kesiminden faydalanacaktır.
 4. Uzun veya dikdörtgen – Bu yüz şekline daha hoş bir görünüm vermek için kafanın kenarlarındaki saça hacim eklemeniz gerekir Uzun bir yüzün görünümünü kısaltmak için patlama da ekleyebilirsiniz.

Şimdi kişinin yüz şeklini göz önünde bulundurduğumuza göre, saç çizgisinin nasıl kesilmesi gerektiğini belirlemek için boyun ve omuzlara da bakmalıyız. Kişinin kısa boynu varsa, yüksekliği eklenmiş bir saç kesiminden yararlanabilir. Kişinin uzun bir boynu varsa, baş ve omuzlar arasındaki boşluğu doldurmak için saç kesimine genişlik eklenebilir.

Omuzlara göre, eğer kişi gerçekten geniş bir omuza sahipse, yuvarlak veya kavisli bir saç çizgisinden yararlanabilir. Dar omuzları varsa, kare şeklinde bir saç çizgisi daha çekici olabilir. Son olarak, kişinin kafasında ne kadar saçları olduğu ve hangi yönde (ler) de büyüdüğü ile ilgili mevcut biyolojik özelliklere bakmalıyız.

Örneğin, kişinin uzaklaşmakta olan bir saç çizgisi var mı? Mı herhangi saçsız var ? Kişinin çok kısa veya yanlış yönde kesilmesi durumunda ayağa kalkacak kaputları var mı? Tüm bu özellikleri not ettikten sonra ne yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Saç kesimi yaparken bu soruları biraz sonra cevaplayacağım.

İster inanın ister inanmayın, gerçekte kesme işlemine başlayacağınız noktaya geldiniz. Bir saç kesimi sırasında gerçekleştirilecek belirli bir eylem sırası vardır. Saçları kesmekle başlar.

https://www.salontercihim.com/